• Romantický

Poe a vražda krásné dívky (1996) (TV film)

Klasická česká televizní hra s mizernou výpravou postavená na herectví Vladimíra Dlouhého v roli Poa. Pro příznivce krimi varování, o řešení vraždy zde zas tak nejde.

Teorie všeho (2014)

Klasický hollywoodský životopisný snímek s fenomenálním výkonem Eddie Redamyena. Osud a život Stephena Hawkinga by mě zajímal, méně mě zajímají jeho milostné peripetie z pera je manželky. A bohužel o Howhigna zde jde až v minimálně druhé řadě.

Podivné vyšetřování (1970)

Groteskně alegorické, trochu divadelní a tezovité podobenství o zneužívání moci. Levičácká satira, typická a moderní pro 70 a 80 léta pro Itálii, kde byla komunistická strana v rámci Západu nejsilnější a velmi vlivnou opozicí. Kdysi jsem z těchto levičáckých agitek italských salónních komunistů zvracela (četně prezentovaných v československé televizi), ale přiznávám, že tahle absurdní úchylárna je dnes docela vtipná. Nedokážu hodnotit objektivně bez názoru na charakter režiséra, je to mezi odpadem a čtyřmi hvězdami, takže průměr.

Povodeň (2005) (TV film)

"Hubačovský" film o vztahu dvou osamělých stárnoucích žen, stojící na hereckých výkonech Jiřiny Jiráskové a Jiřiny Bohdalové.

Konečně neděle! (1983)

Černobílá krimikomedie je především poctou kráse hlavní představitelky Fanny Ardant. A v některých obrazech je tak okouzlující, že už jen proto stojí za to, film shlédnout.

Americká noc (1973)

Láskyplná pocta filmu a lidem okolo filmu. Některé pasáže jsou skvělé, jiné ne. Plusem je ironie, nadhled, sebeironie, zábavnost, vtip, prolínání filmových postav s životními osudy herců. Zábavné tak, že mi bylo líto, že je konec.

Spáči (1996)

Přímočaré zpracování novodobých Monte Christů o hloupé klukovině s nedozírnými následky a následnou pomstou jejich pedofilním vychovatelům v pasťáku. Skvělý Kevin Bacon jako sadistický vychovatel, Dustin Hoffman jako zkrachovalý, notorický advokát a Robert De Niro jako charismatický kněz. První část - dětské retro drama - je skvělá, soudní drama je zdlouhavé a nijak překvapující..

Zmizení (2013)

Rozvleklé drama o pátrání po dvou unesených 6letých holčičkách za hustého deště a ponuré hudby. Jako ve všech podobných případech příslušný úchylák matlá po stěně obrázky, schovává si kufry se zakrvácený oblečením a hady a celkově se atmosféry dosahuje podobnými rekvizitami. Tentokrát je drama vylepšeno mravními poučkami a otcem beroucím spravedlnost do vlastních rukou, takže to nefunguje ani jako drama ani jako thriller. Celou dobu jsem byla napjatá, kdy už to konečně skončí. Klady slušný Jake Gyllenhaal v roli detektiva s tikem a pár slušných scén.

Nedodržený slib (2009)

Drama Žida dle skutečného příběhu, který přežil díky fotbalovému nadání. Jde sice o x-té zpracování tématu holocaustu, které nemůže přinést nic nového, ale přináší kvalitní zpracování, výborný scénář Jana Nováka, vynikajícího 16letého Samuela Spišáka v hlavní roli, uvěřitelné dialogy a nepatetické pojetí tématu. Bavily mě partyzánské peripetie hlavního hrdiny, které byly zpracovány jako groteska a tím trochu nezapadaly do celkového vyznění filmu, ale trochu splatily dluh československé kinematografie, totiž zpracování partyzánského tématu ne jako boje vlastenecky obětavých Sovětů a komunistů, ale jako prostředí zvlčilých hrdlořezů. Alespoň tak to znám z vyprávění prarodičů. A SNP si zpracování určitých excesů určitě zaslouží.

Kokain (2001)

Ve srovnání s Mafiány a obdobnými filmy velmi průměrný životopisný snímek o obchodníkovi s kokainem. Ničím nevybočující, hollywoodsky sentimentální snímek a překvapivě ani herecké výkony neohromily. Jediné překvapivé na snímku bylo snad to, že dokonce ani Johnny Depp nepředvedl nikterak oslnivý výkon.