Železná srdce (2014)

Percy Jackson - Moře nácků. Působivý válečný film, ve kterém tank není jen stroj. Je to malý kus domova, dělící vás od smrti. Jeho charismatu se tu může rovnat snad jen výborný Pitt. Surové bitvy mrazily v zádech, při heroickém finále už jsem se ale musel usmívat. Zbytečně natahovaná večeře uprostřed filmu zpomalila dobré tempo. Trochu mi přišlo, že Ayer se tím snaží vytvořit Tarantinovskou atmosféru. Tu instantní lásku Němky k Normanovy jsem vážně nebaštil, ani její vaječinu.

Hříšníci (2011) (seriál)

We are the Gallaghers! Chudoba nikdy nebyla tak cool. Shameless se nezastaví před žádným tabu - krádeže, drogy, homosexualita, to je jen slabý odvar pilotu, ovšem tvůrci se nebojí zasunout děj opravdu hluboko. Počítejte s řadou vtipných hlášek, odhalených prsou, odpudivých scén, ale také charismatických postav. Skvěle vykreslených, pod tíhou sociální situace dělající jednu chybu za druhou. Kritika amerického snu, selhání společnosti vs. chyby jednotlivců. Nejvíc jsem si oblíbil Kevina, bláznivou Sheilu a Lipa, naopak Monica je na zabití. Celých pět řad si seriál drží svou úroveň a velice se mi líbí, jak scénář přirozeně navazuje - dřívější rozhodnutí mají často dohru o několik dílů později. Děj je originální, nepředvídatelný, někdy až šokující. Tady ovšem vidím i největší slabinu seriálu - chybí odvaha udělat poslední krok. Pokud se některá postava např. dostane do vězení, můžete si být jistí, že za pár dílů ji zase propustí. Nakonec i o té chudobě se později spíš jen mluví. Nicméně seriál je to originální a chytlavý, takže se těším na další řadu. I believe the answer to that question, like the answer to most questions is FUCK YOU.:-D

Fair Play (2014)

Spravedlnost, zdraví a vzdor vůči režimu. Obě protagonistky jsou čisté jako panenská blána, zatímco vláda jim doslova háže klacky pod nohy. Vzhledem k názvu snímku se sluší připomenout alespoň to, jaké krásné knírky měly i západní sportovkyně. Prostředek je zvlášť po zhlédnutí trailerů trochu hluchý a asi bych jinak zpracoval vztah s přítelem. Jinak to ovšem rozhodně nebyla ztráta času. Originální námět, parádně nasnímaná tréninková dřina a svěží výkon Judit Bárdos.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Začínám si myslet, že Jackson moje výtky v komentářích nečte. Už i Thorin z toho zešílel. To je asi jediná odbočka scénáře od naprosto nepřehledné digitální bitvy. Jedno horší než druhé, zvlášť když úmrtí důležitých postav nevyvolává žádné emoce. Ta jsou paradoxně přehledná až moc, zamrzí chudokrevnost filmu. Martin Freeman využil každou vteřinu prostoru. Rozdělení na dva filmy by stačilo, tento beru jako druhou část dvojky. A víc než na něj se těším na upřímný trailer.

Ona (2013)

Děsivá vize budoucnosti. Ne kvůli umělé inteligenci, ale ten knír, kalhoty, červená košile a možná ještě anální otvor v podpaží. Vůbec jsem netušil, o čem film je, ale výsledek mě moc překvapil. Počítače, vztahy, smutek ze samoty... to všechno mi něco říká. Hloubka tomu nechybí, jen to tempo mohlo být vyšší. Závěr také nic moc. Jinak je ovšem vztah muž - počítač podán opravdu uvěřitelně, včetně touhy AI po něčem víc. Kéž by ten můj NB uměl alespoň "Počítači, vypni se."

Hodinový manžel (2014)

Polívka v bazénu. Vzhledem k úrovni českých komedií posledních let mimořádný úspěch, proto dávám lepší hodnocení. Námět zřejmě vychází z Do naha!, což vlastně není vůbec špatné. Samotný scénář obsahuje řadu slovního i situačního humoru, spojitost s reálným životem, příjemnou atmosféru. Moc se mi líbilo postupné zabydlování bazénu. Druhá půlka občas ztrácí dech. No a Jitka Čvančarová je živoucí důkaz, že i ženy s nějakým tím kilem navíc mohou být femme fatale.

Interstellar (2014)

Matt vs. Matt. Interstellar přece nemůže být dokonalý, když už jej kritizuje i verbal. V žánru sci-fi výborné, vizuál zaujme, Matthew válí, ale jak velká část filmu by udržela pozornost bez Zimmera? Dějové akce moc není, ale to nevadí. Vyloženě na liskanec působí ovšem střih, posloupnost scén (taky bych ubral záběrů ze Země) a utahaný Nolanovský konec. Občas je to hloupé ("Kterou planetu si teda vybereme k záchraně lidstva?"). Film (z) budoucnosti? No, třeba mi to teprve dojde.

Sex v Paříži (2014)

Francouzská Láska nebeská pro ženy, obrovské zklamání pro všechny. Jedna nesympatická ženská vedle druhé. Pořád jsem si říkal "Je to ta z té blbé scény nebo ne?". Jejich příběhy jsou ploché jako hrudník desetileté dívky, nebo nemají koule jít do hloubky, překvapit, použít mozek. Muži jsou tu jen ovečky, které ovšem mohou za globální oteplování. To byl nejlepší vtip, bohužel hned v úvodu. No a všimněte si, jak nerovně se zde zachází z mužskou a ženskou nevěrou. Kravina.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Nejkvalitněji zfilmovaná nuda, jakou jsem asi kdy viděl aneb hladové hry bez her a plnohodnotné akční scény. Opravdu! Tohle vůbec není o revoluci, ale o natáčení propagačních videí. Naštěstí za kamerou stojí schopný Lawrence a před ní na grammy útočící Lawrence. Hlavně on dostal z této politické agitace maximum. Vůbec nechápu rozdělení knížky na dvě části - film nemá smysluplný konec. V posledním díle čekám pořádnou akci - Hra o trůn: Sníh musí zemřít.

Paddington (2014)

Není to Méďa ani medvídek Pú, zato má ale pod čepcem. Milá rodinná komedie s jednoduchým příběhem. Amíci by něco tak rafinovaného a dojemného nikdy nenatočili. Líbilo se mi množství kreativních nápadů, které ozvláštňovaly příběh. Chvilkami už to byla trošku groteska, ale zasmál jsem se. Na druhou stranu, přítomnost Nicole Kidman je zbytečná. Mnohem víc času bych věnoval vztahu mluvící medvěd - rodina. To mi na tento typ filmu přišlo hodně odfláknuté.