Old Boy (2003)

Uaaa Jižní Korea rulez! O-Daesu v podání Min-sik Choie je na 15 let zavřený v jedné místnosti, neví proč je tam zavřený, neví kdo ho tam zavřel... Po 15-ti letech se ale ocitne na svobodě a může všemu přijít na kloub... V celém filmu se objevuje notné množství opravdu hodně drsných scén, sjezení živé chobotnice, trhání zubů... To jsou opravdu scény pro silné žaludky. No a např. už zde několikrát zmiňovaná skvělá akční scéna bez jediného střihu, to je opravdu bomba! První tři čtvrtiny filmu jsem byl mírně na pochybách o pětihvězdičkovém hodnocení, ovšem poslední půl hodinka, kdy jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky a hltal každou scénu, která mi byla nabídnuta mé pochyby jasně ukončila a musím dát Oldboyovi plné hodnocení i přesto, že scénář (nutno dodat že opravdu propracovaný) byl občas až příliš překombinovaný a složitý na to, aby se daly všechny jeho faktory pobrat na jedno shlédnutí, tedy alespoň mě se to určitě nepodařilo a určité složky příběhu zůstaly pro mě ještě neobjevené. Už jen kvůli tomu se budu muset na Oldboye někdy v brzké budoucnosti určitě podívat znovu.

Alexander Veliký (2004)

Příjemné překvapení! Moc jsem toho od Alexandra neočekával, nikdy mě historické filmy příliš nebavily, no a potom co jsem nedávno viděl Troju jsem neměl moc velká očekávání. Ale Oliver Stone natočil narozdíl od Wolfganga Petersena něco opravdu dobrého, sice něco opravdu dlouhého ale narozdíl od Troji zajímavého a NENUDÍCÍHO ! Na tříhodinový film se můžou možná zdát dvě historické bitvy málo, ale není to pravda! První bitva byla podle mě úplně skvělá. Zaujaly mě hlavně ty letecké nájezdy kamery nad ohromnými vojsky, nebo konkrétně jedna scéna s přeletem ohromného množství šípů v pozadí oblohy, to byla prostě nádhera :) Takové krátké oněmnění... No a z druhé bitvy jsem měl zase pocity opačné, spíš zmatené, rychlé nicneříkající střihy a připadala mi možná, až mírně odfláknutá. No a všechno to okolo nebyla jen nudná vata jako v Troji, ale v Alexandrovi všechno to povídání bylo zajímavé, nenudící a po celou dobu si udržovalo mojí pozornost. A narozdíl od Troji, kde kdybych mohl, bych toho z filmu vystříhal hodně, tak z Alexandra ne, určitě by se našly scény které nijak nerozvíjí příběh a mírně nudí, ale je jich opravdu naprosté minimum. Snad jen některé momenty z první třetiny filmu mírně nudily. Colin Farrell se s rolí Alexandra vypořádal na výbornou, vývin jeho charakteru z nicnetušícího mladíka na vojevůdce, který chce pořád víc a víc je výborný. Ostatní herci určitě nezůstávají pozadu... Snad jen škoda, že Angelina Jolie, která hraje roli Alexandrovy matky skvěle, dostala tak málo prostoru! No a Anthony Hopkins jako Ptolemaios, tedy vypravěč je sympaťák a rozhodně mi nevadilo to "zdlouhavé vyprávění", jak tu někteří píšou, bylo to fajn. Pohodové tři hodinky, které mi utekly až překvapivě rychle a moc pěkné čtyři hvězdičky.

Lesní duch (1981)

Wow! Pár lidí, osamělá chata v lese, kamera, Sam Raimi a pár dolarů.. A vznikne z toho geniální kultovní horůrek. První polovina je opravdu napínavá a děsivá a druhá k tomu přidává i opravdu vtipné scénky. Někdy jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo bát, stalo se obojí. Mazeeeec!

Kikudžiro (1999)

První den letních prázdnin, malý Masao žije s babičkou a kamarádi mu odjeli na prázdniny a tak si nemá s kým hrát. Vyřeší to útěkem za svojí maminkou, kterou ještě nikdy neviděl a na cestě mu bude dělat společnost "příjemný" strýček Takeshi Kitano :) První polovina je opravdu výborná, skvěle jsem se bavil, ono to snad ani jinak nejde při pohledu na to, co Takeshi na obrazovce vyvádí. Vyzdvihl bych scénu s tipováním čísel na cyklistických závodech, prostě super :) Druhá polovina je opravdu o něco slabší, méně vtipnější, ale stále výborná, někdy mi přišlo, že tempo vyprávění je snad až moc pomalé. Posledních 15 minut je ale opravdu výborných... "- Ten tlustej se pohnul! - Kdo že se pohnul? - Ty jedinej si tady tlustej! :)"... Celkově tak 90%, ale musím se přiklonit nahoru, protože Hisaishiho hudba je opravdu nádherná, hlavně ústřední melodie celého filmu, která se hraje možná trošku na škodu hlavně v první polovině filmu je naprosto úžasná :) No a road-movie já rád, tahle sice není úplně klasická, ale je skvělá, musím prostě dát pět hvězdiček.

Rain Man (1988)

Naprosto úžasné. Proměna charakteru Toma Cruise ze sobeckého prachatého pracháče, který myslí jen na prachy na hodného člověka, který získává vztah ke svému bratrovi je naprosto skvělý, ale ještě lepší je naprosto bezkonkurenční výkon Dustina Hoffmana v roli autisty, to prostě nemá obdoby. A scény s počítáním karet (párátek), javorovým sirupem, na letišti, s Rayem jako výborným řidičem, nebo hádáním o trenky jsou prostě nezapomenutelné. A ta hudba!!!

Bílá vdova (2000)

Mě se ten film opravdu moc a moc líbí. Brenda Bethlyn v roli Grace, která má po smrti svého manžela finační problémy, se je rozhodne řešit s pomocí Craiga Fergusona v roli Matthewa, jejího zahradníka, který si pěstuje marihuanu, ale zrovna příliš se mu to nedaří :) Tak si Grace vezme rostlinky do svého skleníku a můžeme začít... Oba hlavní hrdinové překypují sympatiemi a po celou dobu filmu jsem se skvěle bavil. Sledovat Grace při svém prvním jointu, nebo stařenky, které si udělají čaj z marihuany a sledovat pak jejich následky jako prodávající v obchodě, nebo reakci na to, když policista uvidí váš skleník plný marihuany - Ano, je to zábavné :) Takhle napsaný to možná nevypadá vtipně, ale při sledování fimu jsem se u toho fakt skvěle bavil, snad jen přibližně okolo prostředka filmu, jsem byl mírně na pochybách o tom, jestli je to opravdu tak dobré, ale další minuty filmy mě z mého mylného pochybení vyvedly :) Mooooc pěkné čtyři hvězdičky, spíš 4,5*.

Hellboy (2004)

Pohodový akčňák se sympaťákem Hellboyem v hlavní roli :) Film je sice vcelku dlouhý, ovšem Hellboy na nás sype plno skvělých hlášek a akční scény taky nejsou k zahození. Dvě hodinky jsem se pohodově bavil. Jedinou větší výtku bych směřoval k tomu, že jsem se občas nedokázal s filmem úplně sžít a nějak jsem některé části filmu moc neprožíval, nebyl jsem v napětí... Ale dobře se na to koukalo :) Zasloužené 4*.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

No, tak tohle je pro mě určitě nejslabší díl celé trilogie. U Společenstva i u Návratu krále mi délka okolo tří hodin vůbec nevadila a skoro jsem jí ani nezaznamenal, ale u Dvou věží jsem se místy opravdu docela nudil a plně mě uspokojila až závěrečná hodinka, obzvlášť bitva o Helmův žleb, ta byla nádherná, k ní nemám nejmenších výhrad. Bohužel k prvním dvěma hodinám ano. Některé pasáže utekly rychle jako voda, ale některé se opravdu nehorázně táhly a některé minuty filmu byly prostě nudné. Celkově ovšem krásně výpravné a velkolepé, ale kvalit Společenstva a Návratu krále nedosahuje.

Amadeus (1984)

I přes to, že jsem si před filmem přečetl plno pozitivních reakcí, říkal jsem si - historický film, Mozartův život, to nebude asi zrovna nic pro mě. Celkově je to i přes čtyři hvězdy nad očekávání. I přes svojí tříhodinovou stopáž (Director's Cut) mě film nenudil, ale přece jen mi to občas přišlo až přespříliš natahované. Jinak ale prakticky nemám větších výhrad - hudba výborná a výkon Toma Hulce v roli Mozarta jakbysmet. No a samozřejmě Salieri v podání F. Murray Abrahama taky skvělý. 4,5*.

21 gramů (2003)

Úžasný film..! Ze začátku jsem se po zmatených kouscích dostával do děje, ale žádný ten útržek mi následně nepřišel zbytečný, každý si pak našel ve filmu svoje místečko. Asi tak po půl hodině mi všechny tyhle kousky začaly dávat smysl a postupně jsem objevoval všechny souvislosti a dostával se do děje víc a víc. Dvouhodinový snímek mě držel celou dobu v napětí a jen jsem se těšil a nemohl se dočkat další scény, toho, co mi režisér Ińárritu nabídne dál. Vyzdvihnout musím hlavně Naomi Watts, která byla prostě naprosto neuvěřitelná, ovšem ostatní hlavní herci, Benicio Del Toro a Sean Penn nezůstávají o nic pozadu. Skvělý film, není co dodat.