Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Opravdu velkolepá podívaná se skvělými digitálními efekty, příběhem a celé to prostředí na Novém Zélandu je naprosto uchvacující. Je to skvělé završení trilogie a pro mě i nejlepší díl. Po prvním zhlédnutí v kině jsem měl mírně rozporuplné pocity, ale dostala se mi do rukou rozšířená verze, která trvá něco přes čtyři hodiny a ta mě uchvátila. Je až neuvěřitelné, jak můžou čtyři hodiny rychle uběhnout a jak je vůbec možné natočit tak dlouhý film, aby ani vteřinu nenudil. Jediné co se dá filmu vytknout je až přespříliš natahovaný závěr, kdy už člověk čeká, že už tam konečně skočí titulky a ono pořád nic :) Ovšem to nic nemění na tom, že je to skvělá podívaná!

Sedm (1995)

Opravdu hodně hustý a hnusný film. Atmosféra mě pohltila od první vraždy a už nepustila, hltal jsem každou scénu a pořád s napětím čekal, co přijde dál. Při honičce s vrahem jsem skoro nedýchal :) No a závěrečná sekvence je opravdu řádně hutně krutá. Z herců mě upoutal opravdu nejvíc Kevin Spacey v roli vraha, který byl naprosto neuvěřitelně přesvědčivý a i přesto, že se na plátně moc dlouhou dobu nezdržel, budu ho mít v paměti ještě dlouho. Ovšem přece jen to není těch nejlepších 5*. Po zhlédnutí nového Saw jsem hořel nedočkavostí, jak na mě Sedm zapůsobí, potom co ty dva filmy hodně lidí srovnává. Zapůsobil opravdu hodně moc, ale Saw zapůsobil přece jen víc. Ovšem u Sedm vítězí herecké výkony a scénář, který nezanechává žádné nelogičnosti, narozdíl od scénáře Saw, u kterého máte pochyby o tom, jestli je to opravdu všechno možné.. Úžasný psychothriller..!

Temné lesy (2003)

Po všech těch nadšených ohlasech jsem dost v rozpacích. Nemůžu si pomoct, ale prvních cca 50 minut, což jsou skoro 2/3 filmu jsem se opravdu moc nebál, atmosféra na mě po většinu filmu nepůsobila a pár lekacích scén to nezachrání, i když ty byly opravdu skvěle zvládnuté. Oproti Blair Witchi má Villmark méně chaotickou kameru, ovšem co se týče atmosféry a strachu jsem zase příliš velký rozdíl neviděl. Co mě opravdu naštvalo byla situace: Mladík je za trest přivázán ke stromu uprostřed lesů a celá skupinka ho tam nechá a odchází někam jinam. Tato situace až neuvěřitelně okatě vybízí k tomu, že se prostě s dotyčným něco stane... Jen jsem čekal na okamžik, kdy se to naplní... Poslední třetina filmu už mě upoutala o dost víc, najednou přišlo mnohem větší soužití s filmem, ale rychlé scény a snad až přílišné třepání s kamerou mě přiváděly spíše do chaosu než do strachu. A co mě taky štve je, že se prostě do hororu musí nacpat sexuální scéna, která temnou atmosféru, která se pracně buduje, opět rozbíjí... Ale abych jen nekritizoval, sice jsem se příliš nebál, ale atmosféra byla občas vykreslená slušně, několik lekaček bylo opravdu krev v žilách zastavujících a severská příroda je fakt krásná... Celkově mi první dvě třetiny filmu přišly spíše průměrné se dvěma megalekačkami a poslední třetina trošku akčnější a poutavější, ovšem nic extra... 60%.

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Tak tohle si ale opravdu Jamie Lee Curtis nezasloužila ! A to, jak vrátili Michaela "zpátky do hry", je přinejmenším úsměvné. V celém filmu jde o to, že skupina studentů má v Myersově domě, který mimochodem vypadá úplně jinak než jak vypadal v originálním Halloweenu natáčet nějakou online show. Michael už vraždí naprosto bezdůvodně, nebo spíš jen proto, že se mu nějací teenageři prohrabují v domě, no ale co už s tím. Po hororové stránce je ten film ale není zas tak zlý, atmosféru to občas má a místy jsem se slušně bál. Jen se celý ten film neměl jmenovat Halloween, prvních 15 minut nemělo ve filmu vůbec být a celá halloweenská série měla skončit sedmým dílem. No jsem zvědav, co si tvůrci vymslí v připravovaném H9.

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

Jak jsem napsal v komentáři k pátému dílu, je to společně s ním nejslabší díl. Občas je zde i náznak atmosféry, ovšem je to jen naprosto bezduchá vyvražďovačka, kde Michael zabíjí ani nevím koho z rodiny Laurie Strode, hrdinky prvních dvou dílů. Druhá hvězda opět za Donalda Pleasence, který zde hraje jednu ze svých posledních rolí...

Halloween 5 (1989)

Společně s šestkou nejslabší díl série, pokud tedy nepočítám trojku. Michael už je tu jen nesmrtelný stroj na zabíjení. Atmosféra nulová, napětí také žádné, jen samé vraždy, párkrát se sice leknete, ale je to slabé, moc slabé... Nějaký náznak příběhu by se našel, když je mezi Jamie a Michaelem telepatické pouto, ale je to docela nudné a divné. Opět je tu ovšem Donald Pleasence a kvůli němu se přikláním k 2*.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Čtvrtý díl Halloweenu je společně s pátým a šestým takovým dosti opomíjeným dílem a za nástupce druhého dílu se považuje vlastně až sedmý díl H2O. Narozdíl od pětky a šestky je ale toto pokračování více než dobrou částí série. Michael se na začátku filmu probudí v sanitce z komatu při převozu do nějakého zařízení s vyšší ostrahou a vyráží za svou neteří, dcerou Laurie, která je ovšem v dílech 7 a 8 už opomíjena. Celý film provází solidní atmosféra a opravdu jsem se místy hodně bál a nemohl sundat oči z obrazovky. Jediné co mě trošku zaráží je to, že Michael se svou pomalou chůzí se přemisťuje z místa na místo neuvěřitelně rychle, že to ani není možné. A stále tu máme Donalda Pleasence v roli Dr. Loomise, jeho účast rozhodně potěší.

Halloween II (1981)

Výborné pokračování prvního dílu, které je přímým pokračováním, odehrává se ještě tu samou halloweenskou noc. Prostředí nemocnice se ukázalo být výborným tahem, temné a krutě napínavé pokračování opět se skvělou Carpenterovou hudbou a s neméně skvělou Jamie Lee Curtis. Někteří tu odsuzujete úvodní scénu, kdy Michael zabrousí do domu a vlastně bezdůvodně zavraždí mladou dívku. Ano, je to bezdůvodné, ale já u téhle scény málem zinfarktoval. Přeci jen ale kvalit prvního dílu nedosahuje, ale v celé sérii je to druhý nejlepší díl.

Halloween (1978)

Tenhle Carpenterův snímek mě opravdu uchvátil a stal se jedním z mých nejoblíbenějších hororů i filmů vůbec. Už úvodní scéna, kdy si malý Michael jde pro svou starší sestru naznačuje, že s tím chlapcem nebude něco v pořádku. No a další minuty to jen potvrzují, útěk z psychiatrické léčebny a sestřička Laurie v podání Jamie Lee Curtis se může začít třást o svůj život.. První polovina filmu se nese v pomalejším tempu, ale člověk je celou dobu napjatý, protože nikdy neví, jestli se Michael právě tady nebo tam neobjeví. A ve druhé polovině, o halloweenské noci se to opravdu rozjede. Michael jen pomalu chodí, nikam nespěchá a ví, že svoje oběti stejně jednou dostane, tím je napětí vygradované až do maximálních výšin, protože člověk nikdy neví, kdy to právě může přijít. Parádně hutná atmosféra, neuvěřitelné napětí a všudypřítomný strach, opravdu jsem se u toho filmu bál... Dokonale to Carpenter natočil a dal skvělý podklad pro hororovou sérii, která snad nikdy neskončí... A ta hudba! Už jen když jí slyším při úvodních titulkách jde mi mráz po zádech.

Kroužek sebevrahů (2001)

Ano, originální námět to určitě má a jak úvodní scéna na vlakovém nádraží, kdy velká skupina školaček skočí pod vlak, tak další scéna na střeše školy, kde se stane něco podobného jsou jistě působivé, ale nemůžu si pomoct, já se v jistých částech filmu i dost nudil a občas nechápal. Chtěl jsem dát jen **, ale za originální námět přidávám jednu *.