• Romantický

Napříč vesmírem (2007)

Hm, víceméně čistě z písniček Beatles seskládaný prostoučký příběh, který může vizuálně zaujmout pěknou kamerou a hezkým výtvarným aranžmá. Mě irritovali coververze, z nichž některé byly povedené, některé otřesné. Kýčovitý a pompézní kabát Beatles opravdu nesluší. Ale díky téhle blbině jsem si uvědomila jak skvělé byly Vlasy.

Maléna (2000)

Velmi italský nostalgický snímek o prvním erotickém probuzení hlavního hrdiny, pro mě ale v hlavní roli atmosféra sicilského maloměsta v době druhé světové války. Trochu připomíná Amacord, který mám raději. Monica Bellucci je sice nádherná, ale vyplnit 80 % filmu voyeurskými záběry na její krásu bylo na mě moc.

Rachel se vdává (2008)

Téměř dokumentární záznam rodinné svadby včetně roztřesené kamery, sáhodlouhých přípitků a všech příprav okolo. Pod povrchem ovšem nevyříkaná traumata a schovaní rodinní kostlivci, které vytahuje výborná Anne Harhaway v roli dívky bojující se svými démony a snažíci se získat odpuštění a lásku své rodiny. Zajímavé, ale místy rozvleklé.

Nevěsty (2004)

Pomale plynoucí melacholických příběh plavby stovky chudých nevěst za neznámými ženichy do Ameriky. Focení nevěst mělo atmosféru a oba hlavní představitelé hráli skvěle. V hlavní mužské roli zrzavý britský herec Damian Lewis, kterého znám ze Ságy rody Forsythů. Pěkný řecký film.

Slavné historky zbojnické (1985) (seriál)

S ironickým nadhledem a historizujícím komentářem Miloše Kopeckého příjemně natočené životopisy legenedárních zbojníků

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Skvěle natočené rozmanité příběhy mapující historii kriminální vědy. Povedený předlistopadový koprodukční seriál z dílny Antonína Moskalyka. Stylem trochu připomíná podobně z historie těžící Zbojnické historky.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Příjemná dvojka Töpfer-Trojan, lokální, nedramatické kriminální zápletky, realistická atmosféra trochu vesnické brněnské policejní stanice i zábavná komediální rovina. První série skvělá, druhá slušná. Po odchodu Antonína Moskalyka se další pokračování moc nepodařilo.

Panoptikum Města pražského (1987) (seriál)

Moskalykovo barevné pokračování Sequensových Hříšných lidí sice ztratilo hodně na atmosféře prvorepublikové galérky a Jiří Adamíra nenahradil skvělého Marvana v roli rady Vacátka, ale pořád jde o český nadprůměr.

Hříšní lidé města pražského (1968) (seriál)

Nejlepší český detektivní seriál se skvělou atmosférou prvorepublickové Prahy, úžasným radou Vacátkou Jaroslava Marvana a jeho mordpartou s Františkem Filipovským, Josefem Vinklářem a Josefem Bláhou.

Babička (1971) (TV film)

Idylická vesnická žánrovka, ve které byly potlačeny romantické rysy ve prospěch realističnosti. Přestože šlo o nejslavnější roli Jarmily Kurandové, její babička se mi nikdy nelíbila. Naopak vynikající debut Libuše Šafránkové a skvělá dvojice Petr Čepek a Libuše Geprtové, kteří vnesly do jinak nudné vesnické selanky trochu dramatičnosti. Čtyři hvězdy za uhrančivého myslivce Petra Čepka.