• Krátkometrážní

Sedmikrásky (1966)

Sedmikrásky jsou dvě laškovné, mile naivní kytičky(ve svých rolích nádherná dvojice Cerhová-Karbanová), které si nic nedělají ze života a radši budou zkažené a budou si hrát. Takovou koncepci má nejenom děj, ale také hlavně zpracování, kde si režisérka zkouší všechny možné polohy filmového zápisu - dlouho jsem neviděl barevnější film. V. Chytilové se podle jejích vlastních slov tehdejší filmy nelíbily, z toho důvodu, že byly stejné - podle jedné šablony. Sedmikráskami se vůči těmto schématům vzbouřila a po svém se jim vysmála. Vytvořila tak velice originální a svěží dílko, které vám nenuceně a s lehkostí na konec řekne, že život nemůže být jenom zábava. A nebo ano?

Děkujeme, že kouříte (2005)

Lobbista tabákové firmy, co vás přesvědčuje o tom, abyste si koupili cigára a ještě říká, jak jsou zdraví-prospěšné, na první dojem určitě nesklízí moc sympatií. Jenže Nick Naylor je člověk s pořádně prořízlou pusou, a jakmile ji otevře, první dojem se rozplyne v kouři jeho argumentů. V tu ránu vás přesvědčí o tom, že nejste syn vlastní matky. Snadnost uvěřit takovému kecalovi má na starosti výborný Eckhart, kterému smekám. Jason Reitman si na filmu vyhrál, což jde vidět hlavně na vizuální stránce, od počátečních titulků ve stylu starých cigaretových krabiček až po hrátky s fixem přímo v obrazu. Překvapil mě však i jako scenárista, ke konci jsem čekal, že to sklouzne k patetičnosti, hlavně co se týče Nickova syna. Naopak, nastavené tempo dokázal udržet až do úplného konce, po kterém jsem se musel pořád jenom přihlouple usmívat. Děkujeme, že kouříte je satirický film, co má lehkost, vtip a zároveň chytrost. Navíc je výborně obsazený - kromě esa v hlavní roli vyniká J.K.Simmons ve své klasické poloze šéfa nebo W.H.Macy jako neoblomný senátor. A i takové malé roličky jako Jeffův asistent, nebo lobbisté ze slavné "smrtící trojky" jsou do puntíku zvládnuté. Takže po Juno další sarkastický skvost, za který si u mě JR připisuje bod, jen více takových...

Česká RAPublika (2008)

Nevím jestli tři nejlepší, ale rozhodně tři neujetější rappeři české scény se nám tu v České Rapublice sešli. Společně jsou režisérem konfrontováni s různými lidmi a v různých situacích. Asi ta nejzajímavější je scéna s lingvistkou, co vyučuje mmj. i na Karlově univerzitě, která neměla vůbec problém probírat slova jako "zmrd" nebo "děvka". Následné Orionovo vysvětlování proč musí tolik "zmrdovat" nemělo chybu. Dále scéna na sídlišti, kde i 9ti-letí kluci dovedli rapovat o těžkém životě a lehkých děvách, byla jeden z vrcholů, který výustil v to, že vítěz pouličního battlu - MC Ferko dostal příležitost zahrát si v Praze na koncertě. Konečný oběd s Hanou Hegerovou byl taky zajímavý, z Huga Toxxxe či Jamese Cola tu najednou máme pokorného Jana Daňka a Dandu Ďurecha, kteří nám ukážou jak se chovat ke staré dámě. Česká RAPublika je rozhodně originální dokument, který tu chyběl - zejména chválím zvolený formát, kdy se film roztřídil jako tracklist na albu, od intra přes jednotlivé pecky(které měly základ v reálných písničkách) až po outro. Nezastírám, že je toto dílko pikantní hlavně pro místní rapové fanoušky, kteří mají možnost poznat pravou tvář svých hrdinů, ale vtipné je podle mě i pro ty ostatní, co o rap ani nezavadili a nemají předsudky. Mmj. jak se tak dívám na místní hodnocení, jsou hodně rozporuplná, je to většinou buď vysoké 4* nebo odpadové hodnocení, tak se ptám, kdo z nich je ten s předsudky?

Krakatit (1948)

Hutná dávka paranoie od Otakara Vávry o tom, co se může stát, když se nesprávná věc dá do nesprávných rukou. Kromě i dnes aktuálního námětu oceňuji zejména atmosféru, na tehdejší dobu vynalézavé triky a výborné herce - Karel Höger jako inženýr v nesnázích nebo např. osudově krutá Florence Marly v roli princezny. A teď už abych si sehnal knížku.

Pohrdání (1963)

Pro tuctového diváka se toho zde na první pohled moc neděje. Camille (v podání femme fatale Brigitte Bardot) je z neznámého důvodu naštvaná na jejího manžela Paula, kterému se v závislosti na vztahu s ní mění múza, tj. chuť na psaní scénáře. Postavy tu tak nějak pochodují, mluví, občas přejdou do jiné lokace a zase pochodují a mluví a mluví. Jenže proč si stěžovat, když to úplně stačí? Godardovi se i na tak malém prostoru daří vybudovat zajímavé drama o ... pohrdání. K tomu využívá mj. i netradiční kamery, kde se mi líbila zejména technika dialogu, kdy se kamera pozvolna posouvá přímo mezi dvěma aktéry, nikoliv okamžité prostřihy na obličej. Je záhodno také říct, že hlavní hrdina Paul má na zakázku psát scénář na téma Odysseie, antické tragédie. Tento příběh na pozadí je jakousi analogií i pro příběh samotného filmu, kdy nám tragédie pomůže pochopit motiv onoho pohrdání, opět ve formě dialogů. Jedním takovým "prostředníkem" je i Fritz Lang, který tu asi ani nehraje, ale prostě je Fritz Lang, režisér oné Odysseie - každopádně zajímavá postava. Stejně jako Odysseia pak film končí tragicky. Artová nuda? Já tomu říkám zajímavý film pro trpělivé. 3,5*.

Legenda o Zorrovi (2005)

První díl byla zábavná akční jízda s jiskrou, vtipem a trochou napětí. Zábavnému zrodu tajemného mstitele sekundoval taky výborný Anthony Hopkins. Druhý díl, Legenda o Zorrovi už většinu kladných stránek prvního dílu postrádá. Zbyl z toho typický hollywoodský kalkul pro celou rodinu, který má tak akorát povedenou akci, ale kouzlo příběhu se už úplně vytratilo, protože ten je tuctový a nezajímavý, dokonce ani ten záporák to nezachraňuje. Hlavně díky zmrvenému scénáři tu tak máme zklamání, které posílá tajemného mstitele zase na nějakou dobu do hrobu. Škoda.

Quantum of Solace (2008)

Casino Royale pro mne bylo velmi příjemným restartem série, bylo originální, realistické a temné. Zároveň mělo snad nejdrsnějšího představitele Bonda, D.Craiga, který všechny pochybovače posadil zpátky hluboko do křesla. Logicky jsem se tak těšil na jeho pokračování, Quantum of Solace. To je už zpočátku výjimečné tím, že přímo navazuje na předchozí díl, což se v historii bondovek ještě nestalo(v průběhu se i setkáváme s několika známými postavami). James tak právě pocítil ztrátu své lásky(první a poslední?), Vesper Lynd, a ztížen vztekem a beznadějí, vydává se na cestu pomsty. To ovšem neznamená, že bychom sledovali zlomeného muže jak zabíjí všechno, co mu stojí v cestě jen za jediným cílem. Snímek má i svoji vlastní příběhovou linii, konkrétně se tu podíváme na zoubek na první pohled prospěšné ekologické společnosti, kterou vede jistý Dominic Greene(M.Almaric). Tahle linie je zde ovšem dána trochu do pozadí, hlavním motivem filmu je osobní drama o snaze rozeznat dobré od zlého a překonat své démony. K Bondovi se jistou náhodou přidává i Camille(O.Kurylenko), dívka, která je stejně jako hl. hrdina posedlá pomstou, čímž se motiv příběhu ještě prohlubuje. Nyní něco k dalším aspektům kromě příběhu. QoS je především mnohem akčnější než Cas.Royale, kromě otvírací scény to je zezačátku samá honička a řachot místo vysvětlování, což mi připadlo trochu nešťastné, když to bylo takhle nahuštěné u sebe. Akce je nasnímaná a sestříhaná přesně v moderním stylu, třeskutá kamera v hlavní roli, na můj vkus až moc třeskutá. Všiml jsem si taky, že mnoho lidí si stěžovalo na absenci sexu s bondgirl,"Bond, James Bond" hlášky nebo drinku. Nutno říci, že sex samotný nevidíme, ale minimálně "post coitum" tam Jamese s bondgirl vidíme(G.Arterton) a drink, i když trochu poupravený, tam v letadle také pocucává. Možná je to tím, že nejsem žádný skalní fanoušek Bond-série, ale ani hláška "B, JB", ani různé vychytávky mi tam vůbec nechyběly(v podobě vychytávek mi stačilo telefonování a databáze s dotekovými displeji ála Minority Report). Je ale pravda, že tam mohlo být trochu více vztahové části. Ne, že bych potřeboval vidět jak si to D.Craig s někým rozdává(pro ženské:nebojte, do půl těla nahý se tam objeví), to bych si ostatně pustil něco jiného, ale trochu odlehčení v podobě nějakého nástinu vztahu by neuškodilo. Nevím, jestli bych něco kromě akčních scén měl vytknout M.Fosterovi, jeho režie se mi jinak líbila, hlavně v zaměření se na detaily(B. projíždějící chudou čtvrtí Haiti kolem domorodce žehlícího prádlo,atd.), zkritizovat bych měl spíše scenáristy a špatný střih-chtělo to alespoň o 15 minut delší stopáž. V závěru tu máme novou bondovku, která je sice horší než její předchůdce, ale pořád je na slušné úrovni(mmj. pro milovníky zajímavých lokací - podíváme se zde celkem do 5ti různých zemí, pokud dobře počítám). Příště by to chtělo nový příběh, který si jde vlastní cestou, trochu pomalejší tempo a možná i více vtipu. Takže pokud jsem Casino Royale dal silné 4*, tady musím dát slabé 4*, něco jako 3,5*.

Vůně cibule (1975)

Tahle cibule mi zas až tak nevoněla. Franco Nero jako cibulák byl vtipný a jeho triky taky, ale až příliš často mi film připadal jako parodie na němé grotesky(hlavně zrychlené záběry při různých honičkách), což je podle mě trochu až moc šílené. Další kapitolou jsou taky postavy; pomocník hlavního padoucha, co vypadá jako Hitler, úchylní 2 poskoci-dvojčata šerifa, u kterého se na konci ukáže transsexualita, nebo skvadra rváčů na motorkách, co vypadají jako rugbyové družstvo - tady jsem jenom hleděl, kde na tom tvůrci byli, napadá mě zase jenom to slovo "šílenost". Jinak alfa a omega těchto filmů, rvačky, byly sice zábavné, ale vím, že když budu chtít vidět pořádnou melu, sáhnu radši po nějakém filmu s dvojkou Spencer-Hill. Pro pamětníky možná klasika, pro ostatní jen mírně nahnilá cibule na jedno podívání. Slabší 3*.

Hancock (2008)

Z ukázek jsem se těšil na trochu ujetou komedii až parodii s opilým superbezdomovcem v hlavní roli. O to víc, když ji do vínku dostal Will Smith. Jenže co jsem nakonec viděl, tomu vůbec neodpovídalo. Nerad opakuji slova ostatních, ale vypadá to, jako by se scenaristé při psaní hádali a místo toho, aby se dohodli na jedné vizi, jen smíchali dvě dohromady. Máme tu za prvé akční komedii, kterou známe z traileru. Opilý Hancock, co když už se uvolí k nějaké záchranné akci, tak přitom zboří půlku města. Do toho zahrňme i spoustu nelogičností a hloupostí, které bych i prominul, kdyby tu za druhé nebylo drama. Hancock se probudí z kocoviny, napraví se, uvědomí si jak je na světě sám, a tak začíná příběh o hledání vlastní identity. Tu sice částečně najde, ale nemá potom ani pořádného protivníka(to ďábelské spojení vzniklé ve vězení bylo spíše k pláči). Tahle (rádoby) dramatická část převažuje a bohužel už nefunguje tak dobře jako ta komediální. Nesedí ani Smithovi, protože ten ve vážných scénách vypadá, jakoby zamrznul v oné komediální poloze. Jeden z důvodů, proč tento slepenec nefunguje, je taky jeho krátká stopáž, kde není moc času na rozvinutí příběhu. Ve výsledku je pro mně Hancock velké zklamání. 2,5* s odřenýma ušima.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Nemastné neslané béčko s áčkovými ambicemi. Herci předvádí své standardní výkony, Norton i sladká Liv Tyler jsou bez výhrad, stejně jako slizký Tim Roth. Záporák takového formátu mohl ale dostat větší prostor, takhle se neměl šanci pořádně předvést. Co filmu chybí je pořádný scénář a lepší digitální efekty. V dnešní době, kdy jsou počítačové efekty dovedeny téměř k dokonalosti bych očekával lepší výsledek než zde vidíme. I ten 5 let starý Hulk je hezčí. Leeův Hulk z roku 2003 je taky jako celek podle mě povedenější. Škoda, po výborném Iron Manovi tu máme "jen" průměr. Snad se s Hulkem setkáme i v The Avengers, kteří můžou být vskutku velkolepí.