• Pohádka

Kráska a zvíře (1991)

Typická disneyovka. Kouzelný pohádkový příběh v jiném kabátě, s krásnou animací a pěkným soundtrackem. Ne, že by byl úplně nejlepší (mým favoritem je pořád Lví Král), ale písnička Something There je chytlavá. Tomuhle se asi nedá moc vytknout :) Prostě to nejlepší zpracování klasického příběhu.

Titanic (1997)

Ten nejemotivnější romantický příběh na pozadí nejhrůznější lodní katastrofy, při které přišlo o život tolik lidí... Mrazí mě z toho. Závěrečné titulky, vy sedíte zaražení v křesle jak vidle v hnoji... Tisíckrát ohraná My Heart Will Go On má najednou tak zvláštní příchuť... Film je téměř dokonalý, neskutečné efekty, výkon herců (především DiCapria ale i mnoha dalších), úžasné záběry a jedinečný způsob vyprávění o nesmazatelné součásti moderní historie... Kolik chyb Titanic měl a kolik jich udělali zodpovědní lidé, pro slávu, ušetření peněz... novodobá Babylonská věž, kdy je lidstvo potrestáno za svou nekonečnou pýchu a pocit všemohoucnosti... Titanic prý zdaleka není nejhorší námořní katastrofa, ale rozhodně je nejvelkolepější, ale spíš co do hrůznosti. Ten příšerný pocit, co museli mít lidé v záchranných člunech, když se loď zvedla a tyčila se uprostřed ničeho jako ztělesněná hrůza. Pak zhasla světla a všude křik a panika... a potom, co se potopila, jen několik minut hysterie a pak ticho... jak jenom může být děsivé, to ticho uprostřed oceánu, kde vám před očima zmizela nepotopitelná loď, ocelový kolos, s patnácti stovkami lidských životů...? Tenhle film si zásadně pouštím jen osamotě, když se chci týrat a pobrečet si, protože po třech hodinách nikdy nezůstanou moje oči suché. Celá polovina filmu je o romantice, a v druhé se to zvrhne v boj o život, který ani hlavní hrdina nepřežije (jojo, Leonardo válel už tady, navíc se na něj moc dobře dívá). Nevím, jestli je tenhle příběh Jacka a Rose alespoň zčásti založené na nějaké pravdě, ale kolik lidí na palubě Titanicu bylo, a kolik příběhů nikdy vyprávěno nebylo a nebude...? Lidé by se měli ze svých chyb poučit. Pokud se za takové chyby platí životy, neměli bychom je opakovat pořád dokola...

Where the Hell is Matt? (2012) (hudební videoklip)

Nefalšovaná, čistě destilovaná radost lidí z celýho světa... to mi vhání slzy do očí... :)

Sůl nad zlato (1982)

Jedna z lepších slovenských pohádek. Nesedí mi ta vážnost a tmavost v pohádkách našich sousedů. Bohužel ani přes dojemné zpracování, navíc s princeznou Libuškou, to není zdaleka nějaký superflák. Byl jednou jeden král je v tomto ohledu zcela jiná třída. Ale pořád je to pěkné pokoukání s krásnou hudbou.

Anastázie (1997)

Nu... není možné říct, že by to bylo tak zlé. Mám výhrady k animaci mimiky a obličejů vůbec (hlavně Dimitrijho), ale jinak to šlo. Nevím, kdo přesně tohle vymyslel, protože jestli jsem se nepřekoukla, v titulcích je možné se dočíst, že film je dělaný podle divadelní hry... ale takhle s happyendem nám to v realitě nekončilo, že? Osobně mi přijde lehce morbidní udělat pohádku s veselými písničkami a šťastným koncem o osobě, která byla zavražděná v sedmnácti... No. Bez historických informací by to asi bylo stravitelnější :) Jinak rozpadající a sám sobě do útrob nakukující Rasputin mě pobavil, ale na to můžou mít menší děti odlišný názor :) Celkem povedený soudtrack, žel co do zpracování to má k Disneyovkám daleko.

Legenda o slavném návratu (2000)

Film pro všechny, kdo si kdy mysleli, že golf je nudná hra! (včetně mě). Dlouho jsem uvažovala, kolik hvězdiček tomuhle udělit. Od čtyř jsem se nakonec přiklonila k pěti. Proč? Film jako takový je opravdu "velký" a to i přesto, že nejde o bůhvíjaké drámo, což je úctyhodné. Navíc role Junuha změnila můj pohled na Matta Damona jako herce. Film je perfektně vyvážený co do vtipu, vážnosti a poetičnosti, nechybí i takový zvláštní feeling, který mi ve filmech tolik lahodí. Navíc kombinace Theron - Smith - Damon se mi víc než sympaticky zamlouvala. + skvělý soundtrack ;) Mimochodem, když se tak dívám na český plakát... po zhlédnutí filmu chápu a dokážu ocenit, proč stojí Will Smith uprostřed a zabírá největší plochu :) - jeho role je vyjímečná.

Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984) (seriál)

Docela příjemné pokoukání u oběda nebo večeře. Rozhodně je zajímavé, že se tady objevilo snad první hlasování diváků - dnešní obdoba SMS zpráv - ať už jakkoliv nevěrohodné :)

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Pořád se drží ve formě, Indy jeden... :) Podle mě je z původní trilogie tehle film nejvíc roztříštěný, ale pořád za pět hvězd. Nejlepší dobrodružné filmy s honbou za poklady!

Dějiny udatného českého národa (2010) (seriál)

Můžu říct, že za tenhle seriál jsem ráda. Osobně mi přijde velmi nápaditý, krátké tříminutové díly jsou prošpikované vtipy, velmi dobrým výkonem Jiřího Lábuse a událostmi dějin - to vše bez zbytečných dat a přehršle zajímavostí, podané přesně tak, aby to děti zaujalo, zajímalo, ale neodradilo. Velmi pěkná procházka historií. Jediným maličkým nedostatkem je, že narozdíl od jiných animáků, přece jenom pokud nesledujete každý díl, může se to trochu motat. Ale hlavní poslání to přeci jen splnilo.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

I když průměrně vypočtené procentuální hodnocení říká, že Dobyvatelé ztracené archy jsou lepší, já mám jiný názor. Na Jonese se dívám pro jeho akci a drsné pózy - a to tady dostanete. Opět dokonalá hudba podkreslující celou akci a film na jedničku. Samou napjatostí jsem se div nepočůrala, protože jsem prostě nemohla odejít. Až někde u titulků jsem si vzpomněla, že v dnešní době existuje něco jako tlačítko Pause. No... Můžu s přehledem říct, že je tu mnohem méně místa pro vtip, ale to, že Harrisona Forda celou dobu provází městem zhýčkaná blondýna a malý kluk (i když zatraceně odvážný) je něco nového :) Je to akční, děsivé, napínavé a hrůzostrašné. A scéna s "něco mi křupe pod nohama, je to skoro jako sušenky" byla vážně odporná. Blé :)