Šikana (2001)

Od Clarka som mal tu cest s jeho (ne)slavne znamym Ken Park, co bola velka sracka. Bully sa podobne snazi sokovat od prvej minuty a to hlavne sexom. Co nikoho normalneho sokovat nemoze. Vidime generaciu povalacov, ktora vyziera (doslovne) svojich rodicov, vozi sa na aute, slukuju a sukaju. Clarkovi sa podarilo skvelo zobrazit sugestivnu silu tyrana, ako aj povod a dovod celej sikany. Vidime deti neschopne zit a riesit problemy v skutocnom svete, co vedie k tragickemu zruteniu ich detskeho domceku z karat a tvrdemu dopadu na zem neuprosnej reality. Dospelost a vytriezvenie vsak prichadza neskoro a skody su nenapravitelne. Vyborna drama a prijemne prekvapenie od rezisera nepodareneho porna.

Propast (1989)

Jasny dokaz, ze spojenie akcneho trileru so sci-fi moze skvelo fungovat ak si reziser zachova chladnu hlavu. Ked sa pozriem na sucasnu snahu mixovat vsetky mozne zanre dokopy, coho vysledkom je vacsinou pateticky dva a polhodinovy gulas bez chuti, tak je jasne vidiet v com bola Jamesova genialita. Neviem ci este stale je, pretoze titanikovske sci fi - Avatar je len rodinna technologicka krupicova kasa. Abyss je vsak akcna pecka, ktora sa na nas vali od prvej minuty az po prekvapujuco seknuty zaver. Ktory ma vlastne o to viac potesil. Atmosfera je proste uplne unikatna - cierna studena klaustrofobia nekonecneho natlakovaneho oceanu spolu s tajomnom mierumilovnych(?) mimozemstanov/atlantidanov. Herci hraju vyborne, ziadne zbytocne keci, nejake vzajomne podpichovanie, dokonca pride aj na lasku (I love you), ale uplne prirodzene bez zbytocnej snahy nieco silit. Bohuzial sa dockame aj tradicneho americkeho salutovania. Ani to vsak nemeni nic na tom, ze Abyss je jeden z mojich oblubencov. Keep pantyhose on. You gonna love this.

Všichni milují Mandy Lane (2006)

Nie uplne marna teenagerska vyvrazdovacka. Ako vzdy tam chcu vsetci len sukat, ale obcas potesila nejakyn tym zaberom, prekvapenim, vtipm alebo hudbou. Zaver bol viac menej ocakavany, ale napriek tomu vyborne zvladnuty. Ma to nabeh na celkom dobre pokracovanie, ktore by mi vobec nevadilo, hlavne ak by to bolo nieco na styl Devil`s rejects.

Mission: Impossible (1996)

Je to tak zlozite, tak prekombinovane a predsa stale uplne jednoduche. Je mozne, ze v 1996 to mohla byt akcna pecka, ale v roku 2012 to uz tak nefunguje. Je to cele preplacane,smiesne az priam nepochopitelne. Napriklad ked si nesympaticky Cruise len tak vycuca z prstu mailovu adresu typu meno-zloducha@meno-zleho-zradneho-spiona.com bez coho by sa cely pribeh nemal kam pohnut. Total talent. CIA ma talent 1996. Gratulujem

Tygr a drak (2000)

Cinsky sposob ako nam povedat, ze zivot je kratky, minulosti neutecies a laska je jeden velky carodejnik. Klasicky pribeh lasky (vlastne 2 lasok) so skvelymi bojovymi a vypravnymi scenami. Suboje su jasne, bez rychlych neprehladnych strihov a priam choreograficky dokonale. Je tam velke mnozstvo nadherne poetickych zaberov, ktore si priam pytaju, aby ich niekto zastavil a zavesil na stenu. Obsahovo je to vsak len dalsia rozpravka z dalekeho vychodu. Nieco na sposob naseho "za siedmymi horami", "isiel Janko na vandrovku" na kungfu styl s tradicnou osnovou - nenaplnena laska, cest, pycha, vela kopancov a tragicky koniec. Struktura, ktoru kazdy, kto videl aspon dva azijske bojove eposy, dobre pozna. Stale je to vsak velmi podmaniva "podivana", ktora da nejednemu nadej, ze prava a vecna laska existuje. Asi ako, ze cinania skacu 10 metrove skoky po strechach a lietaju medzi stromami.

Černá, bílá (1973)

Prva polhodina je klasicke WIPko so vsetkym co k tomu patri. Po uteku z vazenia vsak nastava nuda a velka snaha bez napadov nejakym sposobom vyplnit cas. Pam je slaba ako moja ochota upratovat a zbytok by zahviezdil tak maximalne v povodnej tvorbe stanice Markiza a spol. Jedine co sa mi paci je nazov filmu.

Útok na věžák (2011)

S obrovskym nadhladom natoceny beckovy film v ackovom sate. Cornish od zaciatku jasne vie na co ma a co toci a podla toho sa aj zariaduje. Jasnym prikladom su samotne vesmirne monstra a styl akym su (ne)vidiet. Tym sa vyhol klasickemu: "pocitacove triky vyzeraju ako z mojho nintenda" a okrem setrenia rozpoctu sa mohol viac venovat akcnosti a hlavne skvelemu ciernemu humoru. Dokonca sa mu podarilo do filmu nenapadne vsunut aj kriticke otazky sucasnej spolocnosti bez toho, aby pokazil celkovy dojem, ze hulenie, gangy a rap su cool. Ja si to sice nemyslim, ale bavilo ma to skvele. This is too much madness to explain in one text!

Ultraviolet (2006)

Nie je to horsie ako vacsina filmov Resident Evil serie s Millou Jovovich, lenze je to o dost nepochopitelnejsie a zmatocne. V celku to nedava ziaden zmysel. Nech uz sa pozriem na zapletku (postupom filmu sa zda, ze striedavo vymru mutanti/ludia/deti/Milla), super Milline schopnosti (5 minut uhyba gulkam, hned na to ma problem dostat sa k decku stojacemu meter od nej) az po zaver (mega zvrat, ktory kazdy pochytil minimalne od uvodu a ...absolutne netusim kto vlastne vyhral/koho zachranili). Celkovo to podla mna zabija velke mnozstvo pokusov o prekvapive twisty ako aj dost velke mnozstvo teplych citovych kecov vzhladom na jasny akcny komixovy zaner. Plusom je jednoznacne graficke mentalne orgie a Milla v obtahuvackach (este viac bez nich). Ale ked uz, tak radsej Sin City.

Temný rytíř povstal (2012)

Trojhodinova agonia batmana dochodcu. Mna naozaj tesi snaha priviest superhrdinu do nasho kazdodenneho temneho a skaredeho sveta, ale borec vyzera aj vo svojom slusivom oblecku, ze ma depresiu velku ako svet. Chapem, ze aj netopiery muz je len clovek, ale mrmlanie si pod nos nie je ziadna supersila. To este aj Catwoman sa zda potentnejsia v kazdom superhero smere a plus jej to ovela viac pristane na bat-motorke. Zloduch a jeho cesta zla je tak smiesna, ze to hadam ani nikto nemohol mysliet vazne. Porovnatelne snad len s jeho priamymi subojmi s Batmanom. Pridajte si k tomu zo 5 kilo americkeho patosu a ma to nabeh na celkom pekny pruser. Celkovo toho patosu je tam tolko, ze ak nie ste sirota, alebo vam neumrelo dieta tak ako charakter nemate vo filme sancu. Takze ak bude nejake "nabuduce" tak poprosim trochu viac toho batmana a menej tej rodinnej dramy.

Nepřítel před branami (2001)

Takze dalsi vojnovy film zo Stalingradu. Hrozy a surovosti vojny su nam ukazane cez duel dvoch elitnych sniperov. Cely tento mikrosuboj na pozadi masoveho vyvrazdovania obliehaneho mesta je nadpriemerne realisticky a strhujuci. Exceluje hlavne Ed Harris v roli nemeckeho numero uno ostrelovaca Koniga. Na nestastie postupom filmu sa cim dalej tym viac dostava do popredia klasicky lubostny trojuholnik . Avsak miesto nevinncyh pohladov Anny Kareniny sa nam dostava len biela rit Rachel Weisz a kopa bolsevicky kecov (nevadi, ze mam vzdelanie, chcem ist bojovat za Maticku Rus a umriet po boku nevzdelanej triedy). Slnecny happyend mi nevadi. Chapem, ze sa treba zavdacit aj zenskej casti (ne)platiacich divakov a dat im dovod preco vydrzat pozerat na Lawa celkom prijemne dve hodiny.