Rocky IV (1985)

Další Rockyho boxerské dobrodružství, tentokrát spojené s menším ideologickým a větším osobnostním rozporem. Po tom, co je v ringu smrtelně zraněn jeho přítel Apollo sovětským boxerem Ivanem Dragem, se Rocky rozhodne pomstít jeho smrt a demonstrativně nad sovětským soupeřem zvítězit přímo v jeho zemi. Příběh už je sice dost nastavovaný, ale o to by ani tak moc nešlo, Ivan Drago je důstojný soupeř i pro Rockyho. Spíše mi vadilo zatahování Rockyho do nějakých ideologických rozepří. Jinak ten trénink na „venkově“ byl opravdu skvělý

Rocky III (1982)

Třetí pokračování mělo mít zřejmě zaděláno na pěkný malér, ale nakonec z toho film vybruslil v celku dobře. Z Rockyho se stala hvězda a jeho dřívější vůle vítězit se vytratila. Naštěstí dojde včas osvícení a získá zpět to, co k němu patří. Kvalita filmu jde oproti minulým dílům určitě dolů, ale pořád je to ten Rocky, kterého jsem si oblíbil v prvním díle. Za vyzvednutí stojí i osoba jeho boxerského soka, Mr. T bych nechtěl ani potkat, natož s ním být v ringu. Opravdu skvělý výběr protivníka.

Rocky II (1979)

Hrdina se vrací na scénu, nebo spíše do ringu, aby všem dokázal svoji velikost. Zdařilé pokračování prvního dílu s celkem stravitelným dějem a pro mě stále velmi kvalitní atmosférou. Rocky prostě válí.

Rocky (1976)

Rocky je nejlepším filmem z boxerského prostředí, co jsem zatím měl možnost vidět, moc nevěřím v to, že by se to snad někdy změnilo. Jako malý jsem to vnímal poněkud naivně a hltal zejména tu jeho přípravu a samotný zápas. Říkal jsem si, jestli mě to teď pustí a ono ne. :-) Pořád v tom vidím tu přípravu, zápas a teď už i pár věcí navíc. Možná by se ve filmu dalo najít i nějaké to „herectví“. Hlavní je ale příběh, jeho síla zrodila legendu.

Noc na Zemi (1991)

Pět rozdílných příběhů s pěti rozdílnými taxikáři ve skvělém povídkovém filmu. Pokud chcete nahlédnout do „nudného“ života taxikářů, tak neváhejte. Přesto nemůžu říct, že by byly všechny povídky na stejné úrovni, osobně bych na první nominoval příběh z pařížského taxíku. Ostatní byly také hodně povedené, ale na tu Paříž neměly. Z povídek na vás „dýchne“ bezprostřednost okamžiku, ve kterém se lidé setkávají a poznávají, aby se za chvíli zase rozešli. Člověka musí potěšit spontánnost a upřímnost jejich jednání. Film je laskavým pohlazením po lidské duši a poukazem na to, že jsem tady a dokážeme být sví.

Casino Royale (2006)

Starý známý agent 007 v novém kabátě a s novým hlavním hrdinou. Oproti minulým dílům došlo bezesporu k velkým změnám, které film posunuly o kus dál, otázka je jestli tím správným směrem. Já jsem měl osobně raději charismatické 007, kteří s bravurou vyřešili jakýkoliv problém. Byli sice tak trošku odtržení od reality a zidealizovaní, ale měli svůj styl. Nový Bond se snesl na zem, cítí bolest a prožívá emoce mnohem více než jeho předchůdci. Pro film samý to není vůbec nic špatného, ale co pro sérii „Bondovek“? Byl jsem zvyklý na svého typického hrdinu, teď jsem dostal něco nového. Asi si budu muset na novou profilaci zvyknout. Kouzlo starých „Bondovek“ je však pryč a já to cítím jako ztrátu.

Let číslo 93 (2006)

Hraný dokument, který se snaží co nejautentičtěji divákovi přiblížit tragické události ze dne 11.září 2001. Nejde tady o výkony herců, ale zejména o plíživou atmosféru gradovaného napětí, poplašných zpráv a zejména údivu. Člověk se postupně noří do probíhajícího děje, který jej nechce pustit. Zejména atmosféra v letadle před útokem pasažérů na únosce je tísnivá až k nevydržení. Byl jsem jako na trní a čekal kdy to přijde. Nepochybuji o tom, že se film snažil o co největší autentičnost, tato snaha nakonec nevyzněla na prázdno a mě nezbývá než dát pět hvězdiček. Klobouk dolů nad tím jak se režisérovi podařilo poskládat jednotlivé momenty a místa probíhajících událostí dohromady. Obraz nemohoucnosti náhodných účastníků oné tragédie je téměř dokonalý.

Mrazík (1964)

Spolu se Třemi oříšky pro popelku pohádka, bez níž si nedokážu představit vánoce. Musím ji vidět každý rok. Tenhle filmy se snad ani nemůže divákovi ohrát. Mrazík je kouzelný a nenapadá mě jediná podstatná věc, kterou bych mu mohl vytknout.

Mise (1986)

Robert De Niro jako „hříšník“, který platí za vraždu spáchanou na svém blízkém. Jeho východiskem se stává cesta do hlubin nepropustné džungle po boku kněze a s ní spojená snaha o nalezení nové životní perspektivy. Úporné tažení brnění přes celou džungli, jen podtrhuje jeho vnitřní touhu, stát se lepším člověkem, zříci se toho o byl, snahu nalézt odpuštění. Skvělý příběh, skvělé prostředí a v neposlední řadě skvělý Robert De Niro, který se na konci filmu stává hrdinou a dochází vykoupení.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Jason Statham v dalším akčním thrilleru? Kdepak tohle to není žádný thriller, ač se tak možná na úvod tváří, je to spíše akční komedie. Člověk se musí smát a pak zase smát, hlavně prostřední část filmu je doslova prošpikována vtipnými momenty. Ono udržovat si v těle vysokou hladinu adrenalinu není tak snadné, jak se zdá, když si při tom ještě navíc musíte vyřídit účty se svým bývalým zaměstnavatelem a jeho poskoky. Sex na ulici, nějaký ten sprint skrz město, návštěva nemocnice a občasné zabití pár nepohodlných lidí mu však ten adrenalin přece jenom dokáže zvednout. V půlce jsem byl spokojený a říkal si, jak to asi dopadne, ale ten konec shodil celý zbytek filmu. Škoda.