Halloween: H20 (1998)

Najlepšia časť. Atmosferický slasher nadväzujúci na výborný Halloween 2, drzo ignorujúci celú (sračkovú) ságu. Rafinovane a múdro zvolený výber hercov (Hartnett toho času v najlepšej forme) so sympatickým cameom (nie len) hokejistu Gordona-Levitta v pred-titulkovej scéne, po ktorej následuje jeden z najvydarenejších úvodov do hororového filmu doteraz. Loomisov monológ doprevádzaný legendárnym motívom Johna Carpentera je dechberúci. Príjemná stopáž a ani sekundu nenudiaci scenár, (ktorý prekvapivo nepísal Kevin W., aj keď sa na filme podielal) odohrávajúc sa v lokáciach súkromnej strednej školy, ktorej šéfuje Jamie Lee a.k.a Laurie alias Keri. Špičkové vyvrcholenie a zároveň ukážkové zakončenie série vyšlo na 100%. Spolu s prvým Vreskotom, Fakultou a Tajomstvom minulého leta sa jedná o vrchol svojho žánru a zároveň o definíciu pojmu "tínedžerský horor". 100%

Tajemství loňského léta 3 (2006) odpad!

Ale chodte do riti, duch Bena Willisa? Toto ale v žiadnom prípade nie. Urážka a hnus parazitujúci na klasike z 90´ rokov. Ultra kreténsky scenár od netalentovaného idiota, ktorý písal Cčkové tv braky typu Megashark vs obria chobotnica, či čo... Už len jednou hviezdou by som to enormne nadhodnotil. Fuj. Takýto koniec si tá séria veru nezaslúžila.

Tajemství loňského léta 2: Rok poté (1998)

Priame pokračovanie tinedžerskej klasiky, ktorú tento raz bohužiaľ nenapísal Wlilliamson, ale seriálový Trey Callaway (to je kto?..). Kvalitka išla samozrejme mierne nižšie, no stále sa jedná o nadpriemerný slasher, ktorý trpí mierne nelogickým scenárom a kiksami v príbehu. Našťastie sa vrátia starí známi, teda Jenn a jej Princ. Cameo dostane Jack Black (+ nožnice na kríky, pozor!) a o zábavku je postarané. Nič čo by sme mali brať smrteľne vážne. Ako žánrová klasika je to úplne v poriadku. Keby to vidím prvýkrát v dnešnej dobe, možno by som tvrdil niečo iné, ale skutočne s týmto filmom nemám žiadny problém, na rozdiel od zvyšku sveta..

Tajemství loňského léta (1997)

Absolútna lahôdka a klenot 90. rokov. Jeden z najlepších slasherov (nie len) svojej doby plný temnej atmosféry, presvedčivých hereckých výkonov a naozaj výbornej hudby. Partička mladých poskladaná z vtedy vychádzajúcich hviezdičiek (klasika!) je vydarená a všetkým to tam náramne sekne. Nič hlúpe, trápne či sebaparodické, práve naopak - tínedžerský horor, ktorý to myslí (doslova) smrteľne vážne, a to sa cení. Zlaté deväťdesiate..

Fakulta (1998)

Tínedžerská adaptácia na inváziu lupičov tiel zo stredoškolského prostredia od autora kultového slasheru VRESKOT. Čiže opäť Williamson vo svojej najlepšej forme trieskajúci jednu hlášku za druhou, navyše s perfektne vykreslenou partičkou postáv, ktorej kraľuje debutujúci Josh Hartnett a mladý Elijah Wood. Do toho všetkého vydarená Rodriguezová réžia, super kamera (pozor!) a namakaný soundtrack, ktorý počúvam dodnes. Totálna srdcovka môjho mládí na ktorú nedám v žiadnom prípade dopustiť. Zlatá éra teen hororov.. vráťte niekto čas, chcem mať opäť bezstarostných 15...

Vřískot 3 (2000)

Tu je jednoznačne cítiť, že Williamson nepriložil ruku k dielu (tento raz len produkoval). Nové postavy nie sú až tak zaujímavé a absentujú aj typické hlášky, odkazy na všemožné horory či hrátky s divákom. Celkovo sa to uberá pomerne vážnejším a serióznejším tónom a tak k tomu treba aj pristupovať. Starí známi už niesu školáci. Dej sa posúva mimo školských priestorov priamo do Hollywoodu, kde sa natáča už druhé pokračovanie fiktívneho filmu kopírujúceho ich životné udalosti - STAB (premiéra v dvojke, akože od Roberta Rodrigueza). Sympatické cameo dostal Lance "Bishop" Henriksen aj Carrie Fisher (ohovárajúca samú seba). O niečo slabšie než neprekonateľné prvé dve časti, no stále zábavné. 75%

Vřískot 2 (1997)

"..sequels suck". Geniálne pokračovanie ešte geniálnejšieho originálu od rovnakých (genialnych) tvorcov. Čiže opäť chytro prešpekulovaný scenár od Williamsona plný nezabudnuteľných hlášok, zvratov a prekvapení. Skvelé (nové) herecké obsadenie, výborný soundtrack a pravdepodobne najlepšia pred-titulková scéna ever.

Vřískot (1996)

Nesmrteľná klasika, ktorá v mojom ranom veku odštartovala hororovú púť trvajúcu dodnes. Bez pochýb najlepší slasher všetkých čias, ktorému môže konkurovať jedine kultový Halloween, nič iné. Niečo podobné už pravdepodobne nevznikne nikdy. Duo Craven/Williamson je nenahraditeľné. Dokonalé po každej stránke. 100%.

Nezvratný osud 2 (2003)

Pomerne vydarené pokračovanie s najlepšou začiatočnou scénou celej série. O niečo lepšie ako jednotka.

Nezvratný osud (2000)

Originálny námet a scenár. Zopár podarených úmrtí, zopár trápnych úmrtí. Mať tam lepších a sympatickejších hercov, išiel by som aj vyššie. Vo svojej dobre vcelku hit (aj keď u mňa kraľoval vždy Vreskot) no dnes už pomerne dosť okukaná rutina.. (za čo môžu pravdepodobne našinské tv programy, ktoré to s radosťou vysielajú 45 krát do roka)