Černobyl (2019) (seriál)

Takéto seriály môžem - založené na reálnych udalostiach. Nie je to "suchý" dokument, ale poriadne temná dráma, ktorá atmosférou len zdôrazňovala vážnosť udalostí a ich následkov pre milíony ľudí. Nenanšiel som na ňom nič, čo by ma nejak ohúrilo, ale nedokážem vytknúť ani jedinú drobnosť; snaha o faktografickú presnosť, herecké výkony vporiadku, obraz, zvuk strih, kostýmy, atmosféra, proste všetko na úrovni.

Zelená kniha (2018)

Mal som obavy, že film je len prehypovaný kvôli Oscarom a rasovej tematike. Nakoniec som si ho riadne užil. Dosť mi pripomínal Intouchables (2011), kde sa tiež dvojica odlišných chlapíkov snažila istý čas spolupracovať a jeden druhého nezanedbateľne ovplyvnili a niekam sa osobnostne posunuli. Kontrast medzi drámou a komédiou je príjemne decentný, dobre vybalansovaný a tak sa mi to páčilo...žiadne tlačenie na pílu. Rád si ho pozriem aj znovu.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Podľa očakávania chladný a surový severský film bez zbytočného kecania, vrieskania, nerealistických výkonov a podobných klišé. Áno, akcie nebolo veľa a chvíľami dej viac stál akoby sa niekam posúval, takže nečakajte bitky s medveďom s holými rukami ako v Revenantovi, ani amputované končatiny ako v 127 hodín. Zato zimy, fyzického a psychického utrpenia bolo neúrekom.

Za horizontem (2018)

Dokument ako taký by nebol zlý, keby nevenoval zbytočnú pozornosť ľuďom, ktorí veria v takú absurditu.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Tak silno sa Netflix snažil aby som si tento seriál pozrel, až nakoniec som tomu dal šancu, ale aj jeden diel bol na mňa veľa. Už nejaký ten piatok nie som teenager a nezaujal ma ani humorom ani zápletkou ani postavami. Nie som cieľový divák, ale pred 15 rokmi by som sa možno aj zabavil.

Upgrade (2018)

Pekne vygradované a záver výborný. Na vytknutie len zopár drobností, ináč veľmi milé prekvapenie.

Jack staví dům (2018)

Na Larsove filmy musí byť človek veľmi dobre pripravený a ako pri hororoch tušiť, že prichádza ten moment, keď sa zachveje žalúdok. Pravdupovediac som bol pripravený na brutálnejší gore, tým nechcem samozrejme tvrdiť, že Jack bol kultivovaný vo svojich činoch. Mne sa film dosť vliekol a chvíľami som rozmýšľal, či mi stojí zato ho dopozerať, ale o to bol epilóg väčším prekvapením (veľké plus). Okrem epilógu mi sadla asi len časť s jeho rodinou, zvyšok mi prišiel dosť random aj keď postpune približoval vývoj Jackovej chorej hlavy :)

Pátrání (2018)

Vôbec nie zlý scenár. Sociálne média sú silným nástrojom a asi ešte dlhú dobu aj budú. Silný pomocník no zároveň aj silná zbraň. Napätie vo filme nebolo nejaké citeľné, ale film príjemne odsýpal. Môže byť.

Zrodila se hvězda (2018)

Myslel som, že okolo tohto filmu je len zbytočný hype a ono nakoniec vôbec nebol zlý. Áno dejovo to bola zväčša jednoduchá priehľadná romantika s občasnými vhodne dramatickými momentami, ale na taký dopredu plánovaný trhák zahraná podľa mňa veľmi pekne a príjemne. Milo prekvapený z Gagy a Bradleyho, "live" sountrack ma tiež potešil. Príjemný film bez nejakých výrazných klišé a sileného brnkania na city, ktorý nie je len obyčajným priemerom. Proste pekné.

Svět velkých koček (2018) (seriál)

Myslel som si, že bez Davida Attenborougha bude dokumenarný seriál z produkcie BBC ochudobnený, ale nebolo to tak. Kamera, strih, inovatívnosť a celkový dojem z dokumentu bol špičkový. Zábery boli krásne, kvalitné, veľakrát veľmi raritné a zachytávajúce niečo, čo sa málokomu podarilo natočiť.