K zázraku (2012)

Slova nedokáží vyjádřit naše nejniternější pocity, když milujeme. Samá podstata lásky jako směsice nejrůznějších citů a emocí je totiž neuchopitelná. Doteky rukou, polibky, pohledy a výrazy tváře vyjádří více než pouhé slova a věty. Láska je v Malickově podání intimním, křehkým, nádherným ale také smutným a pomijivým poutem. Všechny fáze lásky od inspirující zamilovanosti přes první hádky, nevěru až po osvobuzující rozchod jsou vyjádřeny téměř bez dialogů. Těch pár slov a vět, co ve filmu jsou, zaniká v hudbě nebo v okolních zvucích. Naprosto klíčové bylo obsazení hlavní role. Tady si troufám říct, že se Malick osudově spletl. Sázka na Bena Afflecka se zle nevyplatila. Jeho neplastičnost a strnulost v hereckém projevu se doslova tluče s přirozeným herectvím obou hlavních představitelek. Filmu neprospívá ani dějová nejednotnost a roztřístěnost, která byla přítomna už u Stromu života. Malick se na poměrně malém časovém prostoru snaží zachytit velmi obšírná témata - kromě ústředního vztahu, také rozčarování vírou a ničení přírody, přičemž příběh kněze v podání Javiera Bardema táhne snímek jednoznačně k šedivému podprůměru. Při zavěrečným titulcích ve mně tedy převládnul pocit jednoznačného zklamání nad promarněným potenciálem, jenž v sobě spojení Malick-láska mělo. 5/10

Extrémní předsudek (1987)

Klasika, která se pyšní říznou hudbou Jerryho Goldsmitha, skvěle hláškujícím záporakem Powerse Boothe a akčním závěrem, který Hill natočil jako poctu akčnímu infernu v závěru Divoké bandy. Nedokázal jsem ale překousnout štíhlou figuru Nicka Nolteho v hlavní roli. Typově mi do role texaského rangera vůbec nesednul. Film jsem viděl s českým dabingem. Co si budeme povídat, ten filmu taky zrovna nepomohl. 6/10

Bronson (2008)

Vězení mu bylo jevištěm. Dozorci byli jeho nedobrovolní herečtí partneři. Charles Bronson svůj život pojmul jako one-man show používajic jediné výrazové prostředky - pěsti. Kladiva jimiž vykoval svůj život do šílené, násilím obohacené formy. Refn o tom natočil moderní, absurdní, zábavný a přitažlivý thriller, kterému vládne absolutně skvostný Tom Hardy v hlavní roli. 7/10

Pomsta mrtvého muže (2013)

Sem tam pokulhává dějová logika, ale díky motivu netradiční love story v podání skvělé sehraného dua Farrell-Rapace se to dá odpustit. Akční momenty jsou celkem slušné, no ale nečekejte žádnou akční smršť. Film funguje nejlépe, když se Oplevova pozornost soustředí na sbližování Victora a Beatrice. Jejich vzájemné těžce se rodící rozhovory mají takové zvláštní kouzlo pramenící z kombinace lidské nedůvěry, ostýchavosti, zdrženlivosti, ale zároveń tam jde cítit vzájemna náklonost, důvěra a nakonec láska. Ideálně bych děj okleštil od Victorových plánu na pomstu a udělal bych z toho čisté psychologické drama. Farrell a Rapace by to v pohodě cele utáhli sami a bez akce.7/10

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Potrhané bubínky, oči vypadlé z důlku, aneb Del Toro natočil letošního krále blockbusterů. Všechno je podřízeno velkolepým soubojům robotů a příšer, při kterých budete v němém úžase a s otevřenou pusou sledovat ty nejnabušenější akční scény roku. Jednotlivé souboje gigantů jsou rozehráný jako dokonalé zápasy wrestlingu, při nichž jsou ničeny přístavy, města a lodě. Pacific Rim je stvořen pro to, aby byl viděn na velkém plátně, protože jedině tak si ho užijete ve velkém. Takže akční scény jsou super. Celkově je technická stránka filmu na zavratné výši. Líbil se mi motiv propojení myšlení obou pilotů přes jejich vzpomínky. Právě ty vzpomínky generují nejvíce emocí a přinašejí Del Torovi možnost, jak nás přinutit, aby jsme se o hrdiny fakt báli. Teďka příběh. Ten je jednoduchý jako facka. Jednotlivé vychytávky s tím, jak se dostávají Kaiju do našeho světa a snaha vědců přijít celé věci na kloub jsou vyřešeny sice nikterak originalně, ale zároveň nepůsobí příběhu žádnou škodu svou eventuální trapností. Postavy jsou funkční v rámci celého příběhu, čili dva vědci dodávají potřebně informace a vysvětlení, piloti nás vtahují více do děje a pak je tady Ron Perlman, kterého si Del Toro přivedl asi jako svůj talisman. Jeho Hannibal je zdaleka nejoriginalnější hrdina celého příběhu a je jen škoda, že je v příběhu pouze chvilku. Herci jsou pro mně pouze s jedinou výjimkou vybráni bez chyby. Idris Elba a Rinko Kikuči mi z celého ansáblu vycházeji nejlépe. Elba je perfektní v roli vůdce a Kikuči představuje křehký ženský element, který je pro Tora a jeho snímky tak typický. Tou výše zmíněnou vyjimkou je Charlie Hunnam. Nedokázal jsem ho ve filmu skousnout. Typově mi do role Becketa nesedí. Je to čistě subjektivní výtka, ale zda se, že jsme si s panem Hunnamem nesedli nejen tady, ale i v jeho ostatních filmech. Takže co dodat na závěr? Pokud ve vás zůstal schovaný kdesi hluboko malý kluk, pak ho pro tentokrát nechte vyplavat na povrch. Odhoďte dospělost za hlavu a s ní i touhu po originalitě, propracované psychologii postav a bezchybném příběhu. Užijte si trochu dětské zábavy, protože tohle je film, na který ten malý capart ve vás čekal.

Dealer (1996)

Autentický, realně pojatý příběh s krajně nesympatickými postavami včetně hlavního hrdiny. Jako u Drive se i tady Refn opají sám sebou a zapomíná, že filmy někdy mívají také smysluplné dialogy, alespoň trochu vygradovaný příběh a sem tam nějakého zajímavého hrdinu.

Insidious (2010)

První hodina by mohla být vzorem pro všechny následovníky. Dokonalá učebnice hororového desatera. Naopak zbytek filmu by mohl sloužit jako dokonalá ukázka toho, jak tento slibně rozehraný potenciál promrhat a skončit někde v suterénu televizní inscenace.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Pokud jsem dal tři hvězdy jedničce, tak potom tady musím jít ještě o stupínek níže. Žádné velké akční hody se nekonají. Režie je naprosto rutinní záležitostí a nenabízí žádné velké atrakce na rozdíl od prvního dílu v režii Stephena Sommerse. Nejvíce mně zarazilo posunutí filmu od zběsilé fantasy komiksové akční sci-fi v jedničce k téměř čiště akční podívané v díle druhém. Vzhledem k potížím, jaké film u svého zrodu zažíval, se podobné zklamání dalo očekávat. I přesto jsem byl optimista a doufal jsem v zázrak, který se bohužel nekonal.

Pád Bílého domu (2013)

Fuqua dokázal natočit samotné dobytí Bílého domu jako velkorysou akční bombu. Opravdu klobouk dolů! Jeho čisté akční filmy (Odstřelovač a Slzy slunce) se mi nějak zvlášť nelíbily, ale tady předvedl skvělou akční práci. Je pravda, že poté co na zem dopadne americká vlajka se děj a akce stanou trochu monotonní, ale i tak mají jednotlivé pěstní souboje a přestřelky uvnitř Bílého domu potřebnou štavu a tempo. Dostatečně rychlé, brutální a nekompromisní likvidace protivníků si Butler užívá a jeho drsňacký projev se do filmu hodí jako ulitý. Vypadá to, že se akční film po delší odmlce způsobené Matrixem vrací do své kolébky. Tam, kde mu bylo v 80 a 90 letech na plátně nejlépe. Pád Bílého domu je toho malým důkazem.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Zdá se, že svého akčního vrcholu dosáhla série Rychle a zběsile se svým patým dílem. Nyní víceméně stagnuje, ale nechápejte mně špatně, stagnuje na tak vysokém stupni, že mu to můžou ostatní akční filmy jen tiše závidět. Akční scény jsou natočené s takovým množstvím adrenalinu a profesionality, že to až nechutně okázale odkapává z každé scény, z každého záběru. Samozřejmě, že je to všechno přepálené a nerealistické, ale ten kdo chce psa bíti hůl si vždycky najde. Když chcete realitu koukejte na Greengrasse nebo Manna. Když chcete propracovaný příběh s hlubokou psychologií postav pusťte si Leeho nebo Bigelow. Rychle a zběsile je ryzí akční oddechová zábava, při které vzduchem lítají desítky aut, po dálnici se prohání tank a na závěr Linovi už nestačí auta, ale musí do všeho zapojit i letadlo. Série Rychle a zběsile se rozrostla do obrovských rozměrů. Všichni ze současných akčních hvězd si chcou urvat kousek, a tak na závěr příjde i nájemný vrah Jason Statham. Sedmička se tedy už někde v hollywoodu vaří a je jen otazkou, jak bude chutnat po odchodu Justina Lina, který dokáže svou akční virtuozitou zastřít hrozivě špatný scénář. Je šestka lepší než pětka? O jednu hvězdičku asi je. Nemá sice tak bombastickou honičku jako v Brazilii, ale děj je mnohem více zahuštěný akcí a vtipnými hláškami. V důsledku toho nemá divák chtivý akce, čas na přemyšlení o ději. To příjde až se závěrečnými titulky, ale to nemění nic na tom, že Rychle a zběsile 6 je nesmírně kvalitní akční jízda jako stvořená pro letní zábavu.