G.I. Joe 2: Odveta (2013)

ZRADA? PODVOD? KLÍDEK, JE TAM JOHNSON, DEJTE MU VELKEJ KVÉR A ON TO VYŘEŠÍ Tomu říkám akční vypalovačka. Je vidět, že Statham a The Rock jsou záruky pořádné akční jízdy. A že se u ní nemusí myslet? Nevadí. Hlavně že se střílí, vybuchuje, vtipkuje a padouchy mlátí hlava nehlava. Tak takhle by se dal charakterizovat i druhý díl G I Joe (pozn. aby mě někdo nechytal za slovo, Statham tady nehraje). A ještě přidám, že oba ninjové dostali více prostoru v soubojích, dokonce se porvali. Tady asi nejpůsobivější je horolezecko-akrobaticko-ninjovský souboj na skalách. A taky se dozvíme se, jak to vlastně bylo se Snakem a Stormem.

G. I. Joe (2009)

VOJÁČCI DOSTALI HERECKÉ PROTĚJŠKY A ZNEPŘÁTELENÉ ORGANIZACE SI TO ROZDAJÍ NA PLÁTNĚ.  Když tedy natočili další film z prostředí hraček-vojáčků od společnosti Hasbro, tak jsme se znovu (podruhé) podívali na všechny. A tento první nás uvádí do problému boje mezi dvěma organizacemi výše jmenované a zlé Cobra, která usiluje o….vše možné, třeba ovládnutí světa. První díl je na tom postavený, představí nám hlavní postavy a dál se rozvíjí jako klasická bondovka se šíleným vůdcem padoušské organizace. Bohužel všechno narvat do jednoho filmu způsobuje, že tempo vyprávění je pomalé, rozbíjené retrospektivními záběry, postavy stejně pořádně nepředstaví. Snaha o vtípky zůstala u té snahy. Akční scény na mě působily dosti průměrně, hlavní dva opozitní ninja bojovníci moc prostoru k předvedení svého martial arts nedostali. Tvůrci vybavili obě organizace pěkným Hi-tech vybavením, a to je asi na tom filmu nejzajímavější.

Halo - Kontakt (2022) (epizoda)

Tak zatím to jde. Na rozjezd naservírovali akční bitku, trochu seznámili s prostředím, problémy, a  v dalších epizodách to rozvíjí. A podívali jsme se i nepříteli, mimozemšťanům. A pomalu se nám začíná v dalších epizodách rozjíždět, o co asi všem půjde. Ale objevují se i záhady, co skrývá společnost? Proč má Chief vymazanou paměť? Po čtyřech dílech dávám ***, tak uvidíme, kam to povede.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

KUFŘÍK PLNÝ ZVÍŘÁTEK Po druhém zhlédnutí mohu konstatovat, že je to zábavná, pěkná, svižná, akční a napínavá pohádka. Pardon, fantasy. Její hlavní silou je právě herecký výkon Eddieho Redmayeneho alias Mloka. Povedlo se mu, aby ho snad každý divák miloval a fandil mu; i když chvílemi si člověk myslí, není snad ta postava trochu autistická…? Miluje zvířata a za jejich záchranu položí i život. Bohužel pro něj na pozadí se odehrává něco temného, do čeho je mimoděk zatažen. Ale i ostatní postavy jsou dobře zahrány. Film využívá svět Pottera, ale jde dál, např. autoři a designeři se na světě v jeho kufříku vyřádili. Díky digitální technologii ožívají prapodivná stvoření s různými výrazy a náladami. Co bych fakt vypíchl, je konečně pravé 3D. Mnoho věcí na vás z plátna vyskakuje, což u dnešního „prostorového  3D“ (jako by se divák pouze díval ven z okna) není tak časté. Takže triky jsou na jedničku. Hudba je také skvělá, od velkých kompozic po drobné tóny.  Je to prostě rodinný film. (viděno ve 3D dabing)

Vychováni vlky - Série 1 (2020) (série)

ROBOTI, SEKTÁŘI, FANATICI A MOŽNÁ PŘIJDE I VETŘELEC O čem to vlastně je? No to se možná tak naznačí v posledním díle. Jinak tvůrci diváka neustále matou. Obsahově se to tváří jako velký střet nevíra x víra, resp. náboženství x věda a ateismus; ekologie, lidství a další filosofické aspekty. Ale jak jsem psal v dojmech po prvních dílech, většina postřehů zůstává – je to parádní a poctivá sci-fárna – po vizuální a trikové stránce je to pastva pro oči. Děj podkresluje jednoduchá a depresivní hudba. Akčních scén je minimum, ale dobré, herecké výkony skvělé, zvláště dvou ústředních postav, androidů (jejich  rozhovory se konají neustále v rozmezí analyzování dat a jevů, i když se polidšťují a snaží se emoce pochopit a vyjádřit. Bohužel jedna postava se nepovedla - herec Travis Fimmel znám jako Ragnar z Vikingů zde hraje zcela přesně Ragnara z Vikingů. Většina série se odehrává na jednom místě, v jednom malém prostoru; to podporuje zvláštní klaustrofobický pocit, který právě umocňuje hudba. Ale směrem k závěru se dění v prostoru rozšiřuje. Během celé série se retrospektivně ukáže divákovi něco s minulosti, takže si obrázek o událostech a postavách postupně doplňuje. Občas to má logické trhlinky, ale lze je odpustit. Jsem zvědav, jaká bude vlastně pointa; kolik to může mít řad, proč zrovna tahle planeta, co se skrývá v minulosti Matky, kdo je ten hlas, a proč tam jsou ty symboly boha Sola, kdo je udělal, a kdo je vlastně Sol – mimozemšťan….? Mě osobně to hrozně připomíná (i s ohledem na háďátko v posledním díle) odkaz na Promethea….  VERDIKT: nejen pro milovníky sci-fi stojí za shlédnutí. A pěkně to také shrnul komentář uživatele HAL.

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

AJAJAJ... SE NÁM TO ZPOLITIZOVALO, ZPLOŠTILO A ZNUDILO  Zatímco první řada si zasloužila pochvalu, tak druhá dostane kritiku. Je to sice vizuálně dokonalejší, ostřejší, snaha o větší bombastičnost, ale také je to umělejší – to je vidět na příšerách a prostředí, jako by to chvílemi bylo demo z hry. A příběhově se to snaží hrát si na Hru o trůny…. víc politikaření, pletich atd. Jenže Sapkowski nepsal žádnou hru o trůny. Je mnohem přímočařejší a sleduje osudy Geralta a Ciri; politika je pouze na pozadí a dotváří příběh. A další obrovská chyba, že se odchylují od knih – právě kvůli politikaření tam rozehrávají nové situace, události, nastavují děj; nebo že Ciri posedne démon. Bohužel se tím tempo vyprávění zpomalilo a do půlky řady je to nuda. Navíc to odchylování také znamená, že musí vymýšlet nové dialogy, které jsou ale dosti plytké. Některé scény postrádají logiku. Ubylo i hravosti, vtipu a nadsázky, které tam dával Marigold, protože dostane prostor dost pozdě a zapěje jen pár písniček. A teď pozor – právě ve druhé řadě prozradili pointu celé ságy, kterou si Sapkowski nechal až na konec, kdo je otec Ciri… proč to udělali, to se dozvíme asi v dalších řadách. Ale ještě zbývá prozradit jeden hráč, který stojí v pozadí a pase po Ciri…  VERDIKT: Slabota a doufám, že další řada nebude už s jednou *.

Zaklínač (2019) (seriál)

Hodnocení u jednotlivých sériích. Po dvou sériích se nám to průměrovalo, protože od pěkného nástupu začíná už ve druhé řadě úpadek...takže zatím průměrně cca ***.

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

BÍLÝ VLK PŘICHÁZÍ Předně musím říci, že jsem fanda knižní série Zaklínač. A moc jsem se těšil na seriál, páč v dnešní době jde udělat spoustu věcí a hezky. Ale byl jsem nervózní z Netlixu, protože můj názor je, že neumí udělat pořádně děj, naplnit obsah příběhu, což je vidět na mnoha jeho projektech.  Ale tady zatím dobrý. I když zpočátku se to může zdát trochu zmatečný, protože tvůrci zvolili úplně jinou strategii vyprávění – podle jejich slov chtěli, aby „divák během několik dílů poznal všechny důležité postavy a jejich příběhy“. Ty místy v knize nejsou zcela odvyprávěny, jen naznačeny, takže si tvůrci mezery vyplnili. To mi nevadilo, alespoň to bylo pro diváka-čtenáře nové. Myslím si, že tento přístup mohl překvapit mnoho čtenářů, protože děje v prvních dílech jsou vyprávěny na přeskáčku, než se tak v polovině usadí hlavní dějová linie. Ale i někteří neznalí knih mi říkali, že to moc zpočátku nechápali. A jak se drží knižní předlohy? Až na ten jiný přistup zmíněný výše docela věrně, dokonce s doslovnými citacemi. Akorát se párkrát objevilo, že si mění význam některých událostí, zatím nic zásadního. A tím trochu souvisí právě nepovedené setkání Ciri a Geralta na konci řady, kdy v knize je to velmi dramatická scéna, dochází tam ke katarzi, ale ve filmu to bylo příliš mdlé. Uvidíme, kam se to bude dál odvíjet. Skvělá je hudba, i prostřednictvím zpěváka a herce Bateye, který ztvárnil Marigolda. Každý díl na konci během titulků doprovází právě jedna píseň, skladba; takže soundtrack stojí za to. Osobní souboje mají slušnou choreografii, magické taky, zvlášť epická je závěrečná bitva. Mám ovšem problém s ústředními postavami – Zaklínače i Yennefer mám za starší, zvláště Geralda si představuji trochu vyžilého…. Cavill to hraje dobře, ale mě nesedí. Stejně tak Chalotra coby Yennefer. Zato Ciri se jim povedla obsadit perfektně.  VERDIKT:  za mě dobrý, celkově jsem spokojený, takže uvidíme, kam se to bude vyvíjet.

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

OPAKOVÁNÍ OPAKOVANÉHO Tak se nám to asi uzavřelo. V této sérii filmů o mistru bojových uměních se Číňané vypořádali s Japonci, Brity a samozřejmě ve čtvrtém díle s Američany, které vykreslili jako typické zlé kapitalistické utlačovatele čínského národa; a ještě přidali jen tak mimochodem dovětek, že jsou rasisti i na černochy, aby film asi šel s dobou. Příběhově je to však velmi slabé, bez emocí, tendenční, vyprahlé, vyšumělé apod. Bruce Lee tam sehraje jen takovou epizodku, která nic dál nerozvíjí. Bohužel ani souboje už nic nového nepřinesly, bez nápadu, choreografie je pouze dobrá. Prostě nuda.

Mandalorian (2019) (seriál)

PISTOLNÍK, KTERÝ PUTUJE GALAXIÍ Tak to byla bomba!!! Skvělá hudba, akce, postavy a velmi přímočarý děj. A mimi Yoda, který občas ručičkou něco vykouzlí :o)))). Nečekejte hlubokomyslný sci-fi příběh, rozervaného nebo filosofujícího hrdinu. Žádné dlouhé kecy, natahování děje, ale pěkně přímo k věci, k akci. Příběh je velmi jednoduchý, plný různých klišé, děj některých dílů se inspiroval v jiných filmech (např. ve 4. díle brání vesnici jako v Sedmi statečných), některé díly jsou obsahově slabší (např. 6 díl). A přesto je tam tenká dějová linka, která vede k závěru, i když je jasné, že bude pokračování. A jasně, prostředí je už okoukané, protože kulisy a vše použili ve filmech Star wars. Ale je to naprosto jinak pojaté než nové podělané pokračování SW. Právě ta jednoduchost a přímočarost je nejsilnější stránkou seriálu. A jsem zvědav, jestli to udrží ve druhé sérii. A ještě poznámka k hudbě – ta je fakt boží; něco jako spojení westernového Morriconeho a Barbara Conana s přesahem do melodií SW.