V temnotě (2008)

Tak jako ve většině hororů, jsme z filmem neměl problém, dokud mne držel v napětí neodhaleného. Po trochu kostrbatém vysvětlení bohužel začíná šablonovitá část, která se navíc bůh ví proč snaží i o komediální podtext. Vše do té doby slušně budované najednou vyprchá. Film i tak obsahuje několik opravdu dobrých strašících pasáží.

Vražda v Orient expresu (2017)

Vražda v Orient expresu je co by geniální předlohy natolik provařené téma, že film lze hodnotit pouze z hlediska zpracování, neboť co se týká zápletky, znalý divák již ví co ho v podstatě čeká a tuší, že vrahem nebude zahradník. Branagh zvolil formu silně osobní, ale pouze k postavě, kterou sám ztvárnil. Hercule Poirot, je v jeho podání možná trochu více člověkem než detektivem, což pro mne ovšem nebylo vůbec na škodu. Co mne však mrzelo je to, že ostatní postavy se v tu chvíli staly jen komparzem na šachovnici, které v silně inviduální partii světové detektiva trpělivě počkali na veliký mat. Vzhledem k hvězdnému obsazení to samo sebou trochu mrzí. Plusem budiž technická stránka filmu, lokace, samotný vlak, hudební doprovod, téměř dokonalé.

Princezna a bojovník (2000)

Jak jednoduše a přitom účelně dokáže Tykwer točit. Stačí mu vzít dva lidi z periférie společnosti a postavit trnitou, nelehkou cestu k jejich vzájemnému sblížení. Možná chvílemi v jednotlivostech zdlouhavé, ale nakonec si uvědomíte, že to vše mělo nějaký význam, přesah, který do celkového filmového obrazu dokonalé zapadá. Posledních dvě-tří minuty za doprovodu jednoduché klavírní melodie si nenechte ujít.

Mlha v srpnu (2016)

Další ze sebevědomých německých pohledů do zpětného zrcátka. Cílené vraždění vlastních obyvatel v rámci pročištění genetických základů. Zrůdnost na druhou vygradovaná závěrečným doslovem.

Tichá bolest (1990)

Hrozně pevné v základech, na které jsou nabaleny silné fragmenty doby. Tichý film, ale přitom silně křičící při kterém jsem se nejednou přistihl s bezmocně zatatými pěstmi.

Dabing Street - Supervizor (2018) (epizoda)

Kdo jiný si může dovolit do jedné z epizod úmyslně zakomponovat totální trapnost (scéna s Faltusem). Jedině Petr Zelenka.

Velká čínská zeď (2016)

Tak tohle byl solidní digitální chaos bez hlavy, paty, ale také rukou a mozku. Vůbec nechápu účast hereckých es v téhle omalovánkové čínské estrádě. Platby složenek za tím snad nebudou.

Učitelka (2016)

Jan Hřebejk v nejlepší formě. Nikoliv komedie, ale depka a beznaděj je to co pro mne nyní táhne jeho tvorbu. Po Nevinnosti další ne zrovna příjemný film, ve kterém se však příběh tu a tam podaří slušně odlehčit. Profesně skvěle podané drama o době, kdy nám nevládli schopní, ale ti schopní všeho. Komunismus je svinstvo a komunisti jsou svině. Naléhavé a bohužel i dnešní. Některým lidem pane Karlos by možná neuškodilo kdyby na něj nějaký komunistický dobytek skutečně zaklekl.

Špína (2017)

Minimalistické ovšem úderné. Film u kterého vám prostě není dobře. Práce kamery, která se dá přirovnat k dokonalým tahům malířského štětce.

Lesní rituál (2017)

Švédští lesní trollové a skřítkové jsou již pasé. Tím střídajícím je jakýsi Velesob, který se stal modlou pro malou lesní subkulturku. No a když se tyhle husté severské hvozdy rozhodně navštívit skupinka londýnských barových týpků s lehce nevyřešenou minulostí je o zábavu postaráno. Tak jako většinu mne více bavili první dvě třetiny filmu.