Prokletá (2020) (seriál)

Po celou dobu seriálu jsem si v duchu říkal: "moment, takhle to bylo? Nepamatuji si tyhle legendy jinak?". Bohužel si tvůrci tento příběh převzali po svém. Možná to kostýmově a kulisami docela klape, ale scénář je bídný a samoúčelné sex scény nebo "eRko" výslednému obrazu vůbec dospělý nádech nedává. Spíše je to naopak trapné. K Netflix politice ohledně LGBTQ+ už snad ani nemá cenu se vyjadřovat. Třešničkou na dortu jsou cool vypadající vikingové vypadlí ze 20. let 21. století. Nevěřím tomu, co teď napíšu, ale nakonec byl nejlepší herec v poli ten náš snědý Artuš. Dávám 3*, protože jsem to vlastně sjel během 2 dnů.

Ledová archa (2020) (seriál)

Jsi středoškolačka, zrovna máte hodinu fyziky a učitel vám zadá skupinovou práci. Jsi mimo jiné prototypem dokonalé studentky. Kunda, inteligentní, mezi ostatními máš renomé a talent ti nechybí, každý tě chce osamčit, ale co víc, jsi materiál na vdávání. Tvoje jméno je Jennifer Connelly a ke tvé smůle jsou všichni ostatní členové tvé skupiny naprostý výsměch. Koncept projektu uděláš sama, sepíšeš ho, rozdáš úkoly ostatním, jen abys před odevzdáním všechno to domrdané na poslední chvíli zachraňovala. Bez tebe ve skupině by prakticky vaše výsledná práce nikoho, ale kurva nikoho, nezajímala. Ostatní studenti zřídkakdy něco slušného hodí do pléna, ale vesměs jsou neviditelní, otravní, vylízaní a nikoho jejich existence nezajímá. Po odevzdání práce všichni dostanete za 3. Celá skupina se směje, včetně tebe, bohužel pro tebe to není vtipné, ale jen k smíchu. Seriál Snowpiercer v kostce.

Dark (2017) (seriál)

Audiovizuálně velmi uspokojivé, příběhově mysteriózní a zajímavé. Herci jedou slušné bomby pecky, ale je jich tam mrda, protože seriál má snad 358 dějových linií a na každou má vlastního herce, takže se můžete snadno ztratit v tom, kdo je kdo a kdo je čí potomek a kdo je zase, do prdele, tenhle týpek?! Momentálně uvažuji nad 3 a 4 hvězdičkami. Proč? Protože na konci každého dokoukaného dílu si řeknu cca tohle: "Hmm, to bylo fajn, dostal jsem odpověď na jednu otázku. Ale proč přibylo 846 125 dalších otázek, kurva?!" Takže asi tak. Stále mám pocit, jako by nikdo z postav děj netvořil, ale jenom jím proplouvá a hlavním tahounem zamotaného příběhového uzlu je pomyslný vypravěč/režisér. Němčina naprosto v pohodě a urval bych koule lidem, co to nekoukají v originálu. I holkám. Ok, dokoukáno a musím říct, že ze závěru seriálu mám pocit jako z Legiona, takže moc fajn.

Zaklínač (2019) (seriál)

Řekl bych, že mnoho fanoušků zaklínačské fantasy čekalo na seriál jako na výplatu. Taky jsem na tom byl podobně, ale kvůli politické korektnosti jsem byl i skeptický. Co je na Zaklínači dobré? Geralt, Marigold a Ciri. Slušně odvedený casting a hraní a zpodobnění téměř výborné. Zejména Marigold je gold. Henry občas přepálí chraplák nebo svraštění čela, ale jinak spokojenost. Zbytek je castingová katastrofa. Yen se snaží, ale budu tvrdit pořád, že Eva Green by ji strčila do kapsy a to by se ani nesnažila. Černá Fringilla, černý elfí kluk, Vilgefortz je posraný Ind nebo Turek nebo kdo to je. Nad něčím se dá mávnout rukou, z něčeho je vám až k pláči. Další plus jsou ztvárněné povídky, které jsou docela věrné. Zamrzí ale pozměněnost. Např. že Gery vůbec hledal džina a neřekl mu exorcistickou formuli, že Borch je posraný důchodce a co měl kurva znamenat ten origin Yennefer?! Netvařme se, že literární předloha ja bezchybné dílo, ale všude, kde neměli scénáristé k ruce předlohu a vymýšleli si, to byla bída. Posledním nepochopitelným krokem je nechronologická posloupnost. Lidé, kteří nečetli knihy musí být mnohdy naprosto mimo a navíc to hodně kazí budování vztahů postav. V jednom momentu se Geralt seznámí s Marigoldem a v druhém díle se znají už pomalu 10 let. Jako byste koukali na seriál a jen tak vynechali 5 epizod. Na druhou stranu, souboje se jim povedly, CGI není tak hrozné, jak tu někteří píší až na pár výtek jsou 2 3 díly skoro výborné. To je možná víc než jsem čekal, ačkoli se má očekávání v některých dílech bohužel vyplnila. Jo a ta nahota je zde hrozně bezúčelná. Asi abychom si řekli: "hmm, kozyyyy, to je fááákt seroš pro dospěláky". Není. Nemá to ani zdaleka feel jako GoT. Tady nebudete mít tu touhu okamžitě zapnout další díl, protože je to návykové. Není to špatné, ale není to ani výborné. Balancuje to na pomezí nadprůměru a hodně této slovanské fantasy ubližuje dnešní vyjebaná politická korektnost. Prosím si Ryana Goslinga jako Martina Luthera Kinga. Mimochodem, nikde jsem v 1. řadě neviděl asiata. Jsem dost pohoršen. Ok, tak asiat tam prý je, což nevím jestli je horší nebo lepší.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Po několika měsíčním přehlížení vysokého hodnocení Hry o trůny jsem jej i já shlédl a to někdy v době, kdy už byly 3 série odvysílány. Začalo to neskutečně, šokující scénou hned na konci PRVNÍ epizody! V ten moment mi bylo jasné, že tento seriál nebude typický jako tomu bývá u většiny mainstream děl. Koneckonců se to na tuty potvrdilo na konci první série a tón originálního seriálu se nezapomněl připomínat ani v průběhů ostatních sérií. Vše klapalo. HBO dokázal obsadit do rolí dobré i nadějné herce, zařídil slušnou výpravu a díky skvělé předloze i spolupráci George R.R. Martina měl výborný scénář. Každá scéna měla důvod a pevné místo v celé mozaice téhle obrovské hře o trůny. Jenže po knihách, začalo vyprchávat kouzlo této skvělé předlohy a tvůrci si začali cucat z prstu nové osudy. Řekněme, že 6. i 7. série je na seriálové poměry ještě solidně nadprůměrná, ale už nedosahuje standardu prvních čtyř řad. A teď se podívejte na 8. sérii a nezbudou vám ani oči pro pláč/smích. Desetiletý vývoj postav v piči, jejich pohnutky a logika scén taky v piči. Válka proti mrtvým se hypovala celý seriál a končí v jednom díle. Všechno je uspěchané a Debil Benioff a Dement Bukva Weiss už nevěděli co by, tak se podívali na internetové fanservice příběhy a asi jim to přišlo jako fajn nápad na dojebání. Lidé, kteří nám "haterům" říkali, že jestli jsme v prvním díle čekali bitvy a mrdání, tak ať se prej podíváme na jiné seriály/filmy. No ne že nám tvůrci přesně tyhle ty sračky naservírují? Předstírejme, že se poslední série nestala a pokorně čekejme na knížky. Závěrečný díl působil tak nějak zvláštně, nejsem vyloženě zklamaný se zakončením postav, ale o nadšení se mluvit taktéž nedá. Stále ale top 10 seriál.

Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Kromě opodstatněnému chování Daenerys byla tahle epizoda snad nejhorší v celé sérii. Všichni nechali mozky doma nebo co, a scénáristi jsou bez předlohy knih úplně k hovnu. Kdo takové hovada dobrovolně platí???

Lucifer (2016) (seriál)

Po čtvrté sérii zvedám hodnocení na čtyři hvězdy. Na začátku seriálu Lucifer ukázal potenciál, jenže ho zabili scénáristi a další. Hodně to sklouzlo do puberťácké roviny typu Arrow. Nadpřirozená zápletka s rozvojem postav na druhé koleji, kdežto hodně bídné detektivní zápletky na koleji první. Tři hvězdy maximálně. Jenže po převzetí Netflixem Lucifer nabral formu, jakou si zaslouží. Jistě, pořád to je tak nějak pro puberťáky, ale je to o úroveň lepší. Scénář je chytrý, je vtipný, staví budování vztahů a nadpřirozenou zápletku do čela a dělá emotivní scény přirozené. Najednou mají všichni herci co hrát a jde to na nich vidět. Jak mě sraly případy v prvních třech řadách, tak zde jsem s tím vlastně v pohodě. Je to, dalo by se říci, vyvážené. Vytkl bych možná jen občasný divný prostřih, záběr kamery nebo že nemohli udělat proměnu na devil face pomocí CGI a ne střihem. Lame. Netflix pro změnu něco neposral a těším se na nášup! Mimochodem Inbar Lavi je absolutní kost! Jak dokonale vytvarované žebírko k smlsnutí... hh

Perníkový táta (2008) (seriál)

Síla v Breaking Bad tkví v bravurním scénáři, který fantasticky vykresluje hlavní postavy a skoro vždy je logicky umí pozměnit jejich chování. Dokážete fandit téměř všem protagonistům, od Walta, Jesseho, Skyler, Hanka, Guse až po Mika se Saulem. Ale každému fandíte jinak, ke každému postupem seriálu chováte jiné sympatie. Tenhle seriál je jako kdybyste vzali skvělou knihu a zfilmovali téměř na chlup stejně a přitom chrochtali blahem, že "jak se to někomu povedlo vytvořit?". Inu, i když je to pro mě zdaleka nejlepší dramatický seriál, musím zkritizovat trochu hlušší čtvrtou a pátou sérii, ve kterých se spíš hrálo na kočku a myš a části epizod působily ploše a nějak extra neposunuli děj. Kromě toho je Breaking Bad špica. Kudos hercům, kameramanům, střihačům, rejžům, scénáristovi a co já vím. Povedlo se jim vytvořit seriál s dobrým tématem, uvěřitelným charakterům, dobrou gradací děje a co hlavně, konec je velmi dobrý a nezazdil všechnu předešlou práci. Za mě tak 98 %.

Tomb Raider (2018)

Možná lehce nadhodnocuji, ale nová Lara si 4* docela zaslouží. Chybí jí pouze větší kozy a "více herně" laděný příběh. Silikony asi od Alicie očekávat nemůžeme, takže nedostatek tkví v režii a scénáři. Pořád si představuji, že opravdu skvěle zpracovaná herní adaptace potřebuje více zvratů a větší rozmanitost, kterou vám hra poskytne. Trvá alespoň 10 hodin, sype vás z lokace do lokace, z akce do akce, posouvá napříč dějem (dobře, ne všechny, ale většina her ano). Tohle ale transformovat do filmu je oříšek. S tolika herními aspekty, které jsem vypsal, by film musel být dlouhý alespoň dvě a půl hodiny, ALE musel by být brutálně dynamický. Absolutní minimum hluchých míst, akci střídá zvrat, nové prostředí, jednoduše zhuštěná hra do 2,5 hodin. Laře se to dařilo, byla velmi uvěřitelná, akční, měla Tomb-Raiderovské zvraty, jen tomu chybělo trochu víc toho herního "wow", které my panici od kompu tak zbožňujeme. Zajistěte na druhý díl zručnějšího režiséra i scénáristu a překoná to i doposud nejlepší herní adaptaci, která je. Warcraft.

Lajna (2017) (seriál)

Kámoši už dlouho přede mnou Lajnu sledovali, takže když jsem nevěděl, co s předvečerem druhého svátku vánočního, zapirátil jsem na vlnách uložto a sdílej a dal tomu šanci. Hlavními aspekty proč tomu tak je bylo obsazení, chvála od přátel a že mám "Havr" za komínem! A všechno se mi prvním dílem počínaje, posledním dílem konče, potvrdilo. Jen se do repertoáru přidal řekněme místní typický humor, aneb s pyčou má vše lepší říz, a strip bar taky neuškodil. I gradace příběhu a velmi občasné dramatické chvilky taky kupodivu dobře fungovaly. Jednoduše, i když zítra musím do prdele na šichtu, smíchem těm debilním vtipům jsem si alespoň zlepšil náladu. Po delší době mám radost s českého filmového umění. Havířov pyčo!!!