Nepohodlný (2005)

Bravurní, politicky laděné a pekelně nepříjemné drama o muži, jehož ženu brutálně zavraždili uprostřed Afriky a on se přes veškerá varování snaží vypátrat proč. Zpětně poznává dosud neviděnou tvář své manželky a pomalu poodkrývá obrovské spiknutí, za které již mnozí zaplatili životem. Neplýtvá se tu odbočkami, mluví se hodně, ale žádné slovo není zbytečné. Citovou rovinu příběhu kupodivu nepředstavují desítky nevinných obětí, ale ztráta blízkého člověka, díky čemuž film působí neobyčejně osobně a vyváženě. Rozhodně stojí za vidění. Připomnělo: Uprchlík.

Přednosta (2003)

Jedním slovem: příjemný. Film sleduje pár týdnů života tří lidí, které životní pouť přivedla do zapadlé vesničky jménem Newfoundland. Samotářský lilipután Fin McBride, náladová a labilní malířka Olivie a Joe, který si bez starostí užívá každého dne, se setkávají, aby mezi nimi vzniklo prapodivné pouto přátelství, tak nečekané, a přece nám všem tak důvěrně známé. Drama všedního dne je zachyceno nevšedně a s takovou lehkostí, že by ji mohl závidět i Milan Kundera. Hlavní trio herecké je dokonalé, ale i ostatní aktéři/aktérky, především Raven Goodwin (holčička Cleo) a Michelle Williams (knihovnice), jsou tak opravdové, až se tomu "chce" věřit. Vedle Farga zatím zdaleka nejlepší americký nezávislý film, s nímž jsem měl tu čest. Přípomnělo: Co žere Gilberta Grapea, Příběh Alvina Straighta, Tajnosti.

Tlouštík (1995)

Film o tom, že člověk zkrátka patří tam, kam patří, a nic na tom nezmění. Je na vás, jestli s touhle filosofií souhlasíte nebo ne, každopádně se jí řídí nejen příběh, ale i film jako celek. Působí prostě odevzdaně. Doufal jsem v poezii, ale dočkal se hlavně nudy. Na druhou stranu potěšili herci, hlavně Deborah Harry, a obě scény u letiště, které jsou zdaleka tím nejlepším, co Tlouštík nabízí. 5/10

Tajnosti (2007)

Po delší době velmi divácký a zároveň velmi kvalitní český film. Hlavní rodinné trio odvádí skvělé výkony, Alice Nellis jistojistě také. BTW nepřišlo mi to jako film pro "ženy po čtyřicítce", jen je to prostě nenucená studie jedné z nich. Studie, které může porozumět každý. Dám čtyři, ale vnitřně je to ještě výš.

Experiment (2001)

Celý film jsem žil v domění, že byl natočený podle skutečných událostí. Že se jimi nechal pouze inspirovat a v konečném důsledku byl mnohem dramatičtější než stanfordská skutečnost, jsem zjistil až záhy. Nutno říci, že to mému hodnocení trošku ubralo. I tak se ale jedná o vydařený psychologický thriller, v němž "události nezadržitelně nabírají směr, který si vlastně nikdo nepřeje". 7/10

Tajemné okno (2004)

Jak píše Kleopatra, na Johnnyho Deppa se člověk vždycky rád podívá. Ale to, že příběh není nikterak originální, že postrádá překvapivou pointu a ještě více atmosféru, to jaksi přehlédnout nelze... A ruku na srdce, Johnny v tomhle filmu odvádí pouze standard.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Po pro mě naprosto zabité dvojce jsem od trojky nečekal už vůbec nic, takže jsem byl ve finále docela spokojen. Bylo to sice zbytečně překombinované a dlouhé, ale aspoň se bylo na co divat. Srovnatelné s dvojkou s tím rozdílem, že je tu méně humoru, ale naopak i méně vyloženě nudných pasáží. Johnnyho kreace, s výjimkou závěrečné bitvy ve víru, už prakticky nefungují, zato na Keiru se dívá stále dobře :-)

Král komedie (1982)

Scorsese se opět zaměřuje na osudy jediného člověka, přesto Král komedie vybočuje z řady jeho majstrštyků. Hlavní hrdina totiž nevyniká ničím zvláštním a už vůbec není zajímavý. Je pouze cílevědomý, což v jeho případě obnáší především extrémní vlezlost (vlezdoprdelkovitost) a ničím nepodložené sebevědomí. Tenhle šašek, Robert Pumpkin, se touží za každou cenu dostat do televizní šou známého Jarryho Langforda, a díky tomu se stát slavným. Přesto, že pro to nemá pražádné předpoklady, nakonec dosáhne svého a dostane největší šanci svého života... Závěr nemá chybu.

Jízda (1994)

Pohodový letní film bez větších ambicí. Proč ne.