Julie (2008)

Filmy, kde hrdinové utíkají do Mexika, snad ani nemůžou být špatné. Julie je alkoholička, které se štěstěna neustále vyhýbá. Rozhodne se proto pro zoufalý pokus, jak se vrátit do života s velkým balíkem peněz a začít znova a jinak. Mně to sedlo po všech stránkách a navíc Tilda Swinton to zahrála úžasně.

21 gramů (2003)

Dobrý film, ale neskutečně depresivní. Není v něm jediná postava, která by byla pozitivně naladěna, naopak, všechny se topí v depresivní spirále, ze které není úniku. Nepochybuji o tom, že to byl režisérův záměr, ale pro depkaře tohle opravdu není. A ještě maličkost - trvalo mně dost dlouho, než jsem se začal v ději trochu orientovat. Ty zpřeházené časové roviny to divákovi rozhodně neulehčují.

Ďáblova dílna (2007)

Oba zmiňované koncentrační tábory - německý Sachsenhausen i rakouský Mauthausen, jsem navštívil. O to jsou mé prožitky z filmu autentičtější. Z Mauthausenu mně zůstal v hlavě přilehlý kamenolom, odkud museli vězni vláčet balvany vzhůru po cca půlmetrových schodech. Kdo to nezvládl, na toho čekala kulka. V Sachsenhausenu to byl zase jakýsi kruh s různým povrchem, na kterém vězni testovali podrážky vojenských bot. Film samotný mě sice zaujal, ale ne natolik, abych sáhl po nejvyšším hodnocení.

Requiem za sen (2000)

Chvíli mně trvalo, než jsem přistoupil na tu Aronofského hru - rychlé střihy, hrátky s kamerou, prolínání děje atd. První polovina filmu mě proto zrovna nenadchla, ale s každou další minutou to bylo lepší a lepší. Po jeho, pro mě nezajímavém PÍ, velký krok vzhůru.

Ústav (2005)

Znovu se mně potvrdilo, že anglická kinematografie je ta nej. Neumím si představit, že by podobný příběh zpracovali Němci (s jejich naprostou neschopností brát cokoliv s nadhledem), nebo třeba Američani, s jejich sladkobolným vyzněním, kdy bysme si nejméně desetkrát po sobě vyslechli MILUJI TĚ - TAKY TĚ MILUJU. Tohle bylo svěží a tím pádem uvěřitelné a zajímavé. Celý děj se soustředí na Natashu Richardson, její vzplanutí a vášeň, vedoucí až k sebezničení. Ten závěr a její poslední věta - NEDOTÝKEJ SE MĚ, mně bude rezonovat v hlavě ještě dlouho.

Orka zabiják (1977)

Pamatuji se, že v dětství to byl jeden z mých nejoblíbenějších filmů. I po letech má stále co nabídnout. Především konec, odehrávající se na ledových krách, nemá chybu. Vlastně se mně nevybavuje žádný lepší film na téma živočich versus člověk.

Síla života (2014)

Volně plynoucí, i když ne nezajímavý western. 3 ženský, kterým hráblo a které má Hilary Swank převézt do nějakého ústavu v Iowě. Jako pomocník se jí připlete do cesty nevyzpytatelný T. L. Jones a road movie může začít. A jede se pěkně zvolna, žádné šílené tempo, přestřelky a akční scény. Chvílemi to působí až moc rozvláčně, že by si člověk až zchrupnul. Navíc jsem nepobral to, proč si Hilary hodila ten provaz.

Catch .44 (2011)

Za mě spokojenost. Jestli tu někdo kritizuje, že je to obšlehnutý Tarantino, já to vidím jako velké plus. Řekl bych, že některé jeho filmy dokonce trumfnul (takový Auto zabiják určitě). Dialogy mají šťávu, hudba je skvělá (především v úvodu Fox on the run od SWEET). Na Malin Akerman se dobře kouká a i když se tenhle film může vykouřit z hlavy celkem rychle, já si to užíval a skvěle se bavil.

Všechno nebo nic (2007)

I když je téma "jak se zbavit nepohodlné manželky" dost ohrané, mě docela baví. Musí být ale dobře natočené, což tady tak úplně neplatí. I když má film jen 71 minut, jsou tam poměrně nezajímavé pasáže a chtělo to trochu nastínit charaktery jednotlivých postav.

Pohřeb (1996)

Jeden z těch slabších mafiánských filmů, kde kostrbatý scénář zachraňují skvělé herecké výkony (Walken, Penn, Del Toro...)