Osudové selhání (2007)

Thriller z prostředí FBI natočený na motivy skutečných událostí. Osobně bych očekávál filmové zpracování největšího úniku informací z FBI z trošku většího záběru. Děj je situován až dva měsíce před samotné zatčení Roberta Hanssena (Gary Cooper), kdy je do jeho kanceláře nasazen nováček FBI Eric O'Neill (Ryan Phillippe), který doufá že mu tento nejednoduchý úkol pomůže stát se plnohodnotným agentem FBI. Postava zrádce Hanssena je tak bohužel vykreslena jen z části, nedozvíme se příliš informací o tom jakým způsobem v minulosti jednal, jaké byly pohnutky aj. Možná v tomhle není jasno ani v oficiálních spisech, nicméně od filmu bych očekávál trochu víc. Klavírní hudba na pozadí z not Mychaela Danna jen utvrzuje fakt, že jde spíš o komorní drama, atmosféra totiž vcelku zaostává. Tenhle snímek však staví na výborných hereckých výkonech hlavních představitelů a režii. Škoda jen toho slabšího scénáře, tenhle námět měl určitě navíc. 75%

Milenec nebo vrah (1996)

Poměrně zajímavý thriller, především díky roztomilé Reese Withersppon a mladému M. Wahlbergovi, který má neuvěřitelné charisma už v tomto snímku. Vcelku poklidná první hodinka, která jasně vykreslí charakterové rysy hlavních postav dává předzvěst, že v závěru budete díky slušné atmosféře napjatí. Ačkoliv není Fear ničím vyjímečný má vcelku správný spád a rytmus. 60%

Předtucha (2007)

Rádoby mysteriozní drama, ve kterém se žádné inovace, nového nápadu či kousku originality nedočkáte, naopak vše jede až příliš podle šablony, takže v půlce je bohužel téměř jasné jak VŠE dopadne. Nezdá se mi, že by ve filmu byly nelogičnosti, všechno lze vysvětlit až přílíš jednoduše, ač se to nemusí někomu zdát. Akční smyčce Klause Badelta jakoby se při vypjatých scénách snažili diváka oklamat a navést pocit že se děje něco víc než vidíme na obrazovce, netřeba připomínat že hudba je jediný aspekt filmu, který nelze zařadit mezi podprůměr. Tenhle snímek je především v rukou Sandry Bullock, které bych uvěřil skoro vše, jen škoda že musí hrát v tak plytkém příběhu. Závěr nechává běžného diváka naprosto chladným, a v kombinaci s předvídatelností je to to nejhorší s čím se tu střetneme. Samozřejmě by šlo postavit vše na hlavu s nějakými zajímavými zvraty (nepopírám že v takovém případě by člověk možná mohl aspoň nad něčím po shlédnutí přemýšlel) případně si zahrát na několikátou variantu jak změnit budoucnost (nebo vlastně minulost? ;), to by ovšem absolutně nezapadalo do celého konceptu tak jak nám byl prezentován. 40%

Záchranáři (2006)

Nemůžu si pomoct a musím dat plný kotel. Ano všechno už tu několikrát bylo, výcvikový drill, pocta policajtům, hasičům a další. Přijít proto s tématikou pobřežní hlídky je docela překvapující, i když je právě tahle práce dost přehlížena a nedoceněna. Proto jsem rád, že tenhle film zobrazuje v holywoodském duchu rizika a náročnost více než odpovídajícím způsobem. Musím pochválit zvukový mix, díky ktéremu jsem si připadal opravdu uprostřed záchraných akcí na moři a na pozadí velmi podmaňující hudbu Trevora Rabina. Za svoje peníze v takových chvílích dostane divák přesně to proč se do tohoto filmu pustil. Příběhově mě Guardian nezklamal, a i když je konec předvídatelný, ono taky jak jinak ukončit drama záchranářů aby neměl člověk pocit že je to zábavná a bezpečná práce. V kombinaci s mými oblíbenými herci se jedná o výborně strávené dvě a čtvrt hodinky. 90%

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Třetí díl je jednoznačně z prozatimní trilogie nejslabší. což ale neznamená že by byl celkově špatný. Kdyby režisér ubral tak 40 minut (zejména z prostředku), filmu by to jedině prospělo. Neustálé domlouvání, zrazování, přebíhání je totiž po chvíli otravné. Nedá se říct že by nemělo své opodstatnění, ale zaujímá zbytečně mnoho času, takže se méně pozorný divák může ztratit, případně prostě chvilkama "vypnout". Vtípky a hlášky nechybí, a zejména Jack a Jack bodují na platně téměř pokaždé. Nebýt závěrečné bitvy, vypadá třetí díl jako hodně levný film (nepočítám honoráře hlavních představitelů), zde je vidět jak se ušetřilo natáčením dvou dílů najednou. Samotná bitva je s hudebním podkresem přesně taková jakou by člověk čekal. Součástí je i poměrně originální (*spoiler*) s va tba(*konec spoileru*) (hodnotím kladně i když je tam zcela účelově). Závěr je jak se patří. Celkově třetí díl podle mě působí mnohem pohádkověji než dva předchozí. Hans Zimmer nezklame při mixu westernově laděných mixů s asijskou tématikou a klasickou pirátovskou hudbou, kterou důvěrně známe. Musím zase zmínit překrásné kostýmy (obzvlášť Elizabeth) Pokud jako správný filmový divák vydržíte do konce titulků, budete odměněni vcelku přijemnou scénkou, která by mohla posunout případné pokračování zase dál... :) 65%

Král Artuš (2004)

Achjo, co si mám myslet o filmu, který ve mě po 140 (Director's cut) minutách nezanechá skoro žádné pocity. Nechápu proč musí být příběh podáván tak nudně, a samotná myšlenka kterou se nám snaží autoři podat prostě nefunguje. Když jsem měl na chvíli pocit že se dočkáme aspoň precizní závěrečné bitvy, po několika minutách jsem si uvědomil že stereotypněji zpracovat snad už nešla Vyzdvihávám jako obvykle soundtrack H.Zimmera, masky a kostýmy. Ty jsou mimořádně vydařené. Jak pod tímhle může být podepsán Jerry Bruckheimer nechápu :( 50%

Divočáci (2007)

Divočáci jsou bezesporu přijemným překvapením. Film si na nic nehraje a vtípky přicházejí sami, nikdo se divákovi nesnaží nic vnutit, což se mi líbí. Děj tak plyne kupředu, a vy se bavíte s ním. Tenhle rok zatím jedna z nejlepších komedií.

Snídaňový klub (1985)

Co se děje, když se pět středoškoláků, absolutně různých povah s různými zájmy sejde v sobotu ráno na 9 hodin po škole. O tom vypraví Breakfast Club. Nápad je určitě zajímavý a většinu filmu díky mladým hercům a uvěřitelnosti vydržíte u obrazovky a budete žít s nimi, bohužel se najde ale i několik hluchých míst, které kazí celkový dojem. Výborná a místy vtipná psychologická záležitost . 75%