Vražda na večeři (1976)

Na tohle sem narazila čistě náhodou - ještěže tak! Když sem hádala filmy na WTM, objevil se tam screenshot, na kterým bylo spoustu známých tváří, včetně mé oblíbené Maggie Smith. Taxem to zadala do vyhledávání a vykoukl na mě tenhle film. A když sem si přečetla, o čem to má být, hned bylo rozhodnuto a staženo. Detektivky sem měla ráda už od dětství, takže nebylo co řešit. Je fakt, že sem od toho čekala kde co, ale že se tak dobře pobavím asi ne. Určitě neznám všechny detektivy, kteří jsou parodováni a všechny spisovatele, na které se naráží, ale musím říct, že nejlepší byl asi Sellers - a ty zuby mě naprosto odrovnaly :-D Taky bych lhala, kdybych tvrdila, že sem se na konci ve všech těch rozuzleních orientovala, ale ono to je nakonec fuk. Bavila sem se naprosto dokonale. Takhle si představuji povedenou parodii - jen škoda, že se takových netočí víc. Ráda cituji (vtipné) hlášky z filmů, jenže tady bych se asi upsala k smrti, tak to neudělám - ono se to stejně musí zažít na vlastní uši a oči...a ještě jedna věc, která mé hodnocení vytáhla na plnej počet - hrozně se těším, až se na to podívám znova! :-)

Americký vlkodlak v Paříži (1997)

Nevím, jestli tahle slabomyslnost má být volný pokračovaní Amerického vlkodlaka v Londýně, ale každopádně to bylo ještě horší. Parta amerických výrostků si vyrazila do Evropy - zřejmě vohýbat zdejší hloupý puberťačky a pořádat seskoky z Eifellovky - což byla naprosto reálná akce, u které mě akorát tak napadla písnička z jednoho pořadu pro děti: "Andy a Kip zas do neznáma letí..." Prostě vlkodlaci v Paříži jsou úplně jiná liga - pořádají vlastní párty, na kterou si pozvou svoje oběti, pobíhají po městě, už se nepřeměňují jen za úplňku, protože mají sérum, s kterým se můžou proměnit kdykoli a chtějí snad mít svoji kolonii a vyčistit svět od běžných lidí. Pokud chce být vlkodlak zase člověkem, musí najít vlkodlaka, kterej ho kousnul, zabít ho a sníst jeho srdce. Naštěstí se dají zabít úplně normálně jako běžní lidé. A jejich oběti chodí po světě a nenajdou klid, dokud neumře ten vlkodlak, kterej ho zabil...panebože, proč?! Kdyby tohle byl jen čistej horor, možná to mohla být průměrná blbost. Ale když se z toho snaží dělat komedii, která je možná vtipná jen pro dobovou mládež, je z toho akorát hodně podprůměrná sračka.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Dívala jsem se na to po obědě a vydržela sem to 20 minut. Pak sem na 20 minut usnula. Vzbudila se, vrátila film v čase a rozhodla se pokračovat. Dala sem si energiťák s ledem, ale ani to moc nezabralo a já se nudila dál. Bohužel tomu nepomohl ani děsnej dabing, zřejmě ještě z osmdesátek, kterej občas někam odešel a buď se nevrátil vůbec nebo se vrátil, ale naprosto v jiném místě. Vzdala sem to ve 40. minutě a před Americkým vlkodlakem v Londýně jsem dala přednost českým sportovcům v Soči. Nicméně...sem se nevzdala úplně. Film sem si stáhla v jiné verzi a doufala, že to bude lepší. Já to prostě dám a neusnu a neusnu, řekla sem si plna odhodlání v půl jedenácté večer a spustila to od začátku! Bohužel sem záhy zjistila, že je to ta samá verze, ale odmítla takovou kravinu po třetí stahovat. A světe div se, nakonec sem to dokoukala. "Abyste věděli, tak to vůbec není zábavné," říká týpek v metru a má bohužel pravdu. Zábavné to moc nebylo, snad až na scénu v pornokině. Není mi jasný, proč když už si dali práci se samotnou proměnou, která byla docela povedená, udělali pak z vlkodlaka takovou lacinou příšeru - jako by to byla zábava od Tromy :-) Vlastně sem se nezasmála pořádně ani jednou - ono točit béčkový hororový komedie asi přeci jen není taková sranda. Hned to mažu z disku - a to obě verze. Nejhorší na tom je, že mě čeká ještě Americký vlkodlak v Paříži , to asi taky bude pecka. A vůbec nechápu, jak to může být nejen Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete, ale i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Třeba se něco dovím v knize: "Co dělá z Amerického vlkodlaka v Londýně klasický subžánrový snímek, je strhující způsob, jakým je tento jednoduchý příběh realizován. Ve scénách, kdy se člověk mění ve vlka, nabízí úžasná vizuální kouzla, jejichž autorem je Rick Baker. Jestliže v předchozích hororech probíhala přeměna v několika monstrózně stylizovaných krocích, Landisův snímek nabízí jedinou, bolestně vyhlížející metamorfózu, která se zdá odehrávat v reálném čase před divákovýma užaslýma očima." No, tak ale jedna scéna, nemůže moje hodnocení vytáhnout výš. A to ani kvůli tomuto: "Film je plný hrůzyplných, černě komických výjevů i skvělých hereckých výkonů a může se rovněž pochlubit vynikajícími zvláštními efekty s postavou vlkodlaka od maskéra Ricka Bakera, který dokonce s Michaelem Jacksonem a s Landisem pracoval na jeho klasickém videoklipu Thriller."

Vlkodlak (2010)

"Je to ďábel, je to ďábel..." Ale prd, žádnej ďábel, je to jen vlkodlak a navíc jen remake klasické verze z roku 1941, kterej je ovšem skoro jednou tak dlouhej, takže se to na něm tak trochu podepsalo. Remake je to hodně volnej, ve kterým například zjišťuju zajímavé věci - že Lawrencova matka byla cikánská coura, která spáchala sebevraždu...což se nakonec ukáže jako scestné, protože ji zabil jeho otec, vlkodlak...Hopkins patří mezi mé nejoblíbenější herce, ale na druhé straně mi je Benicio docela dost nesympatickej - kdo ví proč. Ale musím uznat, že na roli vlkodlaka se oba hodí docela dobře. Tenhle Vlkodlak je oproti původnímu víc zvířecí, akčnější, rychlejší, drzejší a odvážnější - dokonce vtrhne do cikánské osady. Určitě je trikově vyspělejší, ale že bych byla nějak obzvlášť nadšená se říct nedá - klasika je prostě klasika, takže mé hodnocení půjde o proti ní o stupínek níž..."Podceňovat obyčejné lidi se nevyplácí.." :-)

Vlkodlak v Londýně (1935)

"To byl mužský! Chodil z práce pod obraz, dítě talířem praštil, omáčku do krbu hodil...a vidličkou propíchl kanárka. Pak zkopal mě botama těžkýma, že prý mě máma nepozná, protože na vepřovém nebyla kůrčička." Teď teda nemluvím o vlkodlakovi, ale o tom, jaxe jedna postarší paní vyjadřuje o svém manželovi. A to je možná kámen úrazu tohoto filmu. Na jedné straně sem se smála - vtipné hlášky tu pronáší hlavně (nebo jen?) ženský, který obdobně dobře i chlastají. :-) Ale s příběhem to nemá v podstatě nic společné. A na druhé straně má jít o seriózní horor o vlkodlacích a o jedné kytičce, která kvete jen za úplňku a dokáže na chvíli potlačit vlkodlačí prokletí. Jenže to bohužel nejde dohromady. Chtělo by to rozdělit na dva filmy. Ale jinak je to vlastně docela dobrá pohodovka s přijatelnou stopáží, bez krvavých scén a lítaní vlkodlaka po lese. Líčení je na tu dobu povedené - škoda, že je vidět jen u jednoho z nich. Ovšem samotnej Glendon je takovej vlkodlačí nudař - borec mu evidentně jede do staré a ještě se od něj jako vlkodlak nechá "zmlátit". A taky sem myslela, že zabírá jen stříbro...no nic: "Dvě kořalky pro dvě dámy!"

Frankenstein a Vlkodlak (1943)

A hleďme, hleďme. Larry West není tak úplně mrtev, jak by se zdálo. Zřejmě ta stříbrná rukojeť na holi nemá zas takové mocné účinky jak se na první pohled zdálo. Každopádně Larry je zpět a jeho vlkodlačí řádění s ním. Ale on je dobrák od kosti a chce se toho prokletí zbavit. Vyhledá tedy starou cikánku Malevu a svěří se do její ochrany. A tu nenapadne nic lepšího, než ho vzít na vyléčení k doktoru Frankensteinovi. A to v době, kdy přichází úplněk. Aůůůů. Takže když už se konečně zbavili místní obyvatelé Frankensteinova monstra, mají tu monstrum další. Smolaři. Jenže doktor Frankestein je mrtev a tak Larry najde (jen čistě náhodou) jen jeho výtvor, kterej spí zimním spánkem, někde pod ledem. Takže v okolí zřejmě budou řádit bestie dvě. Bohužel už ho ale nehraje skvělej Karloff, ale zastoupil ho Bela Lugosi - kterej ale padl jako vlk ve Vlkodlakovi. Tvůrcům je to ale evidentně fuk. Bohužel mě tady jako Monstrum moc neseděl. Ono už to celý je takový tahaný z paty. Jakouž takouž atmosféru to ale má a oceňuji i docela dobrou kvalitu obrazu a zvuku po sedmdesáti letech. A aspoň už vím, kde se všichni inspirují s tím věčným porovnáváním dvou monster - Freddy vs. Jason, Vetřelec vs. Predátor, Megažralok vs. Crocosaurus a mnoho dalších... :-)

Vlkodlak (1941)

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, leží zámek Talbotů. A do něj přijíždí ke svému otci ztracený syn, aby vyplnil místo po svém zemřelém bratrovi a stal se správcem sídla. Larry je tak trochu šmírák a tak si hned vyčíhne z observatoře svou budoucí oběť, teda lásku a jde ji ohromit svými jasnovideckými schopnostmi, které získal koukáním do dalekohledu. Aby jeho chování nevypadalo tak okatě, koupí si od již zasnoubené dívky vycházkovou hůl. A vybere si zrovna tu s hlavou vlka a jeho znakem - pentagramem. Co všechno prezentuje pentagram mě docela překvapuje, stejně tak i to, jak pentagram vypadá. Celý život sem prožila zřejmě v omylu, protože pentagram je jen obyčejná pěticípá hvězdička, která se objeví na vlkodlakovi, tak na dlani jeho budoucí oběti. Dívka ještě zarecituje místní básničku: "I když člověk srdce čistého, jenž k modlitbě se večer sklání, může se vlkem stát, když kvete vlčí mor a podzimní luna ho svým jasem mámí." A jasně že zrovna kvete. A aby těch náhod nebylo málo, přijíždí do města cikáni (schovejte slepice), kteří věští budoucnost a jeden z nich je opravdovým vlkodlakem. A není jím nikdo jiný než samotný Bela Lugosi. Bohužel si tady moc dlouho nezahraje...No a pak už to jde raz dva. Romantickou hudba vystřídá dramatická, Béla pokouše Larryho a ten, protože není žádnej zvěromág, stane se sám werewolfem. Není zde ani potřeba žádných stříbrných kulek...a zazvoní umírající zvonec, cikánka pronese pár slov a pohádky o vlkodlakovi o konec. A já se ptám: Jak to, že se Bela měnil ve zvíře-vlka a Larry se měnil pouze v chlupatýho chlapa a chodil po dvou? Každopádně, když sem to viděla poprvé, působilo to na mě víc, než teď, ale přikloním se k vyššímu hodnocení kvůli dojmu prvnímu. :-) Určitě patří mezi hororové klasiky a proto je to Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Komediální nebo melodramatické snímky na toto téma jsou většinou plné krve a nechutností, ale Vlkodlak je střízlivější a jeho dojemnost nehledaná - možná proto, že neglorifikuje lykantropovu zvířecí sílu. Waggner natočil kombinaci starořecké tragédie s pesimistickým a paranoidním nádechem filmu noir, který výrazně ovlivňoval hollywoodskou produkci ve 40. a 50. letech...Film se natáčel v dobových evropských kulisách; zvláštním způsobem mixuje švýcarské Alpy a zamlžený anglický venkov. Válku jakoby ignoroval..." Tolik moudra z knihy. Bohužel některý další text, který je tady použitý mi připadá naprosto zcestný. Jako by to psal někdo, kdo to neviděl anebo existuje víc verzí anebo to překládal nějakej blb. Jaxi jinak například vysvětlit toto:"Larry Talbot se po letech strávených v americkém exilu, kam se uchýlil poté, co nešťastnou náhodou zabil svého staršího bratra Bélu..." wtf?! Ať je to jak chce, každopádně je to i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Tam je rozbor ještě odvážnější: "To, čím se Siodmakův příběh (scénář) liší od dřívějších vlkodlackých historek, je skrytý důraz na potlačenou sexuální energii jako motivační sílu v pozadí Talbotových úplňkových proměn. Takže to mám chápat tak, že si Talbot nezapíchal a proto se neubrání proměně ve vlka? :-D

Bohové a monstra (1998)

"Víte co, vypadneme z téhle prdele." Jak trefné, vzhledem k tomu, jak to končí. Ale život měl hezkej - ateliér a bazén plnej nahých zadků a pinďourů. No, to by se mi taky líbilo :-) I když už je značně nemocnej, je to teda pěkně chlípnej dědek! Na sklonku života se mu vrací vzpomínky a protože je sám, vyhledává společnost mladého, udělaného a trochu hloupého zahradníka...Ianovi se podlomila kolena při pohledu na Frasera...by mě zajímalo, jestli jen ve filmu! Ani sem nevěděla, že McKellen je ve skutečnosti taky homosexuál...tak proto si vždycky s povytaženým obočím Froda tak prohlížel, když mu něco říkal! :-D Ale zpátky k filmu...vlastně už stačí jen napsat, že to bylo moc hezké a smutné...Alone: bad... Friend: good! :-)

Frankenstein (1994)

Zlatoslav Lockahr, Bellatrix Lestrange a Bilbo Pytlík uvádějí: Frankenstein podle Mary Shelley...Já sem knižní předlohu nečetla, tak nevím, která filmová verze se jí nejvíce přibližuje, ale někde sem četla, že právě tato. Ať je to tak nebo onak, můžu jen říct, že s klasickým zpracováním z roku 1931 to má společné málo. A dokonce je to rovnou spojeno s Frankensteinovou nevěstou. I když úplně na začátku sem si ani nebyla jistá, jestli se dívám na ten správnej film, hlavně když sem slyšela nějaký vytí vlků na severním pólu. Starej dobrej Frankie snad ani neví, co chce. Napřed chce vrátit život a když se mu to konečně povede, tak by ho nejraději zničil. Taky mi při oživování chyběla pořádná atmosféra - pořádná bouřka. A to mu jako s tím proudem pomáhali električtí úhoři nebo co to bylo? Mám sice De Nira moc ráda, ale na Karloffa nemá ani zdaleka. To líčení se mi vůbec nelíbilo. Chápu, že asi nechtěli dělat kopii Karloffova líčení, ale mě to prostě nesedělo. Navíc mu chyběly elektrody na krku. Taktéž má jako jeho otec výkyvy nálad - napřed je zmatenej, pak je hodnej - naučí se taky mluvit, myslet, číst a znát naše způsoby....a když zjistí, že se ho stejně každej bojí (jaké překvapení), taxe stane zase zlým a nakonec...škoda mluvit. Mám ráda i Helenu, ale ani ona na svou původní předchůdkyni, co se týká líčení, nedosáhla... Celkově je to sice výpravnější, hodně vysvětlující, ale ne děsivější, chybí tomu atmosféra, černobílé provedení a hromy a blesky. Spíš mi to připadne, že z hororu udělali romantické drama. Zjednodušeně řečeno: mě se to prostě moc nelíbilo.

Frankensteinův syn (1939)

Frankenstein je mrtev. Ať žije Frankenstein. Synáček se jmenuje Wolf - to má být nějaká narážka na Vlkodlaka? Navíc sem se nemohla zbavit dojmu, že je podobnej Peteru Sellersovi. Monstrum přežilo - jak jinak...ale uhodil do něj blesk a nemůže chodit. Má naštěstí dobrýho kámoše se zlomeným vazem Ygora, kterej k němu přivede mladého Frankieho, aby ho vyléčil. On je totiž taky doktor, jako tatík. Ygor je sice kámoš, ale takovej dost vychcanej, protože si z nebohýho netvora udělal anděla pomsty. No fuj! To se dělá, takhle využívat méně inteligentní "lidi"? A já furt marně hledám Lugosiho a on je to Ygor - kdo ho má jako poznat? Taky mě zajímá, kolikrát budou muset Monstrum ještě zabít, aby byl konečně mrtvej...jsem zvědavá jaxe z tohoto dostane. Ale jestli je vážně nesmrtelnej, tak těch pokračování bude ještě dost...já už mám naštěstí jen jedno... k tomu až později...Ale už i tohle je zbytečně natahovaný - moc se tam kecá a vysvětluje...A já se zas kvůli blbýmu průvodčímu nedovím, jak se Monstru vlastně říkalo :-)