• Krátkometrážní

Juno (2007)

Nezávislá komedie od Jasona Reitmana si na nic nehraje, je realistická, a proto vás pobaví a dojme zároveň. Ke všem postavám si tady lze vybudovat sympatie, což jenom dokazuje zručně napsaný scénář ďábelské Cody(Diablo Cody). Já osobně si krom samozřejmě výborné Ellen Page zamiloval i její filmovou kamarádku Leah(Olivia Thirlby).

Po zavírací době (1985)

Tak takhle to vypadá, když má člověk pořádnou smůlu. Paul Hackett očekával zpočátku nadějný večer, ale ten se mu postupně změnil v noční můru, díky souhře několika neuvěřitelných náhod. Scorsesemu se v tomto vyčnívajícímu dílku daří kombinovat thriller s komedií, jejíž prvky často vycházejí z absurdních situací, které Paul zažívá. Pobavil jsem se dobře a nakonec jsem Paula i trochu litoval.. :) 3,5*

Valium, Prozac a Extáze (2001)

Vzhledem k názvu filmu jsem tedy čekal úplně něco jiného, než jsem právě viděl, čekal jsem nějaké drama o drogách, ale místo toho jsem viděl příběh o 3 sestrách, které mají každá svůj vlastní problém s muži a taky vlastní utišicí prostředek. Film se tak u mě úplně minul cílovou skupinou. Přesvědčené feministky ať si přidají jednu hvězdičku navíc. 2,5* (mmj. jsem díky tomuto filmu alespoň zjistil, že má Gerard Depardieu hrajícího syna)

Sami v poušti (1993)

Dvě a půl hvězdičky za pěknou Reese Witherspoon a za povedené záběry, jinak film trpí klišovitým příběhem(velký zlý obchodník se slonovinou, křovák domlouvající se se slony), což by nutně nemusel být zápor, kdyby to mělo lepší formu a ne tak strohý děj.

Koule (1998)

Dlouho jsem přemýšlel, jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale dávám 4, hlavně kvůli výborné atmosféře. Škoda je ne úplně využitého potenciálu hereckých es (Sharon Stone byla podprůměrná) a hlavně v druhé polovině zmateného děje, který vrcholí pro mě podivným koncem. Jsem ovšem netknutý předlohou, takže možná se na to dívám jinak než ostatní. 3,5*

Čí je to vlastně život (1981)

Už název filmu napovídá, o čem vlastně vypráví. Ken Harrison je sochař, který po autonehodě ochrne na celé tělo kromě hlavy. Nemožnost realizovat své fantazie ho mučí natolik, že chce skoncovat se životem, ale má právo volby? Navzdory svému tématu je film hlavně díky vtipálkovi v ústřední roli Kenovi poměrně lehký a nabízí i zajímavé vedlejší postavičky, které si buď oblíbíte nebo ne (jako třeba černý hudebník John). K pochválení tu je i výborný scénář, herci (Richard Dreyfuss hlavně) a líbil se mi šalamounský závěr, kde nám režisér nechává prostor k domyšlení si. Geniální byl záverečný symbolický záběr.

Otevřená srdce (2002)

Moje první zkušenost s dánským subžánrem Dogma a hned napoprvé velice kladná. Film má poměrně jednoduchý příběh a ne nijak originální, ale přesto vás jeho forma úplně pohltí. Realistické záběry zblízka kladly důraz na pocity hlavních hrdinů, díky čemuž vás příběh úplně vtáhne a přistihnete sami sebe, jak spolu s postavami prožíváte každičkou chvilku, ať už je dobrá nebo špatná. Slabší nátury ať si nachystají kapesník, protože tady ho téměř určitě budou potřebovat. Vyzvednout taky musím výborný výkon Madse Mikkelsena a krásnou Sonju Richter, která své postavě dodala neobyčejnou přitažlivost. 4,5*

Doktor (1991)

Silný film o cynickém doktorovi, který dostane životní lekci. Navzdory tématu se režisér většinou vyvaroval patetických situací a naše pocity tu tak ždíme jemně a pozvolna, přesto je tu několik silných scén, jako ta v poušti nebo ta na střeše, které vás dostanou. Dobrému hodnocení přispívá také William Hurt, který to zahrál opravdu výborně.

Zuřící býk (1980)

Nenapadá mě výstižnější sousloví, než filmový "koncert". Výtečná režie Martina Scorseseho se pojí s geniálním Robertem De Nirem v příběhu o vzestupu a pádu boxera Jakea LaMotty. Na Jakea se ovšem většinu filmu nedíváme jako na sportovce, ale spíše jako na člověka a jsme tak svědky všech jeho světlých i temných stránek, jeho počátečních vítězství a následných proher i jak se z nich snaží dostat. Za zmínku stojí i výborný výkon Joe Pesciho v roli Jakeova bratra a Cathy Moriarty v roli Jakeovy manželky. Můj nejoblíbenější film od Scorseseho a jeden z mých nejoblíbenějších filmů celkově.

Freejack (1992)

Nechápu jak tuhle hovadinu můžou někteří hodnotit tak vysoko a taky dost dobře nechápu účast Anthony Hopkinse. Já dávám jednu hvězdičku pouze za drsně se tvářícího Micka Jaggera, jinak mě pořád stejný výraz E. Esteveze a rádoby napínavé scény vůbec nezaujaly. Škoda, že nebyl Mick obsazen do hlavní role, to by byla dost možná jiná káva :).