• Hudební

Deštivý den v New Yorku (2019)

Až moc podobně stavěné jako úspěšná Půlnoc v Paříži. Tam ale měla nostalgie svůj smysl i hloubku. V tomto případě tak trochu klouže po povrchu a jen ukazuje události, ze kterých nic nevyplývá. Silná oddechovka, která má své umělecké kvality, tudíž rozhodně neurazí. Ale podruhé už nemusím.

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

Asi mohu lehce zopakovat můj komentář k prvním dvěma dílům této série. Na představitele hlavních rolí jsem si zvykl, na Kotka jsem se dokonce i těšil, protože výrazně odlehčoval situaci. Tentokrát ale ustupuje do pozadí a na světla reflektorů se dostává samotná Marie Terezie. Objevily se výborné okamžiky, ale jinak čas ubíhal v celkem poklidné a hlavně srozumitelné podobě vladaření. Na odlehčení tu bylo několik situací, které ovšem nestavěly Marii do dobrého světla a hlavně podle dostupných zdrojů nejsou ani podepřeny historickými fakty. Nicméně věřím, že sledovanost zvýší. Ale jestli je to dobře, nemohu soudit. Ale jinak to nebyl takový průšvih a svoje kvality to mělo. Ale opět nemohu dát více než 2+

Zločin na poště (1980) (TV film)

Lidský pohled na dohnání člověka k vraždě a na způsob trestu může mít jenom Karel Čapek. Myšlenka v tomto případě silně překonává jakékoli herecké i filmařské výkony. I když je radost se podívat na přehlídku vynikajících herců, kteří se objevili i ve vedlejších rolích.

Le Mans '66 (2019)

Až moc mi to svou stavbou připomínalo ještě stále čerstvý film ze stejného prostředí Rivalové. Ale stejně jako ve filmu o Laudovi jsou i zde perfektně natočené závodní scény. Je to radost pohledět, navíc vynikající atmosféra naplněná napětím jak na opravdových závodech. Jenže předtím si musí divák protrpět i trochu nicneříkajících dialogů. Jinak velmi akční film má docela pomalý rozjezd. Chybí také větší prokreslení postav, jsou zde jen vytrženy z reality a jejich zázemí je zmíněno pouze v nezbytně nutném množství potřebném pro vytvoření okoukané situace fandící rodinky. Rád se podívám znovu na Rivaly, ale tento snímek nechám ležet ladem.

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Parádní vizuální dojem. Ale tím to i končí. Náznak příběhu je pouze v první polovině filmu, pak se to zvrhne v bojové akční orgie s hromadou počítačových efektů. Jako fantasy to moc nevnímám, jako pohádka to rovněž neobstojí. Prostě takový rodinný všehomix.

Zaklínač (2019) (seriál)

Nejsem zasažen četbou knižní předlohy, z her jsem hrál jenom tu první. Takže musím říct, že seriál se mi moc líbil. Vizuálně je to naprosto dokonalé, na seriál jsem si užíval parádních efektů, které bych čekal spíše v drahém celovečerním filmu. Ani ukecaných pasáží, kterými se nastavuje čas, tu moc není, anebo mají smysl a posunují děj i postavy. Někteří zmiňují nezohlednění času v příběhu. Asi ano, všiml jsem si toho až v posledních dvou dílech, že jsou rozdílné časové úrovně, ale předtím mi to ve sledování nevadilo. Teď mám možná trochu menší zmatek s nepřehledností, ale to se snad spraví. Nicméně po dokoukání se poohlédnu nejspíš po knížce, nebo po poslední počítačové hře, abych si to ujasnil. A díky knihám jsem si to ujasnil tak, že jsem zcela připraven zasedl k druhé sérii. Ta je narozdíl od první přímočařejší s jasným tahem na branku. Ani jsem nedýchal. Nepamatuji, kdy se mi naposledy stalo, že by pokračování předběhlo první sérii. Ale uvidíme, co s celým seriálem udělá změna představitele hlavní role, která se chystá od čtvrté série.

Králíček Jojo (2019)

Shlédl jsem a nevím, co si myslet. Na jednu stranu jsem se chvílemi dost nudil, scény s Hitlerem byly většinou silně trapné. Ale občas jsem se i zasmál. Občas se mi chtělo i brečet. Od všeho kousek. K tomu výborná muzika, zejména úvodní Beatles a závěrečné Heroes mi fakt vehnalo slzy do očí. Nečekal jsem nic, ale vzalo mě to tak, že se budu muset podívat ještě jednou. A po druhém shlédnutí musím konstatovat, že se mi to líbilo ještě víc a totálně mě to odrovnalo. Potlesk!

Mandalorian (2019) (seriál)

Samozřejmě se to nemůže vyrovnat klasické šestici filmů Star Wars. Ale svoje kouzlo to má. V první řadě jde o kvalitu technického provedení, které snese srovnání se vším, co se dosud v tomto sci-fi světě objevilo. Nad každým detailem se může fanoušek rozplývat do nekonečna. Rovněž samotní představitelé všech postav jsou dobře vybráni, není opět o čem diskutovat. Malý Yoda je asi tím, kdo táhne nejvíc. Je prostě rozkošný a neodolatelný. A to přitáhne spoustu dětských diváků i jejich rodičů. Jedinou slabinou je tak scénář, který je zkrátka velmi plytký. Je to dáno televizním formátem a skutečností, že příběh musí vystačit na osm epizod. Ale po jejich shlédnutí si určitě jedním dechem řeknete, o čem to vlastně bylo. Vždyť ten příběh by vystačil na jeden celovečerní film, možná jen na hodinový díl. Ale ano, už se moc těším na další sérii a další nekonečná dobrodružství malého zeleného mužíka.

Čertí brko (2018)

To nebyla pohádka, to byl punk! Jen měli autoři vydržet, protože některé scény byly fakt dobré, že jsem sebou nevěřícně mlátil smíchy. Zejména ten závěr se pěkně rozjel. Ale jinak se jednalo o dlouhou nudu, kterou se snažili vyhovět většinovému publiku žádajícímu vánoční pohádku. A to je velká škoda. Navíc ústřední "zamilované" dvojici to vůbec nefungovalo, vlastně ani jinak zajímavá Judit Bárdos se na takovou roli nehodí. A mladíček Cína byl až moc mladičký. Výsledek je tedy hodně rozpačitý, možná dvacetiminutový sestřih nejlepších scének by mohl příště stačit.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

První dva díly naznačily, že by mohlo jít o nevšední podívanou, při které se možná ještě něco přiučím. Bohužel to potom sklouzlo do průměrného teenagerského seriálu ze střední. Jen chvílemi jinak všední školní nudu zpestří místy i bizarní příhody, chvilkami je to trochu otevřenější než bývá zvykem, ale jinak se žádný zázrak nekoná. A to ani v druhé sérii, kterou jsem nakonec navzdory všem slibům stejně shlédl. A stejně tak mě nepřesvědčila ani třetí série.