• Krátkometrážní

Dexter (2006) (seriál)

1. série; Už první díly značily něco neobvyklého, originální příběh, hlavní postava v hávu precizního zpracování(výborná hudba mj.). Po těchto prvních dílech jsem byl nadšen, ale nic extra řekl jsem si. S dalšími díly mi ale eskalující kvalita vytřela zrak a v 8. díle (pro mě asi nejlepším) jsem byl ohromen. U dílů potom jsem jenom visel očima na obrazovce, v mnohých chvílích neschopen slova. Scenaristický majstrštyk (až na pár malých výjimek v příběhu) s promakanými postavami (z vedlejších je Masuka moje nejoblíbenější) vás zkrátka chytne a nepustí. Jsem zvědav na druhou sérii, kterou mnozí označují za ještě lepší... to ještě jde? *update* ... Ano, jde, 2. série mě přesvědčila, že to může být ještě lepší, linka se svůdnou žhářkou byla poutavá. 3. série ovšem ukázala, že to může být i horší, a jestliže 4. kvalitu opět o něco pozvedla (hlavně díky výbornému Jonu Lithgowovi), v 5. a 6. už nebylo pochyb o tom, že i Dexter začal trpět nemocí, kterou americké major seriály obvykle v tomhle pokročilém stádiu trpívají - tedy vařením z vody. Z původně originálně pojatého seriálu se stala komerce středního proudu, která pracuje s cliffhangery a zvláštními převraty u známých charakterů, viz vztah Debry s Dexterem v 6. sérii, o sílících nelogičnostech ve scénáři ani nemluvě. Z čeho budou scenáristé po závěrečném twistu vařit ještě další 2 série, to nevím, ale jen ať se prachy točí, že? *update* Poslední 2 série ukázaly, že oddělení vražd Miami Metro je zřejmě nejmizernější kriminálka široko daleko, po tom všem, co tam každému projde (viz Dexter a kouzlo s tužkou v posledním díle). Bylo třeba hodně přivírat oči nad různými nesmysly, vypečenými zvraty, abych to se svými oblíbenými postavami vydržel až do konce. A finále? To ještě vstřebávám...

Utopenec na útěku (1998)

Jako malej jsem tenhle film strašně žral, stejně jako všechny parodie s Leslie Nielsenem. Tehdy jsem se většinu filmu smál, nezastavitelný proud ztřeštěných gagů, kdy nás nenechají ani na chvíli vydechnout mě zkrátka dostal. Teď ale když se dívám po dlouhé době tak mi bohužel víc než dost vtípků připadá trapná a už mě to zdaleka nebaví tak jako dřív. Takový Agent WC40 je i po těch letech zábavnější, tady dávám pouze 2* za povedené vtípky jako hláška "Tvoje lži jsou průhledné jako salám v igelitovém pytlíku" :).

Scooby-Doo 2: Nespoutané příšery (2004)

Scooby-Doo 2: Nespoutaná šílenost. Tak by se tenhle film měl správně jmenovat, protože jej přesně vystihuje. Šílenost obrovských rozměrů, která ale slušně pobaví jen osazenstvo dětí do 8mi let. Kreslený seriál, který je tohohle předlohou má mnohem větší kouzlo a i dnes by se na něj dalo dívat. V hrané verzi se dá dívat možná tak na Sarah Michelle Gellar a Lindu Cardellini(Vilma). Přesto se mi ale 2. díl překvapivě líbil o něco víc než ten první, párkrát jsem se i zasmál, takže - 1,5*.

Kvaska (2007)

Dopředu říkám, že nejsem fanoušek ani Daniela Landy, ani divadla Kalich, takže možná nejsem ta pravá cílová skupina. Nicméně hudební podklad filmu hodnotím i přesto spíš kladně (titulní písnička je chytlavá), ale film samotný má nezajímavý a podivně zkonstruovaný příběh, navíc s podprůměrnými hereckými výkony, kde se mi líbil snad jenom Rudolf Hrušínský, který by se se svou novou image mohl s klidem vrátit do českého filmu.. Na obranu ale vyzdvihnu ještě několik vtipných scén(vyhazov Landy režisérem) a skutečnost, že i přes všechny neduhy se na to dalo koukat.. 2,5*

Mildred Pierceová (1945)

Noir filmy mám rád, ale tenhle mě spíše zklamal. Postava starostlivé matky, která své dceři dává všechno, co vyžaduje a potom se diví, že je rozmazlená, mi nepřišla nijak moc zajímavá. Neposedná dceruška byla ale povedená a dobře zahraná, stejně jako mi byla sympatická postava obchodníka Wally Faye (Jack Carson). Možná bych čekal, že mě příběh jakožto noir vice vtáhne, ale tíživá atmosféra se nekonala. Od Curtize mám radši Casablancu. 3,5*

Michael Clayton (2007)

Tenhle snímek rozhodně není pro slabší povahy. Jestli vás ale nervy-drásající filmy naopak lákají, nemůžu jinak než doporučit, protože nevím o žádném jiném thrilleru podobného typu z poslední doby, který by mě tak dostal. Od začátku nás režisér utápí v syrové atmosféře a temně pulzující hudbě, která vás vtáhne a navíc George Clooney JE Michael Clayton. Zatím nejlepší role, ve které jsem ho viděl. Tony Gilroy vsadil na pravého koně, když usedl na post režiséra a doufejme, že se mu tam zalíbilo.

Pokání (2007)

Joe Wright poslal do oskarového klání romantické drama o tom, jak může být ošálená mladá mysl a hlavně jaké chování pod jejím vlivem může mít dopad na rozkvétající lásku. Snímku prospělo, že je natočen originálním způsobem, kdy mnohdy vidíme jednu událost dvěma pohledy nebo naopak jen to, co si postavy představují. James McAvoy mě přesvědčil o tom, že umí hrát a že to není jen protivný slaďoušek. Keira Knightley mě nepřekvapila a ze Saoirse Ronan tu máme i podle dalších jejích plánovaných filmů další dětskou hvězdu(Dakoto třes se).

Tajní agenti (2004)

Tenhle film by mohl soutěžit o nejhloupější český název(tleskám překladatelům), takovou originalitu jsem opravdu dlouho neviděl :). Co se týče filmu samotného, mohl by bohužel aspirovat i na jeden z nejnudnějších filmů, co jsem za dlouhou dobu viděl. Film se jakoby snaží nastínit mrazivou atmosféru, ale tyhle pokusy vyzní do ztracena a vy tak máte pocit, že se na plátně vlastně nic neděje. Zklamání, které nezachránil ani obstojný Cassel, ani krásná Monica.

Honey (2003)

Je to jako jeden velký videoklip s nádhernou Jessicou Albou v hlavní roli, ale ještě okořeněný o americko-typickou omáčku, kterou jsme viděli už nesčetněkrát, při závěrečném potlesku už jsem si jenom říkal "prosím dál už ne..", ale to samozřejmě obecenstvo ještě stouplo, přičemž skupina musela zatancovat ještě jednu závěrečnou sestavu se všemi aktéry filmu na pódiu. Neříkám, ti co se věnují nebo mají rádi tanec(breakdance) si to mohou užít jako oddechovku, ale pro ostatní to nemá moc co nabídnout. Pro mě byly důvody k dokoukání filmu dva: Jessica Alba a můj oblíbený žánr hudby - hip-hop(což ovšem neznamená, že by tam byly všechny písničky skvělé).

Skeletoni (2007)

Nejlepší film z III. Noci filmových nadějí. Téma a prostředí nemusí každému vyhovovat, ale jinak Hussar dokazuje, že má talent a hlavně potenciál. Jsem zvědavý na jeho další projekty a kam až to dotáhne, každopádně držím palce, český film by potřeboval nějakou injekci..