King Kong (2005)

Ne že bych byl hned vedle z přerostlé opice, která sedla na zadek, když po těch domorodých "krasavicích" konečně dostala nějakou pořádnou ženskou, ale je pravda, že Peter nám v návalu radosti nad získaným rozpočtem vytvořil film, který nabízí z vizuálního hlediska mnohem víc, než plakátkový pohled na King Konga jakožto protiletadlovou zbraň, ale zároveň má natolik rozkouskovaný příběh, že na to, abyste ho zvládli celý, bude potřebovat pár energetických nápojů a nočník k tomu.

Strážci Galaxie (2014)

Původně jsem tomuto veledílu ani nechtěl věnovat pozornost, ale celkem pozitivní ohlasy dávaly tušit další možnost pobavit se na scénáristův účet, takže proč ne? No ale nakonec jsem se úplně mýlil! Ono tady totiž vůbec o scénář nešlo, hodil se sem jenom posté zrecyklovaný manuál na zničení galaxie s žužuzáporákem v hlavní roli a nápadité prvky měl za úkol obstarat drsný týpek, co komusi šlohnul kouli, princezna Fiona, co mu tu kouli chtěla šlohnout, zakomplexovaný mýval, co chtěl šlohnout týpka, co šlohnul tu kouli, a jakýsi přerostlý kaktus se zálibou v představování. Hmm.. na desetiminutové video dobré, ale na dvě hoďky je přece jen třeba ten scénář po sobě aspoň jednou přečíst.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Na konci druhého dílu nám naše trpartička v čele s Bilbem poslala překrásný ohnivý pozdrav Jezernímu městu, snad jako symbol vděčnosti za matroš a výzbroj, takže se dalo čekat, že v díle posledním se bude nejdříve hasit tento malér a až potom se může pan kameraman směle otočit k Osamělé hoře, která tentokrát jaksi nedostojí svému názvu (aspoň co se společnosti týče), protože středozemských entit tu bude víc než dost, a jakých! Nemá smysl cokoliv prozrazovat, od toho tu je Peter, určitě potěší především to, že PJ fantazie neopustila puštěním Rohanů na Hořící pláně, ale naopak se ukazuje, že elfové a trpaslíci můžou krásně spolupracovat, jenom když se jim dobře zaplatí! Celkově je určitě na co se dívat, létající Legolas pobaví v jakoukoli denní dobu a nenásilné propojení s Pánem Prstenů rozhodně neurazí, i když je jasné, že tato trilogie bude dřepět ve stínu prvního výletu do Středozemě. Neříkám, že neprávem, ale možná až zbytečně zdůrazněně.

Warrior (2011)

Uznávám, že pokud by autoři chtěli v rámci žánru přijít s něčím novým, museli by nechat vyhrát rozhodčího anebo některého z těch namakaných borců poslušně se klátících k zemi, už jenom když se Tommy podrbával za uchem, ale zakončit to zrovna tak, aby byli dojati úplně všichni? Jedny dojme naservírovaný konec a druzí budou "dojati" proto, že vyhrát měl přece ten druhý! Mimo toto laciné pozlátko se ale jedná o sugestivní a herecky přesvědčivý snímek, kterého se nemusí bát ani ti, kteří by v nutnosti zápasení zvolili důstojnější formu sebevraždy.

Transformers 3 (2011)

Optimus Prime a jeho vesmírný autobazar je zpět, aby nás tentokrát mohl poučit o tom, jak Apollo zažilo na Měsíci blízká setkání třetího druhu, proč nám vlastně bouchnul Černobyl a hlavně aby nás tentokrát přesvědčil o tom, že havarované vesmírné kocábky na Měsíci tu nejsou od toho, aby sloužily jako náhrada za už tak výbušné sovětské jaderné elektrárny. Přidejme k tomu neodolatelně odpudivou botoxovou Bárbí a uhozené lidstvo na zeměkouli a hned máme o důvod víc doufat, že autoboti jednou přece jen dostanou rozum a nechají nás definitivně vyhubit.

Noe (2014)

Nějak mně chybí pod atributy filmu slovo "fantasy", protože dojem, že toto veledílo má s legendou společného více než jenom jméno, ospravedlňuje tak akorát pětka z dějepisu (nebo náboženství) na základní škole. Noe je možná až nechtěně zábavné vyprávění o tom, jak se jeden chlápek rozhodl postavit kocábku na základě jednoho bububusnu na zemi bez jediného stromu, a proto si musel na pomoc přizvat transformery a geneticky upravená semena a přitom doufat, že se vodní hladina nezvýší dřív, než stihne nahnat všechnu tu žužuverbež na palubu a dostatečně ji vykouřit, aby nám snad během plavby nevznikli nějací noví hybridi.. Jak říkám, srandy je tu víc než kopec, ovšem je také třeba upozornit na to, že Noe si občas myslí, že je Neo, tedy vyvolený rozhodovat o záchraně světa, takže se nedivte tomu, když mu občas budete mít chuť zakroutit krkem.

Trestná lavice (2005)

K americkým komediím mám vesměs tak blízko, jako k té jejich křápané, kterou vydávají za fotbal, ale řekl jsem si, že projednou určitě nebude na škodu se znovu v tomto světonázoru utvrdit. Od začátku mi bylo sice jasné, že s reálnou americkou justicí to bude mít pramálo společného, ovšem že dostanu na konci chuť šlohnout staré auťák, vzít bednu piva a řítit se po Route 66 přímo do takové suprvěznice, kde godzily hrají pink-pong, roztleskávačkám bimbá do rytmu pod sukýnkou pták a empatičtí dozorci si nechají nakopat zadnici jen pro potřeby všemi očekávaného konce, na obale od DVD napsáno nebylo. Naštěstí jsem od toho žádnou filosofickou cestu do hlubin Sandlerovy duše nečekal, takže na konci v hlavě zůstala svižně natočená ko(p)medie z prostředí nápravného zařízení pro latentní talenty pro americký football.

Černá smrt (2010)

S hororem se to potkalo, jenom když pan distributor nevěděl, co má pod snímek připsat, aby na to šlo víc lidí, jelikož se patrně obával, že Sám Bean na to stačit nebude, ale pokud jste ochotni skousnout, že žádné bububu se konat nebude a chcete se jenom podívat, jak se vyučovalo náboženství ve středověku, není lepší možnost, než si pustit tento bažinou nasáklý depkoidní dokument o díře, která zná mor stejně jako křesťanství pouze z pohádek bratří Grimmů.

Hvězdný prach (2007)

Možná, že si měl Meťjů Vaughn také nejdřív počkat na nějakou tu padající hvězdu a přát si lepší rozpočet, protože z celé té velkolepé filmové výpravy je nejzajímavější ta díra ve zdi, která nutí člověka k zamyšlení, jestli by její zacelení náhodou nevyšlo levněji než doživotní renta pro neúplatného celníka. Jinak pokud pominu další závažné nedostatky útočící na mojí vratkou psychickou rovnováhu, jako je stokrát omletá a přežvýkaná óda na pravou lásku a nepatrně nedomyšlená země nezemě, stále mi naštěstí zůstane metrosexuální de Niro, sedm variací na správný bratrský vztah a hlavně Tristan Gump metající takovou rychlostí, až se mi dělaly čtverečky na monitoru, a proto určitě nemůžu říct, že jsem se celý film bavil jenom na scénáristův účet.

Terminátor (1984)

Na to, že si Cameron střihl jeden z prvních filmových případů ukazujících, jak to může dopadnout, když lidstvo zatouží po záhubě a rozhodně se vytvořit inteligentní mašinky označující je (zcela správně) za nebezpečný druh, nedopadla tato sranda vůbec špatně. Arnieho mimické svaly se sice přes celý film zrovna nepředřou a špičkové triky občas vypadají jako to nejlepší z Mrazíka, celkově se ale jedná o dokonalé vítezství formy nad obsahem, kterému nelze nepřát.