Speed Racer (2008)

Speed racer zase posunul hranice filmového zážitku. Bratři Wachowští ukázali, že ještě mají co nabídnout a zároveň plně využili potenciál barevného filmu a barevné televize. Kdybych napsal názor po prvním zhlédnutí, moc chvály by se v něm nenašlo. Mé hodnocení bylo slabých 30%. Film jsem si s odstupem času pustil podruhé a teď jsem rád, že jsem se tehdy udržel a žádný názor neodeslal. Až teď jsem si film z nějakého neznámého důvodu dokázal vychutnat v každém detailu a dokonce bych si snad i přál, aby bylo natočeno nějaké pokračování a mohl jsem si ten barevný adrenalinový svět vychutnat třeba i v kině. Takto stylizovaný a do jisté míry revoluční film je skutečně jedinečný a je to jedna z hlavních věcí, na které film staví, ale já proti tomu nic nemám. Podle mě to tady funguje maximálně. Neonově svítící tratě a po nich dunivě se prohánějící naleštěná auta, pro která neplatí zákony fyziky a my si tak můžem vychutnat zase něco nového. Jak už mnozí ví, Wachowští zde často kombinujou v jednom záběru několik dějových složek a klasické postupy nechávají být, čímž diváka můžou zahltit a dezorientovat. Takový film si pak při sledování vyžaduje buď velkou pozornost, nebo právě opakované zhlédnutí, kterým nic nezkazíte. Ve filmu se místy skáče v čase podobně jako skáčou samotná auta a někdy se časově odlišná událost přilepí k té právě probíhající a my pak máme například možnost sledovat emotivní zakonční závodu, ve kterém Speed racer nechává "vyhrát" svého staršího bratra. Když jsem u Rexe, jeho osud by si zasloužil skutečně silné pokračování a tento film si zaslouží silnou pozornost. 70% je můj celkový dojem. Co se týče akce, která je myslím jednou z hlavních domén těchto sourozenců, mohli to ještě více roztočit, ale i tak jsem spokojen.

Amazing Spider-Man (2012)

Jiné zpracování Spidermana. Ale rozhodně nejde říci, že horší nebo lepší. Zkrátka jiné. Jiné postavy, jiný Peter Parker. Jiný příběh. Podle mě se více přiblížil k ději kresleného seriálu. Alespoň v postavě Petera Parkera určitě. Vše je natočeno velmi poutavým způsobem. Nechybí akce ani odpovídající zpracování efektů. Jen ten konec mohl mít trochu jiný průběh, ale to je jen malá výtka k dobrému filmu.

Spider-Man 3 (2007)

Je potřetí zpátky. Jedna z nejznámějších a nejlepších komiksových hrdinů současnosti. Zdá se mi, že v poslední době se tvůrci předhánějí čím dál více, kdo z nich natočí lepší film podle předlohy o super hrdinech z komiksových sešitů. A fakt, že se do projektu nacpou neuvěřitelné miliony dollarů, nemusí vzniknout skutečná bomba, která bere dech! Spider- man 3 je opravdu napěchovaný skvělými efekty, dobrou kamerou a plný úžasných soubojů. Ale za ty peníze jsem čekal mnohem více a musím uznat, že jsem se chvílemi dost nudil. Pokusy na emoce diváka u mě trochu ztroskotaly jako např: smrt Harriho a hádka mezi Peterem a Mary Jane. Zvolení nepřátel Spider-mana, musím ocenit. Písečný chlápek působí jako rovnocenný a silný protivník a přes jeho úmysly ukrást dostatek peněz na záchranu milované dcery, jsme mu chvílemi i fandil. Scéna, při které se snaží vstát z písku (po jeho přeměně) a přitom se stále snaží chytit do ruky medailonek je výborně efektivně propracovaná a plná emocí, brilantně to doplňuje hudba D. Elfmana. A stará známa černá, mimozemská hmota z vesmíru, kterou dobře známe z animovaného seriálu. Jako protivník mě neoslnil a to jsem od toho čekal hodně! V celku povedené, efektivní, ale ubohé zakončení. :::::

Spider-Man 2 (2004)

Narozdíl od prvního dílu velice filozoficky zaměřený snímek, který bych akčním rozhodně nenazval. Skoro celý film se tak řeší různé záležitosti a na pár minut, aby se neřeklo, nastane nějaká akce - která však za moc nestojí. Když to tak shrnu, Spider-Man 2 není špatný film, ale nic extra to taky není.

Spider-Man (2002)

Podle mě paří Spider-man k těm lepším filům. A zásluhu natom má Sam Raimi který zvládl natočit skvělý film s mím oblíbeným hrdinou.Když k tomu přidám ještě skvělé herecké obsazení. Tobey Maguire je jako Spider-man vážně skvělý ne nadarmo z něj film udělal hvězdu že. Kirsten Dunst i když je pravda že jsem ji před tímto filmem nemohla příjít na jméno je tady s rezavými vlasy v roli Mary Jane dost dobrá. K tomu ještě skvělé vizuální efekty jistě ne pro nic za nic nominované na oscara že. Co chtít víc. Spider-man je skvělý film na sobotní večer.

Terminator Salvation (2009)

Já osobně sem se nemohl dočkat, až konečně další Terminator vtrhne do kin a trailer mé čekání vůbec neulehčil :-) Pak to konečně přišlo a s filmem přišly i docela negativní recenze a komentáře na webech, které byly plné řečí o nepovedeném filmu, špatné režii atd. Ale nenechal sem se tím zastrašit a i s bráchou a jeho přítelkyní jsme do kina přeci jen šli - a výsledek? Byli jsme max. a velice příjemně překvapeni, jak to nakonec celé dopadlo ;-) Film byl plný akce, nové stroje jako T-600 a Mototerminatoři byly promakaný do mrtě, herecké výkony se mi líbily a Marcus v podání Sama Woringhtona se stal mým nej Terminatorem celé ságy! Byl sem spokojen a tak jsem na film vyrazil ještě jednou, tentokráte v Brně s kamarádama do Palace Cinemas - a bylo to ještě lepší než první projekce! Na druhou stranu ten filmek nedosahuje kvalit jedničky ani dvojky, ale úroveň celé ságy si drží a hravě do kapsy strčí T3 i s celým Arnoldem... TS je podle mého vydařený snímek, co stojí za to vidět ;-) Takže krásných 80%.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Terminátor je kult, na kterého navázat nebylo určitě jednoduché, navíc po takové době. Spousta fanoušku remcá a i přes určité omezenosti prvního Terminátora v něm vidí něco víc, po letech se vzpomínky změnily spíš ve výplod vlastní fantazie a všechno nové může v porovnání s touto představou působit jako naprostý brak. Jenomže nový Terminátor je neuvěřitelné dílo, který jde z akce do akce. A i když o nějaké obří akci to nikdy nebylo, tady to nepůsobí vůbec násilně a vše vypadá, jako že si ji okolnosti žádají. Navíc hlavní záporná Terminátorka působí v těle Kristanny Loken neskutečně sexy a její výkon je více než přesvědčivý. A i když s milovaným Arnoldem (ne že bych ho v jiných filmech snesl, ale díky Terminátorovi mi už příliš nevadí) mlátí o vše možné, vy jako slintající divák ji prostě musíte zbožňovat. Terminátor 3 se mi líbí, možná více než jednička, a i když na něho můžete nadávat a můžete nadávat i na mě, kvalitu popřít nelze (hlavně vizuální, s atmosférou a příběhem to bohužel lehce pokulhává).

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Druhý díl Terminátora je snad ve všech ohledech lepší, než díl první a ukázal nám, že i pokračování může překonat originál. S obrovským rozpočtem si režisér James Cameron mohl dovolit vše, co se mu zlíbilo a to je obrovský plus. Tak například, když chceme srovnávat vizuální stránku s jedničkou, tak to je, jako kdybychom srovnávali středověk a dnešní dobu. Dvojka je jeden z prvních snímků, kde se poprvé objevují moderní počítačové efekty. To, co ve filmu můžeme vidět, jsme v jiném filmu do té doby snad ještě neviděli. Hudební zpracování je jedno z nejlepších, jaké se vidí a oproti jedničce je to také velký posun směrem dopředu. Arnold, od role nelítostného zabijáka, přešel k roli zachránce a to mu jen prospělo. Stejně jako v jedničce, tak i tady se mu podařilo dokonale zastínit svého filmového protivníka (v tomhle případě to odnesl Robert Patrick, který po filmu dostával jen role do béčkových snímků). Za zmínku stojí také velmi kvalitní scénář se skvělým humorem a nesmrtelnými hláškami. Terminátor 2 je podle mě nejlepší akční film devadesátých let, jeden z nejlepších vůbec a jednoznačně Arnoldův nejvydařilejší.

Terminátor (1984)

Terminator je dnes už klasika která vznikla v osmdesátých letech minulého století, jejíž sláva se do zániku jen tak neuvrhne. V časech, kdy byl tento film vytvořen, myslím ještě většina nápadů tolik nestagnovala, jako tomu je ve dvacátém století, ale ať tomu bylo jakkoliv, lidé si ještě kin a videofilmů neužívali tolik jako my, a klidně se vrhli do filmu, na jehož plakátech majestátně postával Arnold Schwarzenegger s brýlemi a zbraní. Lituji toho, že jsem nemohl být na premiéře a zároveň chci lidem za tuto pochopitelnou zbrklost, která udělala z Terminátora jedním z nejlepších akčních filmů všech dob, poděkovat. A to oprávněně. Terminátor má totiž neuvěřitelně originální nápad, který z mého pohledu ještě nikdo nikdy netrumfnul. Akční filmy mohou mít speciální zabijáky, kteří mohli snad všechno, ale nikdo z nich nikdy nemá na zabijáka, který byl prostě, jednoduše a vyloženě stvořen pro zabíjení. Na kybernetický organismus se živou tkání prostě žádný z ostatních akčních nápadů nemá. V této době může konkurovat možná Smrtonosná past nebo zbraň, ale každá z nich může být, jak chce nepřímočará, nebo jak chce nepředvídatelná a stejně nebude mít na akci, která možná postrádá jistou nepředvídatelnost, ale vyvolává ve vás tak skvělý pocit, že z budoucnosti byl vyslán robot, který má za úkol zavraždit vůdce odboje té doby ještě před tím, než se narodí. A k ochraně matky tohoto člověka je ještě k tomu vyslán člověk, jehož přítomnost přináší další a další scény, které provází ještě vzpomínky na budoucnost. Děj je velmi příjemnou kombinací scén Arnolda S. a L. Hamilton s M. Biehnem. S Arnoldem alias Terminátorem nás provází pokaždé děsuplná atmosféra vyvolaná hudbou s jistým nádechem a zde si můžeme užívat Terminátorovy kamenné tváře a jeho naprosto famózní interakce s prostředím. Arnoldu nejen role záporného hrdiny velice sluší, ale hraje ji zároveň opravdu dobře a to nejen jako obyčejný stroj. A s ústřední dvojicí, když zrovna nesvádí zběsilé honičky s Terminátorem, se dozvídáme jak slovní, tak obrazovou verzi budoucnosti. Už jen tyto „samostatné nájezdy“ jsou nesmírně zábavné, ale když se obě strany střetnou, vůbec to neubírá filmu na kráse. Akční scény nejsou vůbec nudné, když se Arnold po každé nově inkasované ráně znovu postaví na nohy. A celkově tyto scény imponují svým provedením, které nemá s nudou vůbec nic společného. Jak se napětí neustále stupňuje, s ním začíná hrát nová hudba, nové ještě kvalitnější akční scény, které vrcholí až s Terminátorem v jeho pravé kůži. Je to neuvěřitelné, ale po stovce akčních scén vás nezačne nudit ani další dávka, kde uvidíte, jak tuhý má Terminátor kořínek. Ke konci ještě málem opláčete Kayla Reese a v zápětí přichází ještě další scéna, ve které si už trháte vlasy nedočkavostí. Jamesi Camerone, máš opravdu dobré filmy a tento je jedním z těch nejlepších. I Avatar si zvládl, ale ten nikdy nebude mít tak velký obdiv, jako Terminátor, který je opravdu mistrovským dílem své doby. Gumová tvář nebo efekty jsou naopak možná ještě lepší svou děsivostí, než většina nových vychytávek. Terminátor dnes nesmí nikomu chybět.

Komando (1985)

Komando je sen všech příznivců tvrdé akce, drsňáckých hlášek a hlavně Arnolda samotného. Tenhle film je dokonalé B-čko se vším všudy, možná nejlepší, co jsem kdy viděl! Jak už to tak bývá, děj většinou není zašmodrchaný. Opět další únos - ale každá věc v rukou mistra svého řemesla je rázem jiná. Nedivte se, že mluvím a budu mluvit jenom o něm, celých 80 minut je oslavou jeho schopností a vypracovaného těla. Když jsem viděl Terminátora, nevěřil jsem ve větší nářez, pak se objevil Total Recall a stal se jedničkou on, ale jenom do té doby, než došlo na zhlédnutí Komanda! Shodou okolností jsou samozřejmě všechny tyto výtvory pod taktovkou Arnolda, on je zkrátka král (Slyho strčí do jedné kapsy a Van Damma do druhé). Už název jeho postavy, John Matrix, zní přímo legendárně… a nebojte se, že by své pověsti nedostál. Nejlepší voják umí po čuchu poznat, kde zrovna jste, taky mu nečiní problém vzít padoucha v telefonní budce na ramena a urvání části ocelového potrubí je jenom pouhou formalitou. Každičký z těchto neuvěřitelných výkonů provádí, jak kdyby se nechumelilo a tím mě dostal. Komando by bylo však poloviční bez aplikovaného humoru. Těžko si představit, že tyhle věci určené spíše pro Hulkovy pazoury, dělá Arnold se vším vážností. Proto hrozí nekontrolovatelné výbuchy smíchu! Když trochu předběhnu a vezmu si na paškál monstrózní přestřelku v komplexu ostrova… vybavují se mi samé absurdity. Arnold má nejen chirurgicky přesnou mušku, ale mimoděk je neprůstřelný a takřka nezničitelný. Na nějakou tu kapku krve si budete muset setsakra dlouho počkat, a ani bych to nevyjadřoval v čase, spíše v počtu zamordovaných protivníků… číslo se bude blížit stovce. Co mi ale celkem vadilo, bylo zařazení civilistky. Ne že by s ní byla nuda, nebo že by se na R. D. Chong hezky nedívalo, jenže zkreslovala celkový dopad díla z maximální řežby, na drsnější rodinnou podívanou. Alespoň, že jí nenechali neomezený prostor, dala se tedy v pohodě přetrpět. Závěrem asi takhle: Komando je v určitých směrech nesmírně blbá řež, ale tím se stává kultovní. Pokud si chcete jenom zkrátit dlouhou chvíli, neexistuje lepší recept.