• Krátkometrážní

Soukromé pasti (2008) (seriál)

1. Něžný vetřelec; Tady převládá hlavně bezchybný výkon Tatiany Vilhelmové, byla radost se na ni dívat. Bylo to dobře napsané, s uvěřitelným příběhem, prostředím(zajímavé mikroklima kanceláře) i charaktery. Jestli SP v dalším díle udrží laťku, tak se mám na co těšit... 4*

Distrikt! (2004)

1,5* za výborný vizuál, který je to nejoriginálnější, co jsem za poslední dobu viděl. 1* za celkem slušnou hudební vložku. Víc si u mě Distrikt nezaslouží, protože kromě těchto dvou věcí není co obdivovat, příběh je až moc šílený, aby byl vtipný a spolu s postavami je navíc povrchní, aby mohl působit satiricky. Narážek ze světové / domácí (tady nesoudím, nejsem Maďar, ale uplácení je aktuální i u nás) politiky je tam naplácano tolik, až to působí účelně - jakoby tam bez ladu a skladu byly jen proto, aby šokovaly. Tak nebo onak, na mě to bohužel nepůsobilo.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Začínám pochybovat, že Yates byl správnou volbou pro režii posledních dvou dílů(Cuarón či Newell by byl podle mne ideální), protože po slušné 5ce přichází o třídu horší díl. Co se týče režisérova umu, chybělo mi jakékoliv napětí nebo gradace scén, ne že by k tomu nebyla příležitost... Přesto je tu několik výborných scén, které stojí za to zmínit, a to počáteční odpálení mostu, efektní pronásledování v obilném poli či výprava Harryho s Brumbálem pro viteál(a její zakončení). Největším mínusem filmu je scénář. Puberťácké scénky byly sice leckdy vtipné, ale bylo jich až příliš na úkor dějové linie, která byla ve výsledku rozkouskovaná. Linii nepřispělo ani chabé zakončení, sestávající jenom z důležité smrti. Říkejte si co chcete, že v 7. dílu bude podobný boj, ale závěrečná bitva ve filmu zkrátka chyběla. Co se týče herců, kromě obvyklých(Gambon) byl výborný zejména Broadbent jako svérázný profesor Křiklan, mladý Voldemort(nahánějící strach) nebo taky překvapující Felton. Princ dvojí krve nefunguje jako samostatný film, a jde vidět, že bez znalosti knížky by člověk nebyl úplně v obraze(pomrkávání na čtenáře jako např. bezvýznamné ukazování Fenrira), zařazuje se tak mezi nejslabší díly série, škoda.

Kytice (2000)

Těžko říct, jestli by se tohle dílo Erbenovi líbilo, ale rozhodně mu nelze upřít pěknou vizuální stránku. F.A. Brabec si s ní opravdu vyhrál, od různých filtrů až po rozmanité šaty. Sice se básně většinou nedají přesně intepretovat a pro každého jsou originálem v jeho vlastní fantazii, ale tohle beru jako dobrý pokus. 3,5*

Prison Break: The Final Break (2009) (TV film)

Obstojný dovětek k seriálu, kde se využilo nápadu ženského vězení(původně zamýšleného jako spin-off Cherry Hill). Na rychlosti, v jaké se všechno vyvíjí, jde poznat, že normálně by si vystačili i na celou sérii. Zvrat za zvratem nás tak udrží v pozoru, ale v duchu slabé 4. série to už zkrátka není ono. Ostudu si Final Breakem ale neudělali, na konci si určitě leckdo pobrečí :).

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Mám pocit, jakoby se v tom filmu nic nestalo. Pořád to je jen nějaké hučení, ohromující přistání mimozemské koule střídá další ohromující přistání mimozemské koule, dále ustaraná tvář Jennifer Connellyové v hádce s otravným Smithem Jr. a nicneříkající Klaatu v podání Keanu Reevese. Ten strnulého emzáka zahrál dobře, chyba bude spíše ve scénáři, protože mu předepsal maximálně jednu působivou scénu - při výslechu, jinak je to jen zmatené pobíhání. Hlavní myšlenka filmu, která nám říká, že se nechováme k Zemi dobře, jakoby vyzněla do ztracena, čekal jsem že to bude předloženo velkolepěji. Je to škoda, protože námět je to výborný, a tajemných sci-fi k přemýšlení je jako šafránu, přesněji řečeno, nějaké novější není skoro žádné.

Předčítač (2008)

Co tu stojí za řeč je famózní výkon Kate Winslet, těžko byste do této role hledali lepší herečku. Ralph Fiennes, ač měl málo prostoru, jí zdatně sekundoval. Nicméně příběh a film samotný se mi zdál nevyrovnaný, neměl údernost, jakou bych očekával. Zvraty jsou tak nějak rozmělněny do roztahaných scén, které jsou sice řemeslně zvládnuty výborně(za zmínku stojí kamera), ale to není všechno, že ano. Nakonec tedy dávám 3,5*.

Sexy bestie (2000)

Sexy bestie je pomalý film. Člověk tak nějak pořád čeká, že se něco stane, dojde na nějakou větší akci, ale ono nic. Je to opravdu jenom o tom, že jeden gangster ve výslužbě je vyrušen z odpočinku gangsterem stále aktivním. A následně nám roztáhle ukazují, jak je manželka naštvaná, jak je i přítel Aitch naštvaný (ten spíše vystrašený), a co víc, dokonce i Aitchiho Jackie je rozrušená, když přijede Don Logan alias Ben Kingsley. Přesto dávám zasloužené 3 hvězdy, které jsou za dobrou kameru, hudbu a hlavně vytříbená herecká čísla. Jenže ono je to těžké když máte výborné herce, ale nemáte s nimi pořádně co dělat...

Paleta lásky (1976)

Tento film poslouží dobře, když si chcete dát Josefa Mánese do podvědomí nebo pro ilustraci jeho života, ale jinak bohužel nemá co nabídnout. Paleta lásky jako film sám o sobě postrádá nějaké dramatičtější momenty, a když už se k nějakým schyluje, jsou většinou zkratkovitě odbyty. Tomuhle nedostatku nepomáhají ani slušné výkony titulního Petra Kostky nebo Luďka Munzara.

Buenos Aires 1977 (2006)

Velmi zajímavý počin, který chytne a nepustí zejména svým syrovým, dokumentaristickým stylem, až mi to trochu připomělo Let číslo 93. Kamera jen nervózně přihlíží hrůznostem dějícím se před objektivem a nechává na nás jak se s tím poperem. Sympatický je přístup k tématu, kdy nám autoři všechno podávají jakoby nezaujatě, a nenuceně nás tak "vzdělávají". Na tyhle události je vždycky třeba upozorňovat.