Králové videa (2020)

Toto si budem musieť pozrieť ešte raz. Jedenkrát nestačí. Zaplatil som jednorázovo nejaký poplatok na nejakej online televízii a proste som si to pozrel na virtuálnom kine. Mal som sto chutí to natočiť na svoju digitálnu kameru, aby som trochu napodobnil to, čo nakoniec obkecali aj v dokumente. Neurobil som to, teraz to ľutujem. Statív nemám a dať kameru trochu nakrivo, nech to má ten správny šmrnc. Ale inak. OK, toto pochopia hlavne ľudia, čo to zažili. Smial som sa z toho už ako malé decko, moja najobľúbenejšia hláška vo filmoch so simultánnym dabingom bola "fuck you" preložená ako "pojeb sa do kolena". Simultánny dabing s otrasným obrazom bol bežný fenomén pre tých, čo na prelome 80-tych a 90-tych rokov mali videá a tešili sa z toho, že si zohnali takto "nadabovaný" film, alebo kúpili, alebo že nejaký ich známy to kúpil, lebo dať za také sračky toľko peňazí, na to mal odvahu málokto. Ale aby som nekecal. Prvý film, ktorý som takto videl, bol Indiana Jones a posledná krížová výprava a musím povedať, že dablér to zmákol naozaj slušne. Dokonca som si to nahral, pustil kamošom. Potom som to vymazal a prekryl som to Indym s dabingom so Štepničkom. Teraz to ľutujem. Týmto dokumentom sa mi zodpovedala otázka, či si to aspoň niekto tie dabingy pripravoval na papieri. Myslím, že mnohí sa na tom kšefte nabalili riadne a nech mi týpci nehovoria, že tie kazety pašovali hlavne preto, lebo ich to bavilo. Prd. Baviť ich to bavilo, ale ešte viac ich bavilo zarábať prachy, rebelovať proti komančom. Ale v každom prípade majú moje sympatie, pretože pašovanie tejto "kultúry" (filmy ako Predátor, Rambo, a podobne) bol naozaj záslužný čin, už len preto, lebo to komančov pekne sralo, ale určite na to pozerali tiež. Paralelu vidím v súčasnosti v sťahovaní hudby, či filmov. Tak nič, k dokumentu. Zábava, ako sa k tomu mnohí tí dabléri postavili, že sa čudujú ľuďom, čo to zbierajú. A prečo nie? Keď sú nadšenci, čo zbierajú filmy Eda Wooda, tak prečo nie tieto sračkové dabingy? Ale ono je to neskutočné, akú drzosť mali mnohí dabléri, ktorí nevedeli ani prd a pustili sa do toho. Tento dokument bol podľa okolností natočený fakt dobre, viac sa z toho vytrieskať možno nedalo, ale k dokonalosti tomu niečo chýbalo, ale zasa, dávam hviezdičku za nostalgiu, takže u mňa za plný počet.

Mstitel (1989)

Ach áno, je to béčko, ale takto sa točili vtedy filmy. Nie každý mal na to v 80-tych rokoch natočiť neskutočnú jazdu, akou boli napr. Dobyvatelia Stratenej archy, ale toto bol proste akčný film natočený podľa komiksu. Vydarilo sa to slušne, je tam pár somarín, ako týpci, čo strieľajú oproti sebe a nič sa im nestane, ale tieto kraviny im odpustíme a budeme sa baviť jednoduchým príbehom, kde sa všetko povie stručne a jasné a zvyšok je akcia a kopec mŕtvych. A Dolph Lundgren bol ako pomstiteľ fajn. Šiel z neho strach.

The Punisher (2017) (seriál)

Pozrel som si to, lebo som vždy nostalgicky spomínal na Punishera, ako ho zahral Dolph Lundgren. To boli tie časy, kde sa príliš nekecalo a akcia veľmi pekne odsýpala a hoci to neboli veľdiela, dalo sa na to pozerať. Tento seriál bola katastrofa. Zápletka klasika, akcia bola urobená fakt výborne, ale toľko nariekania a skuvíňania, ktoré striedali akciu za akciou som ešte nevidel. Zaujímavé momenty, skučanie, skučanie, zaujímavé momenty, akcia, skučanie, skučanie, intrigy, zrada, skučanie, akcia, koniec. Nechápem to vysoké hodnotenie. Strašné niečo. Kam toto speje? To všetci musia byť nabúchaní testosterónom a zároveň prelievať potoky sĺz nad každou kravinou? Nedával som to. Pripadalo mi tam, že každý tam je extrémne citovo labilný a preafektovaný.

Tajuplný ostrov (1973) (seriál)

Môj otec o tomto pred 25 rokmi povedal, že je to kravina. Teraz som si to pozrel. Musím súhlasiť. Riadne prekrútené oproti knihe, príbehovú kostru nechali, ale veľa vecí pomenili. Komíny neboli. Žulový palác vyzeral ako diera v skale, Pencroff nadávajúci Nabovi do negrov, Nemo experimentujúci s uránom, ani sa mi nechce pokračovať vo výpočte blbostí. Fakt som krútil hlavou. Páči sa mi, ako v týchto adaptáciách v podstate hneď povedia, že za Tajomným ostrovom stojí v podstate kapitán Nemo, ktorý v tomto prípade skôr pripomína prof. Orfanika z Tajomného hradu v Karpatoch. Ako som povedal už pri inej adaptácii Tajomného ostrov. Natočiť aspoň trochu film podľa knihy, by vyžadovalo iné prachy a iné exteriéry.

Tajuplný ostrov (1961)

To bola ale kravina. Jules Verne sa musí v hrobe obracať, ako zmršili jeho knihu. Tajomný ostrov je moja najobľúbenejšia verneovka, čítal som ju mnohokrát, ale toto som nedal. Síce tu bola na tú dobu celkom podarená animácia, herci tiež ušli, ale prečo urobili z inžiniera Cyrusa Smitha kapitána Cyrusa Hardinga? Z Pencroffa urobili južana a z Harberta zbabelého dezertéra. Obrovské kraby, sliepky, včely a kapitán Nemo, z ktorého je Dr. Moreau. A ešte k tomu, čo robia ženské na Tajomnom ostrove? A ten dej... Úplne od veci. Kniha sa odohrávala počas 4 rokov, udialo sa tam toho veľa a skôr by bol treba seriál, ktorý by stál nemalé prachy a bolo by treba veľa exteriérov, ale ja som zdarilú adaptáciu Tajomného ostrova nikdy nevidel. Tie dve hviedzičky za snahu, ale inak to je fakt zlé.

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

Pecka. Čo dodať. Tento film spolu so Snowdenovou knihou mi umožnil celkom slušný náhľad, o čom sú súčasné tajné služby. Jeden z prípadov, kedy sa konšpiračná teória o tom, ako nás tajné služby sledujú, stala faktom. Ktovie o koľkých ďalších konšpiračných teóriách platí to isté? Napáda ma ešte jedna vec, jeden vtip, čo vlastne ani nie je vtipom: "To, že ste paranoidní, ešte neznamená, že Vás nesledujú."

Snowden (2016)

Slušný film. Videl som predtým, ako som si prečítal Snowdenovu autobiografiu, možno by nevadilo pozrieť si to znovu. Trochu prispôsobené hollywoodu, postelná scéna musí byť, ale inak pohoda. Nepatrí to k Stoneovým najlepším počinom, ale ako povedal sám pán režisér, cítil, že jeho príbeh treba odrozprávať. A odrozprával to celkom svižným a pohodovým spôsobom. Stone chcel byť asi čo najviac korektný k faktom, tak to neurobil zaujímavejšie, akčnejšie, proste je to skôr vážny biografický film, kde nečakajte extra bombastické prekvapenie. Nie že by Snowdenove odhalenia sa mali brať na ľahkú váhu, ale akosi mám pocit, že vážnosť toho, čo rozoberal tento film, si už málokto uvedomuje, o to potrebnejšie je takéto filmy robiť.

Vražda na úrovni (1979)

Je mi ľúto, ničím neohúrilo. Dej priemerný, túto teóriu o motíve Jacka Rozparovača som počul už viackrát, dej celkovo dosť pomalý a nudný. Priznám sa, že Christopher Plummer hral celkom dobre Sherlocka Holmesa, ale rozhodne nemá na Jeremyho Bretta, na ktorého nedám dopustiť. Watson v podaní Jamesa Masona pôsobí ako dôchodca a skôr ako roztrasený deduško, než nejaký parťák, čo sa aspoň snaží držať krok s Holmesom. Sherlock tu pôsobí dojmom trochu pribrzdeného týpka, čo odpadáva a padá na riť snáď každých 20 minút, takže skôr pripomína roztrasenú ženskú z vyššej spoločnosti, čo nie je zvyknutá na akciu než slávneho detektíva, ktorý sa v prestrojení nebál vydať do najšpinavších častí Londýna a keď došlo na bitku, tak sa nebál rozdať nejaký ten úder. Je mi ľúto, Homesa mám prečítaného odpredu odzadu, toto nejaká dôstojná pocta môjmu najobľúbenejšiemu detektívovi nebola. Iba priemerná.

Mladý Indiana Jones (1992) (seriál)

Indianu Jonesa som vždy zbožňoval, takže keď som asi v polovici deväťdesiatych rokov počul o tomto seriáli, tak som skákal radosťou. Veľmi rýchlo prišlo sklamanie a sánka klesla až na zem. Tajne som dúfal, že River Phoenix bude predvádzať kúsky ako v trojke Indyho, miesto toho prišli dvaja úplne neznámi herci a ... nuda začala. Premohol som sa, aby som pozrel pár častí a veľmi rýchlo som sa na to vykašľal. Rozhodol som sa, že po 25 rokoch tomu dám šancu, ale toto som dokázal pozerať iba keď ťahám na stacionárnom bicykli. Bohužiaľ nudné časti striedajú menej nudné časti a časti, ktoré sú úplne na zaplakanie. Zopár svetlých chvíľ to má, ale inak je to katastrofa. Keď som čítal biografiu Georga Lucasa, zistil som, že v podstate to chcel poňať ako vzdelávací seriál pre deti, v ktorom by ich zoznámil so slávnymi osobnosťami a udalosťami. Pekný pokus, ale nahádzať more slávnych osobností a historických postáv (De Gaulle, Maršál Petain, Mata Hari, Lenin, Edison, Franz Kafka, Picasso, Degas, Freud a mnohí iní) a pokúsiť sa ich vraziť do nejakého deja, kde sa objaví Indy, to proste nestačí. Mnohé príbehy sú nudou, prekladané filozofovaním a občas nejakou akciou. To, čo robilo, Indyho Indym, bol recept, ktorý sa tu používa iba príležitostne a aj to je zbúchané na rýchlo. Je mi ľúto, nefunguje to. Indy sa tu, bohužiaľ, správa ako inšpektor Clouseau, je neuveriteľné, koľkokrát pri svojich dobrodružstvách, aj ako tajný agent, zakopne, padne, prekazí akciu svojou nešikovnosťou a niekedy sa správa ako blbeček, ktorého máte chuť prefackať. Mladý Indiana Jones v podaní Rivera Phoenixa je možno chalan, ktorému ešte pár vecí nedocvakáva, ale učí sa veľmi rýchlo, chápe veľmi rýchlo, ide ako neriadená strela, a ktorému zopár nevydarených kúskov odpustíme, ale Sean Flanery je Indy, ktorého máte chuť ovaliť po hlave, aby sa zobudil a nesprával sa občas ako retard. Cameo Harrisona Forda potešilo, hlavne tá hudba Johna Williamsa, ktorú k tomu ešte dali, ten si strihol celkom pekný kúsok, nostalgicky som zatlačil slzu, ale hneď potom prestrih na Flaneryho, ktorého Indy by bol možno celkom fajn, nebyť veľmi nudných scenárov, kde protagonisti (a hlavne Indy) robia až detinské chyby a občas sa správajú ako úplní magori. Je mi ľúto, tento seriál, má peknú výpravu, zopár svetlých okamihov, peknú výpravu, občas pár pomrknutí na pôvodné filmy (Paul Freeman a Wolf Kahler z Dobyvateľov) alebo z iných Lucasových filmov (Christopher Lee a Ian McDiarmid z Hviezdnych vojen), ale inak je to nuda a zasa nuda. Smola. Toto dopozerám a už to nechcem vidieť. Nerád do priznávam a duplom keď si uvedomíte, že k tomu pár scenárov napísal Frank Darabont, asi ako neskutočne rýchlu bokovku aj to asi zbúchal pri sedení na záchode. Zostáva mi ešte pár častí, ale pochybujem, že svoj názor zmením.