Pray Away: Očista modlitbou (2021)

Amerika a křesťanství, to je kapitola sama pro sebe. Neohromí, nepřekvapí ale nevěřícně kroutíte hlavou stále. Dokument se týká relativně zajímavého tématu, ale na to, abychom pochopili zcestnost slepé víry a nejstupidnější formu fundamentalismu by stačila hodinka a trochu více prostříhaná stopáž.

Geriho hra (1997)

Ach jo, Geri by si zasloužil plnohodnotný animák.

Simon Birch (1998)

Emociálně laděný film, kterým procházíme skrze poutavé retrospektivní vyprávění jedno z hlavních postav. Víckrát bych se už nepodíval, ale jde o nadprůměrný snímek, které jsem ochoten odpustit i ten křesťanský patos.

Tah jezdcem (1992)

Celkem nadstandartní thriller se zajímavou tematikou z šachového prostředí, ze kterého mohl film těžit i trochu víc. Osobně mám problém s filmy, kde hraje Christopher Lambert hlavní roli, ale zde byl akceptovatelný, což se nedá říct o Baldwinovi, který je postrach každého filmu a Daniel je ze všech bratrů ten nejstrašnější. Takhle nesympatického fízla jsem dlouho neviděl, naprosto příšerná a debilní postava jako ve filmu Harley Davidson a Marlboro Man (o rok starší film) a to jsem si myslel, že je nezopakovatelné. Film je velice napínavý, na otázku kdo je vrah si odpovíte velice rychle díky úvodní scéně, která je skvěle natočena a druhým problémem je dabing, který zkazil úplně vše, ale to není problém filmu jako takového. Pokud se filmem pohltit a spekulovat o vrahovi doporučuji v originálním znění, protože dabing Zdeňka Podhůrského prozradí úplně vše divákům nikoliv však vyšetřovatelům.

Řetězová reakce (1996)

"Zálohoval jste ty frekvence? Ne, ještě ne. Chci je na disketě!" Některé film nestárnou a jiné zase jo, Řetězová reakce je film, který zestárl nehorázným způsobem a nepůsobí tak, jak mohl působit v devadesátkách.  Akce, věda a některé akční scény působí už spíše úsměvně, ovšem největším zklamáním je, že i když je film zajímavě obsazen, zejména v hlavních rolích, postavy působí velmi necharizmaticky místy až otravně. Film, který možná jede po desáté večer na kabelovce, ale žádný požitek vás nečeká.

Patti Cake$: Cesta za slávou (2017)

Film o undergroundové mladé raperce s nadváhou, které by prospělo, kdyby denně běhala 8 mil. Co se týká textů, celkem obstojné, ovšem prorazit s tak vostrou krů jako jen indický lékárník v hadrech Dana Nekonečného, "negr s zákalem v oku", který hraje deathmetal v doprovodu svého autismu a posledním článkem je zremixovaná babka po mrtvici.  Film se prezentuje jako drama, ale jediná drama filmu je skvadra, kterou jsem teď popsal, zbytek je spíše něco mezi hořkou komedii a hiphopovým muzikálem z nedodělané střední.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Co k tomuto filmu říct? Má to vše, po čem touží každý průměrný a podprůměrný fanoušek  této Ságy rodu Torretů. Co se týká vyhrocené akce, aut, Dieselův strašidelný a zcela prkenný výraz v obličeji a záběry na řazení... vše zůstalo stejné jako u předchozích dílů a kvalitu, kterou si tato série za poslední léta nastavila byla zachována. Nicméně film, se rozpadl po té druhé lince (víc jich ani není) a to je sociální drama, řešící problém rodiny. První problém je v absenci Rocka a Stathama (krom potitulkové scény, která byla skvělá a sérii dodala nadsázku a vtip. Druhý problém je v absenci Paula Walkera, který je samozřejmě pochopitelný, ale sérii velmi ubírá velmi na tempu, protože s Dieselem měli vyvážený prostor na plátně a oba měli povahově jiný typ akce, s čímž souvisí třetí problém zvaný jako Diesel steel the show. Tenhle film se točil z 85% výhradně kolem Diesela, což film činilo náročnějším na koukání a zároveň to pohřbilo ostatní postavy, které se staly pouhými přicvrndávači, což je třeba rozložit písmenkově A. Návrat Lucase Blacka, od které jsem očekával, že ho objeví v Japonsku jako nejlepšího driftera, který sjíždí hory bokem a místo toho jsme dostali vyhořelého intoše, který dává raketové motory na Pontiacy bez nějakého srozumitelného důvodu. B. Návrat Hana, na který jsem se též těšil byl naprosto vycucaný z něčí zadnice jen proto, že Statham se stal hrdinou a jeho smrt by tedy byla totálně mimo a velice těžce mě to neuspokojilo a poslední bod za C. Bratr Jacob, který si chystal těžké antre 8 dílů a ostatní postavy ani nestojí za řeč. Tohle bude ten díl, kdy tahle mašina na peníze přestane tolik vydělávat a z průměrné filmu, který se tváří jako nadprůměr se konečně stane podrůměrný akčnákem zaměřeným na demolici aut a světových metropolí.

Aeon Flux (2005)

Pokud se budete hodinu a půl dívat na plakát Charlize Theron dá vám to jistě víc, než tato futuristická splaška distopických klišé.

Nevinné tahy (1993)

Velmi milý a hezky zpracovaný film z prostředí šachové hry. Nápadité paralelní vyprávění příběhu se střípky života nejvlivnějšího, nejgeniálnějšího a samozřejmě nejkontroverznějšího amerického šachisty Bobbyho Fischera. Fischer po sobě zanechal obrovský kult a film z této atmosféry těží a zachycuje jeho vliv na další generace. Dále musím vypíchnout velice hezké herecké ztvárnění postav, zejména hlavního protagonistu a ve vedlejších rolích Bena Kingsleyho a Laurence Fishburna. Zejména tito dva jmenování odkrývají divákům atmosféru vážného a pouličního šachu, což je na film o šachách velice nadstandartní prvek.

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

Ace Ventura 2 je přesně tím prokletým pokračováním, které totálně vyšumělo po naprosto geniální jedničce. Raději bych se podíval 2x na první díl než 1x na díl druhý.