Bláznivá komedie 2 (1991)

Miestami dokonca lepšie ako jednotka. Ale platí tu to isté, príliš to zostarlo.

Bláznivá komedie (1990)

Niektoré dvere do minulosti by mali ostať zatvorené, pretože vkus za nimi je niekde inde ako dnes. Na strednej škole sme z tejto dvojice ušťávali. Najradšej som mal scénku s mŕtvym jogínom, tá ma dostávala do kolien. Dnes, keď mi je o dvadsať rokov viac, mi dokázala vylúdiť iba úsmev na tvári. Strašne to zostarlo.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Pôsobivé zakončenie veľkého príbehu. Len škoda toho úvodu na Tatooine, pridlhého a pomalého (čo sa navzájom nevylučuje) a vlastne zbytočného. Miesto v prológu by mu svedčilo viac. S týmto mám ale problém od prvej chvíle čo som éŠestku videl. Keď sa potom dej konečne rozbehne, do veľkolepého finále zakopne už iba raz. Nemám problém s roztomilým národom Ewokov ako takým, len neverím tým činom pri ich nemotornosti. Veď stačilo iba málo, pridať im ešte aspoň za hrsť obratnosti. Alebo skôr dve. Na samotný záver patrí už iba dodať, že vynovená verzia pôvodnej trilógie je so svojimi CGI zásahmi otrasná.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Najlepší diel pôvodnej trilógie. éPäťka je temnejšia, dynamickejšia a poodhaľuje širšie súvislosti celého univerza. Osudy postáv sú zamotanejšie, svet zaraz pôsobí ucelenejšie a dôjde aj na nejaké tie zásadné odhalenia. Williamsova hudba, ktorú som mne z nepochopiteľných dôvodov ešte ani raz v komentároch nespomenul, je fantastická, ba v niektorých pasážach priam legendárna. Skladbu Imperial March mám v hlave usídlenú na večnosť. Dlho predlho som dával prednosť priamočiarej Nádeji. Aj keď ide v každom ohľade o slabší film, ako faganovi mi to vtedy vyhovovalo a na nejaké to vrstvenie deja som zvysoka kašľal. Človek našťastie dozrieva.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Nehrdzavejúca klasika? Isteže. Kto ale zmeškal "jej dobu," nepochopí. Dodnes som neprijal nové označenia epizód pôvodných Vojen, ale pre lepšiu orientáciu ich použijem. To, čo mi chýbalo vo vyčačkanej prequel trilógii, je v éŠtvorke prítomné od prvých minút. Tá všade prítomná zašlosť. Premieta sa v tempe príbehu, ktoré je až žalostne rozbité, trikoch nakopávajúcich tým počítačovým elektronickú riť, fantastickým maskám, ako aj chatrnej logike a prostoduchému scenáru. Lenže každý z týchto aspektov má svoje čaro. A to mi k rozprávke rozhodne sedí, nech má prívlastok hoc aj vesmírna.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Jednoznačne najlepší diel z Vaderovskej trilógie. To hádam ani netočil Lucas (brané s obrovským nadhľadom). Konečne to bolo o niečom. Dej potemnel, na postavách začne jednému aj celkom záležať, a vzťah medzi Anakinom a Padmé už nepôsobí tak trápne. Prekvapil ma Christensen, ktorý vydoloval emócie snáď z každého midi-chlorianu. Až sa divím, že sa medzi tými mlynskými kolesami, tvorenými senátorom Palpatinom a Radou Jediov, nezmenil na hlúčik potrhaných nervov. Premena v Darth Vadera zaslúžená. Najviac ale zamakali chlapci z ILM. Nebyť Obi-Wana jazdiaceho na prerastenej jašterici, nemal by som trikovej stránke čo vyčítať. Tu si dal niekto naozaj záležať a vyhral sa z každým jedným CGI na filmovom políčku. Celkovo na mňa z éTrojky po celý čas sálal pocit, akoby si každý kto na nej makal dal sakramentsky záležať na svojich povinnostiach. A to je fajn myšlienka na záver, nie?

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

éDvojka pokračuje v trende jej predchodkyne. Aspoň čo sa týka sterilného CGI, ktoré je snáď ešte hnusnejšie. To spojenie živého pred zeleným plátnom tak strašne bije do očí. Chýba viac reálneho a keď sa konečne niečo také objaví - lúka na Naboo, púšť na Tatooine - tak to Lucas zasa zmrví. Napríklad romantickou limonádou Padmé s Anakinom, jazdiacom na prerastených voškách. WTF? Aspoňže sa tieto scény prelínajú s Obi-Wanovým pátraním po atentátnikovi. V týchto momentoch ma dej viac-menej zaujal, v podstate pre mňa konečne začal film. Všetko predchádzajúce stačilo načrtnúť v prológu a čas sa mohol venovať viac Anakinovmu prerodu, pretože "tomu zlomu" sa dá ťažko uveriť.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Nuž, dám si ja pekne celú ságu chronologicky epizódu za epizódou, keďže na druhú si už vôbec nespomínam a tretiu som doteraz ani nevidel. Patrím medzi fanúšikov pôvodných SW a hádam, že každý kto vyrastal v osemdesiatych rokoch je na tom obdobne. Po éJednotke môžem skonštatovať, že táto Vaderovská trilógia nemusela vzniknúť. Nezaujíma ma pôvod Darth Vadera. Viem o ňom presne toľko aby som si ho ako záporáka dostatočne obľúbil. Jeho charizme však uberá Lucasovo nešťastné vykreslenie Anakina ako najroztomilejšieho decka v preďalekej galaxii, navyše počatého z midičohosi, asi Ducha Svätého. Jednoducho to chce dar, vytvoriť nezabudnuteľné postavy a následne ich dohnojiť. Veď ďalší, kto si to odniesol je démonický Darth Maul. Takto zahodiť znamenitú postavu. Keby aspoň skonal zaslúženou smrťou. Hlavne, že do hovna stúpajúci Jar Jar vysáva človeku krv až do posledného záberu. Takže čo ostalo? Sterilné CGI, hlúčik zabudnuteľných postáv, nezáživná akcia. Teda až na preteky klzákov, tie majú akú takú silu.

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Kvalitné detektívky, ktoré sa nikam neženú. To tempo je až magicky upokojujúce. Nezabudnuteľná znelka, nadmieru sympatická hlavná postava a asi najľudnatejší anglický vidiek na meter štvorcový. Inak si neviem vysvetliť to množstvo mŕtvol a vrahov, ktoré sa v seriáli objavili.

Ghost Rider (2007)

Keď sa Liouvi otočí chrbtom elitný zabijak, siaha po kadejakých sráčoch na motorkách. Sem sa radšej s ďalším Spawnom.