Eternals (2021)

7,5/10. Marvel mě okradl o filmový zážitek roku!  Na jednu z nejhůře hodnocených Marvelovek jsem se zpočátku bál podívat, ale nakonec jsem si uvědomil, že špatně hodnocení může znamenat i to, že milovníci klasického MCU nedostali to, co si přáli. A skutečně. Máme tu velmi civilní, citlivě podanou podívanou, ve které se někdy prostě jen sedí, mluví, večeří, nebo prostě jen kouká kamsi do prázdna. Ale s tím prázdnem bych lhal - scenérie jsou tu tak nádherné, že se tají dech a chvílemi si člověk říká, jestli nesleduje dokument o tektonické činnosti na Islandu. Eternals na mě působí skoro až uhrančivě a nebýt některých "marvelovin", nasadil bych hodnocení ještě výš a dost možná si film uložil do šuplíku mezi Příchozí a Fontána. Neptejte se mě proč, ale podobný pocit, jako u těchto dvou filmů, jsem při sledování Eternals měl. A proč to zvolání na začátku recenze? Inu, kdyby nemusel být film poplatný MCU, pravděpodobně by z něj byla nádherná nevšední podívaná o životě vyšších bytostí pachtících se v problémech a nástrahách obyčejných lidí. Komorně podané superhrdinské drama s krásnými záběry na božskou přírodu. Cítím, že kdyby tohle nebyl Marvel, byl by to klenot. Ach jo.

Captain Marvel (2019)

6/10 - sympatická Brie, boží Samuel a epická kóťa.

Black Panther (2018)

2/10. Krásné scenérie, boží panteří kostým, ale co dál?

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Sorry, ale postava kapitána mi prostě nedává smysl. Týpek, co obehraje všechny svým pestrobarevným štítem a nedělá si nic ani z přímé konfrontace s minigunem, přičemž si chrání jen cca 60% těla, je prostě už za hranou toho, co dokážu ve sci-fi, který se tváří ukrutně vážně, tolerovat. Nebýt týhle figurky, která má asi představovat spíše symbol Ameriky, mohlo by se jednat o docela zajímavý béčko. Tohle ale fakt ne. Ještě jednou sorry.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Epizoda, která pravděpodobně rozdělí hodně diváků a především fanoušků na dva tábory. Pro někoho kontroverzní odklon od předlohy, pro jiného úžasná ukázka odvahy tvůrců nejít na ruku hardcore fanouškům hry. Já osobně patřím do té druhé skupiny. Byť je pro mě předloha pomyslným vrcholem videoherní scenáristiky a za její dokonalost jsem byl vždy ochoten dát ruku do chřtánu cordycepsem zohaveného souseda, tady musím jen uznale smeknout nad neuvěřitelně citlivým rozšířením (nebo také velmi výraznou změnou) herního osudu jedné z vedlejších postav. To, co by nikdy nebylo možné odvyprávět v herním světě tady získává celou více než hodinovou epizodu a ždíme diváka po emoční stránce až na kost. Když tenhle seriál oznámili, modlil jsem se za doslovnou adaptaci hry. Získal jsem ale mnohem víc, než kdyby se tvůrci jen křečovitě drželi předlohy. Děkuju.

WandaVision (2021) (seriál)

Nemohu si pomoct, ale kdyby vznikl seriál mimo kulisy Marvel univerza, mohlo by jít o velmi zajímavou podívanou plnou originálních a neotřelých nápadů.

Tenet (2020)

Nutno vidět znovu. Několikrát. Za asistence redditu. Mimochodem s velmi podobnou myšlenkou cestování v čase si pohrával už Vynález (2004).