Hercules (2014)

Miluji žánr "meč a sandály"!!! A toto je v poslední době nejlepší ukázka tohoto žánru. Hercules v režii Bretta Rattnera překvapil hlavně tím, že se obešel bez hordy monster a všechno ukoučoval na klasické sandálové řeži silných chlápků. Nečekaně dobré je i herecké obsazení. Jinak toporný Rock zahrál velmi dobře, svůj standard odvedl i John Hurt (a umřel), ale jednoznačně nejlepší byl Ian McShane v roli Amfiaraa, ktery si pro sebe ukradl nejlepší scénky a hlavně hlášky. Film rovněž překvapil i zajímavým příběhem, který sice nemá s bájí o Héraklovi nic společného, ale vypůjčuje si některé její reálie. Doufejme, že si sandálové filmy budeme moci užívat i dále. 4*

Válka Bohů (2011)

Stále balancuji na hraně 2 a 3*. Film je vizuálně inspirován 300 a má i podobný děj. Tvůrci však evidentně nemají jasno v řecké geografii a tak se rozhodli udělat z regionu Epirus luk. Ano, luk! Do hlavní role obsadil Tarsem Mickeyho Rourka, který svou démoničností krade film pro sebe. Vedle něj jsou zde ještě bozi a polobozi, například přiteplený Zeus Evans, upírský Poseidón Lutz, a hlavně supermanský Théseus Cavill. Nejlepší roli zde však má John Hurt (neumře). Ve filmu je dost potvor, z nichž nejlepší jsou Titáni, kterých si divák bohužel moc neužije. I tak je tento film monunentální podívanou, tak nakonec dávám 3*.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Kdyby nebyl film tak dlouhý, rozvláčný, přeplácaný a naivní, napálil bych 5*. Toto budiž výtkou na začátek. Ale své klady snímek samozřejmě má. Především fantastického Batmana v Affleckově podání, který zcela zastínil Michaela Keatona a dohání Christiana Balea. Musím říct, že brutálnějšího temného rytíře jsem v dosavadních batmanovských filmech neviděl. Benovi zdatně sekundoval Jeremy Irons v roli majordoma Alfreda, ach jak já miluji ten jeho hlas. Mírným zklamáním ve filmu pak rozhodně je Židovka Gal Gadot v roli Wonder Woman, ta se mi prostě nelíbila. Film měl i svého šoumena, tuto roli zastal skvělý Laurence Fishburne jakožto Perry White. Zkrátka a jistě se na další film od DC těším a doufám, že si Goyer a Snyder svůj další počin lépe vyladí. Edit. Prodloužená verze zvedá hodnocení na 5*.

Bohové Egypta (2016)

Od toho filmu jsem nic neočekával, o to jsem víc nadšen, že se mi líbil. Příběh (pokud o něj jde) byl velmi ovlivněn mýtem, který znám od dětských let, proto šlo děj snímku odhadnout vlastně od začátku až do konce. Povedlo se i herecké obsazení, sám jsem si oblíbil hlavně Rea v podání Geoffreye Rushe a Thovta, kterého ztvárnil Chadwick Boseman. Dále se mi líbil Apep, protože znázorňoval Chaos v tom nejlepším slova smyslu. Bozi Egypta jsou skvělou fantasy, na kterou se podobně jako na jiné starověké mlátičky kouknu rád znovu. 4*

Strážci Galaxie (2014)

Marvel na rozdíl od DC nikdy nenacpal do svých děl alespoň trochu uvěřitelnosti, což jeho tvorbu trošku sráží. Strážci galaxie jsou však typickou sci-fi akční komedií, která je perfektní nenáročnou oddychovkou. Zaujal mě výkon Chrise Pratta, který začíná prorážet, samozřejmě byla dobrá i sci-fi veteránka Zoe Saldana, ovšem nejlepší byl Vin Diesel a jeho dnes již kultovní hláška I'm Groot. Ve vedlejších rolích se zde mihli i borci Josh Brolin a Benicio del Toro. Jsem velmi zvědav, jak jejich postavy Thanose a Collectora Marvel v budoucnu využije. Každopádně se těším na druhý díl a doufám v nějakou další hereckou hvězdu v obsazení. 5*

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

John Carter patří mezi světovou sci-fi klasiku, proto je ostudné, že jsem knihu nečetl, ovšem před pár lety mi otec (uživatel Zippich) daroval komiksy ABC, kde v šedesátých letech Carter úspěšně vycházel. Tento kreslený seriál mne naprosto uchvátil a říkal jsem si, jak mu bude film podobný. A ejhle! Film byl téměř totožný s komiksem a mé srdce poskočilo obrovskou radostí. Všechny mé oblíbené dětské postavy dostali v celém příběhu dostatek příležitostí. Mě, fajnšmekra, potěšil i výskyt mých oblíbených marťanských ras, hlavně divokých Warhoonů. I herecké obsazení se povedl, Kitsch je skvělým Johnem, Tars Tarkas v podání Dafoea nám ukazuje svou všestrannost a Lynn Collins jako Dejah Thoris je krásná princezna, která se umí i trochu ohánět s mečem. John Carter je úžasným sci-fi/fantasy filmem, který pochopí hlavně znalci knih či komiksů. Všichni idioti, kteří se zde rozplývají, že se jedná o remake Turkish Star Wars, patří bezprostředně do psychiatrické léčebny. 5*

Ex Machina (2014)

Tento film je pro mě asi nejpříjemnějším překvapením minulého roku. Má dobrý příběh, skvělý scénář a vynikající hereckou trojici. Gleeson, Isaac a Vikander na plátně čarují a dle mého mínění si právě představitelka Avy za svůj výkon zasloužila Oscara. Ale to nejde, akademie musí ohodnotit Dánskou dívku (pardon chlapce). Domhnall Gleeson a Oscar Isaac, velcí to nepřátelé z předaleké galaxie ve filmu působí jako dva intelektuálové, z nichž Ir je tím klasickým ňoumou a Guatemalan pološíleným géniem. Jelikož je film držitelem Oscara za vizuální efekty, musím vyzdvihnout, jak krásně vypadala Ava a další roboti. Dosáhnout tohoto efektu bez zeleného plátna se rovná magii. Celkově je film naprosto úžasný a velký fanoušek sci-fi jako já nemůže dát méně než 5*.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Druhý Hellboy je velkou akční jízdou napříč lidským i čarodějným světem. Mně osobně se nejvíce líbila scéna s obrovským lesním bohem, která asi patřila k nejnáročnějším i nejdražším. Ovšem oproti prvnímu dílu jde o mírné zhoršení, neb princ Nuada není natolik dobrým záporákem jako Rasputin. I další postavy se od jedničky trošičku zhoršili, světlým momentem budiž jen příchod vtipálka Krause v podání Setha MacFarlanea. Rovněž bitvy s příšerami na mne působili trochu přeplácaně (moc monster). Taky mě zklamal přesun Institutu pro výzkum paranormálních jevů z Prahy do Budapešti. Ovšem natáčení v Irsku vítám, navíc scény, které se zde odehrávají jsou vtipné. Celkově vzato je Zlatá armáda vcelku dobrým sequelem, ale za prvním dílem přeci jen zaostává. 4*

Hellboy (2004)

Del Toro je jedním z největších odborníků na filmy, které jsou přecpané různými příšerami. Hellboy v tomto případě rozhodně není výjimkou. Navíc je film plný velkých hereckých jmen. Ron Perlman alias Hellboy řádí a hláškuje jako o život, Karel Rasputin Roden představuje fantastického záporáka, samozřejmě ruské národnosti a John Hurt zde samozřejmě zemře. Velmi vtipným faktem je i to, že scény z centra Institutu pro výzkum paranormálních jevů jsou točeny v Praze :-). Zkrátka a jistě, pro fanoušky fantasy, která si nic nedělá z nějakých náboženských žvástů, je tento film nutností. 5*

Star Trek (2009)

Snad na sebe nepřivolám hněv skalních fandů Star Treku, když prohlásím, že dle mého mínění je tento film z celého trekovského vesmíru nejlepší. Mladá posádka Enterprise válcuje staré páprdy Nimoye a Shatnera na celé čáře. Chris Pine jako Kirk představuje rozmazleného fracka, který musí dospět, Karl Urban v roli doktora McCoye podává nejlepší výkon kariéry a Zoe Saldana ukazuje jakožto Uhura, že se snad narodila pro žánr sci-fi. Abrams si ale nakonec neodpustil propojení s původním seriálovým Star Trekem a obsadil do filmu i Leonarda Nimoye, samozřejmě znovu do role pana Spocka. Tento tah byl jistojistě zajímavý, neboť Spock prime měl ve filmu spoustu zajímavých scén a Nimoy zahrál mnohem lépe než ve starých filmech a seriálech. Třešničkou na dortu byla přítomnost mého milovaného droida R2-D2 :-) 5*