X-Men 2 (2003)

Plynule navazující pokračování perfektních x-menů je zase do detailů promyšlené, aby bez jakýchkoli zádrhelů mohlo rozvíjet zápletku prvního filmu a zároveň ji trochu obohatit o lepší efekty a pár ještě stylovějších kousků. Podobně jako u spidermana 2 je to "jen" víc toho samého, jenže v případě x-menů se zápletka neopakuje a postupuje dopředu s pár novými charaktery, novými odhaleními a trochu hlubším pohledem do některých osobností. Úvodní scéna s nightcrawlerem je velmi pozoruhodná nejen kvůli tomu jak efektně je zpracovaná a natočená, ale taky kvůli tomu jak dobře si režisér uvědomoval s jakým charakterem a s jakými superschopnostmi pracuje. Stejně tak to dopadlo i s Deathstrike. Takže prostě zase úplně pecka a ještě silnější než první dil :). A taky zase tu byla super nejvíc mystique :).

X-Men (2000)

První opravdu dospělá, poutavá a velkou mírou i "realistická" komiksová adaptace. Tak přesně takhle dopadl první díl x-menů od Bryana Singera :). Pan režisér to pojal velmi střízlivě a civilně, ale zároveň velmi stylově a s vynikajícím hereckým obsazením a stejným způsobem vzal i celou výpravu a křiklavé komiksové kostýmy se tu staly jen terčem jednoho z vkusně vložených a chytrých vtípků. Stejně chytře jako humor v jinak poměrně vážné zápletce působí i samotný hlavní děj se všemi detaily jako třeba útok na nádraží nebo nebo v soše svobody. Takhle promyšlený a funkční superhrdinský film do té doby neexistoval :). K tomu se prostě nedá psát nic moc navíc protože je to prostě pecka a dokonalé zvládnutí charakterů z komiksové předlohy včetně i takových "vedlejších" postav jako je Toad, kterého si tu Ray Park očividně užil. S postavami to není nijak přeplácané, je to stylovka, Wolverine super, Sabertooth mohl být lepší ale zas proč to komplikovat když takhle to u něj stačí. Kapitán Picard jako profesor X byla snad jediná možná volba na tuhle roli :) stejně jako Ian McKellen jako Magneto a vůbec celý zbytek obsazení. Co ale bylo na filmu ze všeho nejlepší byla Mystique s úžasnou maskou a stylově zahraná i v tak malém prostoru, který v celém filmu má. :)

Spider-Man 3 (2007)

Viděla jsem tohohle spidermana mockrát a i po asi milionpátém kouknutí mu ty čtyři hvězdičky nechám, ale prostě je to suverénně nejhorší spiderman z celé Raimiho série. Je tam sice Tobey Maguire, je tam Kirsten Dunst, James Franco a všichni další, ale scénář tohoto filmu je úplně padlý na hlavu. Cokoli co se v tomto příběhu děje je čistě účelové, postavy buď nevyužité nebo využité jen tak prvoplánovým způsobem, že z toho jde hrůza. Zapojení záporáků úplně děsivé. Nový goblin je stylový a není s ním žádný větší problém, jenže tohle je zrovna ta špatně využitá postava. Sandman, úplně nesympatický trouba jehož charakterové vykreslení neexistuje a celá jeho postava je čistě účelová a filmu by mnohem spíš prospěla jeho neúčast v něm. Nakonec ale přichází to nejhorší a to je Topher Grace a jeho Venom. Úplně mimózně napsaná postava, také úplně bez jakéhokoli vykreslení charakteru, a její zapojení je zase čistě účelové a nevyužité, ale v tomhle případě je to postava nepobraná i vizuálně. Venom jako jeden z největších nepřátel spidermana by mohl klidně obsadit celý film sám a zápletku by mohl mít třeba postavenou jen na tom klasickém ohraném, že venomův symbiont má vzpomínky petera parkera a tím ho může terorizovat. Tady je to vyzáblý jouda (Eddie Brock byl vždycky nejmíň o hlavu větší a x kilo nasvalenější než peter parker a se symbiontem byl ještě mnohem větší), není vtipný (to bylo na venomovi vždycky nejlepší, že neustále házel hlášky a měl smysl pro humor) a tváří se pořád jak kdyby mu peter parker na písku rozkopl bábovku, prostě hrůza hrůzoucí stejně jako finále tohoto filmu. Čtyřka ale stejně zůstává za to že je tam spiderman, že je tam harry, že je tam mary jane a za několik úplně výborných vtipů jako bruce campbell v restauraci nebo spidermanovo vystoupení v baru, které sice bylo jak z komiksu o Masce než o Spidermanovi, ale pořád to bylo moc vtipné stejně jako celá ta část s funky peterem parkerem :). Ale jinak bída a těm trojkovým a nižším hodnocením se moc nedivím.

Spider-Man 2 (2004)

V pokračování první superhrdinské pohádky o spidermanovi je všechno z předešlého dílu, ale je toho víc, je to technicky propracovanější a je to ještě zábavnější i když prvnímu spidermanovi jsem dala taky pětku :). Prostě ťulda Peter Parker se snaží nějak srovnat práci, školu a zachraňování new yorku a do toho se mu stává velká spousta dalších věcí zahrnujících editora daily bugle, mary jane a harryho a podobně. Prakticky stejný model jako první spiderman, jen si asi Sam Raimi řekl, že by to klidně mohl udělat ještě klasičtěji superhrdinské, dát do toho víc vtipu a tak. Dokonce i camea jsou některé úplně totožná :). Ale zase prostě je tam všechno co bylo na jedničce tak super, je toho víc a i superzloun je stylovější, jen je trochu škoda to, co provází všechny spidermanovské filmy a tím je závěrečné rozuzlení, které je prostě pořád tak nějak moc rychlé a moc definitivní, což je škoda. Každopádně je to ale super a nedá se k tomu napsat víc než co už bylo napsáno u prvního dílu :).

Spider-Man (2002)

Asi jako komiksový začátek spidermana vypadá jeho filmová adaptace od Sama Raimiho. Je v tom sice ten tehdy převratný prvek obyčejného člověka s běžnými lidskými starostmi, který se znenadání stane superhrdinou, ale zbytek je prostě klasicky pohádkově superhrdinský :). Je v tom spousta spidermanova lítání new yorkem a zachraňování nebohých občanů před zločinci a taky plno vtipu s tobey maguirem, který sice nevypadá zrovna typicky spidermansky, ale rozhodně se do role hodí s tím jeho výrazem dobrosrdečného ťuldy :). A pochopitelně superhrdina potřebuje i nějakého toho superzlouna a ten je tu taky podaný ještě tím dneska už asi přešlým komiksově nadsazeným způsobem včetně kostýmu, ale každopádně je výborně zahraný a přesně zapadá do té klasické stylizace tohoto filmu. :) No a pak je tu Kirsten Dunst a James Franco a tak a prostě je to úplně zábava a všechno, ale teď když jsem se na to dívala už nevímpokolikáté, tak mě málem až zarazilo jaká podobnost je v některých dialozích prvního spidermana a momentálně nejnovějšího batmana Temný rytíř :). Téměř totožné repliky a hlavně myšlenkově úplně stejné jsou v posledním batmanovi díky jeho "realistickému" a "temnému" přístupu tak opěvovány, ale existujou lidi, kteří díky nadsazeně komiksové stylizaci Raimiho spidermana tento film odsoudí kvůli tomu že je to málo "dospělý" :) no to je teda zajímavé :).

Černá labuť (2010)

Z rozjezdu je to takové docela nečekaně vlažné, kdy Natalie Portman je pořád akorát vydeptaná z něčeho a vůbec neví a já jsem taky nevěděla, protože jsem si pro jistotu nic nečetla a ani trailery jsem neviděla, takže mě docela překvapil, že se ze začátku nic moc neděje a jen to pořád zabírá tu Natalie jak ve wrestlerovi jak furt někam chodí. O čem film doopravdy je se začne pomaloučku vkrádat na plátno, že to působí dost překvapivě jak pro diváka tak pro hlavní hrdinku, na kterou všechen ten stres atd. trošku dolehlo. Scénář hlavní hrdinku poměrně dost terorizuje, což ale dává prostor k odkrývání její mysli z jejího vlastního pohledu. Tenhle pohled na vnímání baletky Niny a jejího velkého představení nakonec přinese několik velmi pozoruhodných scén, které by klidně obstály i jako úplně samostatná audiovizuální díla kvůli velmi intenzivnímu zážitku, který poskytují už jen úžasnou technickou stránkou a plynulostí, se kterou jsou do filmu zapojené. Všechny sny a vidiny hlavní hrdinky jsou dost nervydrásající, ale úžasné jsou především scény proměn vyvrcholících ve scéně baletní premiéry, kde je krom úžasného vizuálu znát taky to jak Natalie Portman doopravdy umí zahrát. Tomu ale předchází ještě poslední čtvrtina filmu, která krom hlavní hrdinky začne terorizovat i diváka. Sice je to občas takové laciné, jenže je to něco úplně jiného než kdyby šlo o čistě hororový film, protože v tomto případě to nemá přímo někoho strašit, ale zase to má být jen pohledem do mysli hlavní hrdinky jejíma očima. A působí to velmi dobře pokud jde o navození dojmu úplného rozpadu něčí vystresované osobnosti. Někde psali jak prý to má být odraz hollywoodu a podobně, ale to si asi zase někdo cucal z prstu nebo přinejmenším to není pro divákův zážitek nijak podstatné, protože to hlavní je uvnitř hlavy baletky Niny a její snahou se s tím nějak vypořádat, což nakonec bylo to proč Černé labuti nakonec dáme pětku. Začátek byl sice takový vlažný ale postupně se to dostalo do úplně nečekaných rovin a Darren Aronofsky zase ukázal, že pokud jde o zobrazení nějakého osobního prožitku hlavních postav, tak je prostě nejlepší :). A nejlepší byla taky Natalie Portman a celé to bylo působivě napsané a zahrané i se všemi vedlejšími postavami, takže zábava :), šílená a depresivní zábava teda :).

Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

První veřejný nepřítel byla sice pětková pecka, ale pořád byla to byla "jen" taková zkratkovitá úvodní pasáž pro tenhleten film, který má divákovi ukázat to co už předznamenala úvodní scéna prvního filmu. Jacques Mesrine tu tentokrát hlavně utíká z vězení a loupí s novými kumpány, ale je na něm vidět určitý přerod a nový směr, který pochytává od svých "spolupracovníků". Je to zajímavý pohled a zajímavá otázka jestli opravdu věřil svému "spravedlivému boji" nebo se jen sám před sebou snažil glorifikovat a ospravedlnit svoje činy, protože film na tuto část jeho života nedává úplně jednoznačný pohled. Stejně nejednoznačný pohled dává i na samotný závěr filmu, který nakonec působí velmi silně, i když divák stejně ví jak to s ním dopadne. Prostě pecka no :) stejně jako u prvního dílu, jen tenhle je ucelenější, rozvíjí víc některé motivy a stránky osobnosti Mesrina a taky je tam Mathieu Amalric a hlavně Ludivine Sagnier :), tak už není k tomu třeba psát nic moc víc. :)

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Moc ani nevím jak komentář k tomuto filmu začít a ani jak pokračovat :). Veřejný nepřítel č.1 je prostě úplná pecka, ale zároveň je to jen takové zkratkovité "best of" ze života slavného francouzského gangstera Mesrina, které má souvislejší děj teprv až v poslední třetině. Tím pádem to spíš funguje jako takový úvod k tomu "opravdovému" filmu o Mesrinovi, který na tento navazuje a pro mě osobně to vypadá tak, že by tenhle první díl potřeboval aspoň o padesát minut delší director's cut, protože se prostě příliš skáče v událostech a je to tam jen tak jako aby divák viděl o Mesrinovi co nejvíc v co nejkratším čase. Každopádně ale i přes přílišnou zkratkovitost a skákání v ději čím dál rychleji dopředu je to úplná pecka se vším co k filmům o gangsterech patří a především s výrazně charismatickou hlavní postavou. Jacques Mesrine je chvílemi velký sympaťák a jindy zase nebezpečný a vznětlivý násilník, kterého nezastaví ani vězení. Celá Mesrinova postava je ve všech těch zkratkách vykreslená velmi zajímavě a věrohodně se všemi různými polohami, to je třeba hodně vidět ve scénách týkajících se Mesrinovy manželky a dětí. Hlavně ale Vincent Cassel tady zahrál pravděpodobně nejlepší roli své kariéry a očividně si hraní na Mesrina užíval moc. Zbylé obsazení je perfektní, zvlášť pokud jde o ženy v Mesrinově životě, tam vyniká hodně Elena Anaya ale především Cécile De France :). A vůbec celá ta kanadská část, která je tou ucelenější z filmu, je výborná a výborně zahraná i pokud jde o postavy, které mají v celém filmu úplně minimální prostor. Takže tohle se moc povedlo :). A taky je tam velmi působivá hudba.

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Alexandre Aja si z tohohle asi udělal takové své umělecké portfolio, které si měli prohlídnout v hollywoodu, aby zjistili, jestli toho tenhleten francouzský režisér zvládá tolik kolik je pro hollywood potřeba :). Vůbec to totiž není nic originálního, nemá to ani moc příběh a celé je to vůbec takové komorní se třema postavama a celý děj filmu by pomalu i mohl odpovídat té hodině a půl stopáže filmu, když sleduje jen jeden našlápnutý večer s úchylem a dvěma studentkama. Že na tom ději není kromě pár prvků nic moc originálního vůbec ale nevadí, protože celé to je technicky perfektně zvládnuté a i takhle banální námět udělaný napínavě. Kamera pěkná a má to styl, například zabírání úchyla jen tak aby mu nebylo pořádně vidět do tváře a celá ta jeho "lehkost" při masakrování okolí, kdy ani neběhá podobně jak michael meyers. K tomu všemu spousta špíny a krve, v tom se alexandre aja dost vyžívá málem ve stylu dvacetilitrových japonců, to filmu dává dost takový brutální nádech (jako brutálnější než jen že je tam maniak co vraždí lidi). Pointa je taková trošku na hlavu, ale vzhledem k tomu, že celý film se nesnaží o to být originální, ale jen být v rámci žánru co nejlíp natočený, tak to působí spíš jen jako taková hororová třešnička na tom krvavém, spoceném a zabláceném dortu, než aby to byla nějaká chyba výrazně srážející film. Co tam ale nejvíc bylo super byla samozřejmě Cécile De France :) a jak tam furt lítala a hlavně byla jedním z té hrstky originálnějších nebo spíš odlišných prvků od ostatních filmů vzhledem k charakteru a vzhledu její postavy, který není zrovna tradiční a ani by to nepůsobilo tak dobře, kdyby tam byla nějaká třeba megan fox :). Ale protože je to hlavně jen technicky dokonalá práce a už míň dokonalá příběhová práce, tak tomu i napotřetí dáme jen čtyřku.

Uzumaki (2000)

Po přečtení prvních dvou dílů komiksové předlohy tohoto filmu, které tu vyšly v češtině, jsem se rozhodla kouknout znovu na Uzumaki s tím, že porovnám :). Poprvé jsem uzumaki viděla někdy před sedmi lety nebo kdy, možná před šesti, takže jsem už úspěšně zapomněla, že do toho režisér zapojil takové prvky pomalu jak z romantické středoškolácké komedie, přinejmenším zezačátku to tak vypadá (hudba a hlavní hrdinka a podobně). Dost mimo oproti komiksové předloze, která je bizarně hustá od začátku do konce sice občas tím středoškoláckým způsobem, ale přinejmenším hororově středoškoláckým :). Druhá věc co to maličko sráží je očividně omezený rozpočet a nízká míra výtvarné stylizace, která byla tak výrazná v komiksu, takže spirál zas tolik není kolik by si jich to zasloužilo. Na druhou stranu ale když už dojde na spirály tak je ve filmu využili vcelku povedeně a přinejmenším je to originální oproti spoustě jiných filmů, protože prostě městečko prokleté spirálami takovýmhle způsobem nikde člověk neuvidí :). Děj odpovídá víceméně první knize Uzumaki a těm pár příběhům, co v ní jsou. Smůla ale je, že autoři tohoto filmu to nevzali jako čistě epizodický film, ale natočili to normálně, takže to moc nedává smysl a celé je to tak nějak nevyužité. Měli ty tři příběhy prostě natočit jako oddělené epizodky propojené jen umístěním a hlavní hrdinkou, protože takhle je to takové zmatené a bezcílné. Takhle by to bylo normálně asi na trojku, ale původní čtyřkové hodnocení necháme, protože pořád je to taková docela bizarní zábava, je tam i pár zajímavých vlastních nápadů a hlavně tam je pár klasickým spirálových scének, takže i když je to oproti předloze dost vyměklé, tak se na to dá koukat a stojí to za to přinejmenším kvůli tomu konci :).