• Krátkometrážní

Špinavá dohoda (1986)

Béčkový akční film z 80. let s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Co si můžem víc přát? Samozřejmě tohle nebude pro každého, ale minimálně po těžkém dni je tahle kombinace ideální :).. -Špinavá dohoda není ovšem takovej nářez jako klasika Komando, více se tu mluví(někt. Arnoldovy pokusy hrát byly víc než směšné:) a málo řeže, byť to Arnold zachraňuje hláškama. To, na co tak čekáme, tedy pořádná řežba, přijde až ke konci, kdy se Arnold vyzbrojí arzenálem a vydává se na cestu krvavé pomsty. Záběry jak Arnold kosí týpky s přesností snipera v jedoucím autě se samopalem v jedné ruce jsou k nezaplacení. I kvůli takovýmhle nelogičnostem se dá film označit jako blbost, ale zatraceně zábavná blbost :). Nejlepší hlášky: Hláška č.1: -"Joseph P. Brenner. Whats the P stand for?" -"Pussy." (grády téhle hlášce dodává přeložení pussy jako "pusa" v CZ titulkách) Hláška č.2: -"I'm impressed" -"I'm hungry"

Alice už tu nebydlí (1974)

Pro Scorceseho netypické téma těžkého údělu ženy v podání Ellen Burstynové, která svůj výkon provedla téměř bezchybně. Ale přesto mi tohle dílko úplně nesedlo, bylo zde na můj vkus až moc pláče a celkově je to film spíš pro ženy (kdo by to byl řekl, že to někdy prohlásím o Scorceseho filmu), které si jej podle mě vychutnají víc. 3,5*

Ro(c)k podvraťáků (2006)

Ro(c)k podvraťáků mě celkem překvapil a to příjemně. Po špatných ohlasech a nevábném námětu jsem čekal nějakou nevtipnou splácaninu, ale Janák nám naservíroval opět nenáročnou zábavu, při které nemusíte přemýšlet. V této neoficiální trilogii Snowboarďáci-Rafťáci-Podvraťáci svou koncepcí ovšem vybočuje, je tu dvojice Kotek-Mádl, ale už v početnější skupině a zápletka se netočí jenom kolem získání "roštěnek", ale zato tu je jakási krimi zápletka točící se okolo psa gangstera v podání V. Postráneckého. Je vidět, že se Janák taky více stylizoval, ať už předváděním postav nebo celkově stylem nasnímání, atmosférou a hudbou. Suma sumárum tu máme nejslabší díl "trilogie" a nepovedený pokus inspirace od britských akčních filmů, přesto jsem se ale poměrně bavil.

Manhattan (1979)

Woodyho pocta jeho milovanému New Yorku (Manhattanu) a nepřímé pokračování Annie Hall... Nerad tyhle dva filmy srovnávám, protože k oběma mám blízko, ale Manhattan je podle mě skoro na stejné úrovni. Film je o něco vážnější než ostatní Woodyho typické filmy, ale přesto tu najdeme spoustu vtipných dialogů, na které jsme zvyklí. Co se mi na Manhattanu nejvíc líbí, je ta melancholie, která celým filmem prostupuje. Viz noční až jitřní scéna u mostu nebo ta v muzeu u expozice Měsíce :).

Volný pád (1993)

Rozpálený letní den v Los Angeles. Kolona aut, zmatek a nervozita. Hodně nervozity. Těžko říct, jak je všem těm nervózním lidem a jak zvládají svůj stres. Ale objevil se jeden člověk, který to nezvládl, prostě se sebral a šel "domů". No jo, jenže to by nesměl být Bill Foster, který má "doma" rozvedenou manželku s dítětem, ke kterým se nesmí přiblížit na 100 stop(yardů?). Bill na této cestě domů zjistí, že má všeho po krk a mstí se tak nevděčné společnosti. Tento stylový thriller vás dostane svou neotřelostí, s kterou Bill zahraný výborným M. Douglasem (jedna z jeho životních rolí zdá se) dává nakládačku společnosti a trousí u toho vtipné hlášky. V druhé půli začne být snímek o něco vážnější, ale to podle mě nepřijde vyloženě na škodu, zkrátka to ukazuje chlápka, kterému hráblo z absurdit života, a to holt může končit špatně. Musím zmínit i výborný výkon Roberta Duvalla, jehož policajt poslední den ve službě byl také zajímavý, a závěrečnou hláškou do televizních kamer mě vyloženě uzemnil :). Jeden ze Schumacherových vrcholných filmů, a výborný film k odreagování se, když jste přepracovaní nebo prostě otrávení z lidí (zkrátka na pátek večer:)

Jádro (2003)

Tak takovouhle ptákovinu jsem už dlouho neviděl.. Když POMINU veškeré nesmysly, které se v tomhle filmu objeví, film jako takový je i tak hodně špatný, plný neuvěřitelných klišé.. Herci, které "normálně" považuji za dobré, tu hrají jak postižení (Eckhart, Swanková, Tucci), což jim stěžuje i mizerný scénář.. Fuj.

Já, legenda (2007)

Francis Lawrence po Constantine opět natočil výborný film... Záběry "městské divočiny" New Yorku zkrátka vyráží dech (hlavně zezačátku jsem hleděl s otevřenými ústy), a celým filmem nás provází patričná atmosféra prázdného New Yorku.. Hospodaření Roberta Nevilla ve dne střídají také infarktové situace v noci, které značí, že New York není až tak prázdný.. Filmu lze vytknout nízká úroveň CGI zvířat a nakažených, ale to se dá přejít. První půle filmu je na 4,5/5, druhá už slabší, 3,5/5; výsledné hodnocení je tedy 4/5.

Maska (1994)

Předlohu filmu, tedy animovaný seriál stejného názvu, jsem jako malý opravdu "žral", takže není divu, že se mi tahle neskutečná úchylárna líbila... Jim Carrey je v té roli výborný, a jak už tu někdo podotkl, nikdo jiný by Masku takhle zahrát nemohl, bez něj by to pravděpodobně propadlo. K tomu přidejme nádhernou Cameron Diaz (až jsem se divil, protože dnes se mi už moc nelíbí) a máme tu 3,5*.