Čarodějnice (2015)

Film, ktorý nie je pre teenagerov, ktorí hľadajú lacné ľakačky, či vyvražďovačky s litrami krvi. Určite to nie je film pre každého. Najväčším plusom je dobová atmosféra. Je naozaj temná a stredoveká. Naopak oproti iným užívateľom, mne tam tie modlenia a kresťanská tématika sadli ako uliate. Veď práve s kresťanstvom je čarodejníctvo späté a práve to pomohlo možno aj atmosfére v tomto filme. Herecké výkony sú prekvapivo dobré, takisto hudba, ktorá privodzuje napätie a strach. Pomalé tempo mi až tak neprekážalo. Čo mi vadilo je však to, že to nevygradovalo do absolútneho vrcholu. Áno, posledná pol hodina filmu je oproti prvej hodine strhujúca, ale predsalen som čakal na niečo, čo neprišlo. To čakanie a pocit úzkosti z nepoznaného bol však navodený výborne. Takisto negatívom bol záverečný tanec pri ohni. Ten si mohli filmári radšej odpustiť. Niečo medzi 3 a 4*.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

J.J. natočil opäť dobrý film, ale najprv začnem negatívami. Rovnako ako pri oživení Mission Impossible a Star Treku ani tu neprináša vôbec nič nové. Tu dokonca kopíruje a vykráda. No u mňa bol problém ešte väčší niekde inde. Nové herecké obsadenie je veľmi zlé. John Boyega je dosť čudný výber, Adam Driver alias "nový Vader" je absolútne bez charizmy. Pokiaľ si nezložil masku, bola atmosféra okolo neho vytvorená veľmi dobre. Bohužiaľ to zloženie masky prichádza veľmi skoro a tvár herca, ktorá vôbec nevzbudzuje strach a rešpekt(akurát tak možno šialenstvo), to celé poriadne kazí. A hrdinka v ženskom prevedení... čo ja viem..Takéto roly su postavené vždy viac na chlapov a tak sa ťažko verí, keď človek vidí ako žena bez výcviku poráža záporáka, ktorý ovláda temnú stranu sily. A tu je snáď najväčšia príťaž. J.J Abrams akoby dehonestoval všetko predošlé v Star Wars ohľadom "Sily". V novom filme musíte mať pocit, že "Silu" môže ovládať kdekto. Stačí zavrieť oči, spomenúť si na to, že nejaká "Sila" existuje a ste schopní ju ovládať. Kde sa podel zmysel a náročnosť výcviku Luka, Anakina alebo Kenobiho? K postave mimozemšťana, ktorý je na Temnej strane sa ťažko vyjadrovať. Snáď zlý žart. Klady? Stále je to dynamický, vizuálne skvelý film s klasickou parádnou hudbou a príbehom, ktorý nenadviazal nijako zle na predošlé diely. Aj keď trochu z toho robia telenovelu, keďže stále sa tu objaví nejaký syn,dcéra, sestra niekoho. Každopádne sa nudiť nebude nikto..ale aj tak škoda..Abrams iba natočil film, ktorý je síce dobrý, ale nie je hoden predošlých hviezdných vojen. Za iných okolností dám 4*. Ale predsalen ak to porovnám s pôvodným, tak to musím znížiť na 3 a 1/2

Rain Man (1988)

Vydarený film, ktorý ťahá najmä ústredná dvojica. Dustin Hoffman so zaslúženým oscarom a Tom Cruise nezaostáva v roli, ktorá mu sedí možno aj vďaka podobnosti charakteru s tým Tomovým. Čo je však dôležité je to, že funguje chémia medzi týmito dvomi postavami a nedá sa nefandiť obom hrdinom v tomto trpkom príbehu. Ľahká dávka humoru funguje, takisto hudba. Navyše celý film pôsobí veľmi uveriteľne. Charlieho premena nie je nijako nadnesená a drastická, ale naopak v celkom uveriteľnej rovine. Po zvážení 5*

Most špiónů (2015)

Ja mám Spielberga veľmi rád.. a možno aj preto som mal nejaké očakávania od tohto filmu a to bolo viac na škodu.. Najprv klady tohto filmu. Vynikajúce prostredie a vizuál, super kamera..jednoducho skvelé remeselnícke dielo. Tom Hanks je geniálny a to tento herec k mojim obľúbeným vôbec nepatrí. Bohužiaľ však filmu chýba nejaká tá zápletka, nie je napínavý a nie je tam ani len náznak gradácie.. a posledných 5 minút filmu mali radšej vystrihnúť. Veď to som sa ja ako divák citil trápne za Stevena, čo nám to tam podsúva..škoda

Drsný časy (2005)

Niečo medzi priemerom a nadpriemerom, pričom sa skôr prikláňam k tomu nadpriemeru. Najmä vďaka výbornému Baleovi, ktorý vás vezme so sebou do špinavých los angelských ulíc a ukáže odvrátenú stránku hlavného hrdinu tak, že mu uveríte všetko. Spočiatku sa zdá, že film nudí, ale postupne do toho spadnete s hlavným hrdinom. Nakoniec je z toho slušná dráma..

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Piaty diel je tým najlepším, čo sme si mohli želať. Napriek dlhšej stopáži film nestihne nudiť ani na sekundu. Nechýba tomu skvelá akcia. Tom Cruise momentálne svojimi kaskadérskymi kúskami dáva na frak všetkým akčným hercom a dáva herectvu akýsi nový rozmer. Zvyšné akčné filmy, ktoré sa hrnú do kín s dablérmi a trikmi zrejme teraz ticho závidia. Kto na ne bude zvedavý po takýchto "ručne" odpracovaných kúskoch? Naháňačka na motorkách je naozaj skvelá, opera takisto. Znova nie je núdza o odľahčené scény (stretnutie Ethana a Benjiho s Lutherom a Brandtom a ich následná hádka v aute musia rozosmiať každého)..a nesmiem zabudnúť na výbornú Rebeccu Ferguson, ktorá dodáva film šmrnc. V piatej MI dokonca nechýba ani výborný záporák(na rozdiel od štvrtého dielu). Síce tvorcovia nenaplnili naplno herecký potenciál Seana Harrisa tak ako v Deliver Us From Evil, ale aj napriek tomu má konečne záporák v MI charizmu, inteligenciu a všetko, čo potrebuje. Záverečné menšie finále pre mňa príjemným prekvapením. McQuarrie to dokázal! Jasných 5*

Maggie (2015)

Zrejme môj pohľad na tento film bude veľmi subjektívny.. ale mne sa tento film páčil a až tak ma nesklamal.. aj keď mám určitý pocit nevyužitej šance.. námet je originálny, hudba skvelo deprimujúca, herci slušní..určite sa dalo z toho vytiahnuť viac. Ale napriek tomu zavládla spokojnosť. Film je presne taký, aký som očakával. Žiaden horor, ale dráma s pomalým tempom a rozpracovaním postupnej premeny Maggie, čo sme doteraz v žiadnom filme nevideli. Postapokalyptické prostredie a vizuál je na peknej úrovni a hudba k tomu je zvládnutá presne tak, ako mala byť..odomňa 4*

Jurský svět (2015)

Film, ktorý zrejme bude jedným z najlepších tohto roku(vzhľadom na to, že veľa trhákov neočakávam tento rok).. Po 3 častiach muselo prísť niečo nové..a otvorený jurský park a umelo vytvorený nebezpečnejší Indominus Rex bol správnou voľbou.. Navodenie atmosféry a strachu z Indominus Rexa bolo vynikajúce... vďaka tomuto som v kine sedel s veľkým očakávaním a napätím, kedy sa začne jeho besnenie.. a nesklamal som sa.. Film je napínavý, akčný, so všetkým, čo k takémuto filmu patrí.. a to bohužiaľ znamená aj pár vecí, ktoré zamrzeli.. línia vzťahu s velociraptormi, či práve tá strata strachu z velociraptorov alebo T-rexa, ktorí boli ústrednou hrozbou v prvých filmoch.. napriek tomu sa oplatí film vidieť a zájsť naňho do kina.. herecké obsadenie mimochodom veľmi dobré a sympatické..4*

Město 44 (2014)

Veľké sklamanie.. na vojnové filmy/veľkofilmy sa vždy veľmi teším.. tomuto filmu však chýba strašne veľa.. už len základom by mal byť nejaký (aspoň jednoduchý) príbeh.. tu úplne absentuje.. chceli tam dať lásku, prežívanie jednotlivca, povstanie a kopu iného..a nakoniec to je o ničom.. ani z jedného pohľadu to nie je celistvý film.. vôbec nedrží pokope.. veľa drsných scén je vytrhnutých z kontextu a pripadá to ako keby režisér dostal nápad na srdcervúcu dojímavu scénu, tak ju jednoducho niekde vložil.. bohužiaľ vás to dokonca ani za srdce nechytí, pretože absolútne nemáte záujem o postavy.. hudba je katastrofálne mimo.. tomu kto ju zložil by som doživotne zakázal skladať hudbu k filmom.. techno hudba v milostnej scéne vo filme z 2.svetovej vojny? To vážne? V kombinácii so spomaľovačkami to chápem o akýsi pokus o modernu.. ale to sa vôbec nepodarilo.. mix žánrov nepochopiteľný.. a tie nelogickosti typu že v ostreľovanej časti vlezú do kanála..o pár metrov z neho vylezú a objavia sa v idylickom mestečku, kde ako keby nepočuli o vojne.. toto nie.. strih je otrasný.. v polovici scény to réžia strihne a vy zrazu pozeráte iný film.. ak niekomu stačí pár drsných scén k 3 či 4*, tak mi je vás ľúto.. ja viac ako 2* nedám..

Gravitace (2013)

Ospravedlňujem sa za svoje hodnotenie, ktoré sa možno jemne vymyká z priemeru.. no na mňa tento film nezapôsobil.. vizuálne efekty dobré, psychológia rozpracovaná celkom fajn.. Film sa nesnaží o žiaden príbeh. To nie je jeho cieľom, takže jeho absencia tu až tak neprekáža.. Bohužiaľ okrem pár momentov ma tento film neuchvátil ako napríklad Children of Men..dokonca ani Sandra Bullock a snaha o emocionalitu cez jej smutnú minulosť s dcérou mi prišla ako samoúčelná a nefungujúca.. No a nedá mi nespomenúť, že ak nejaký film má byť ocenený oskarom a navyše má v názve gravitácia, tak aspoň základné princípy gravitácie(resp. žiadnej gravitácie) by mohli platiť.. narážam samozrejme na obrovský fail a to sandrine vlasy, ktoré zaujímavo nepodliehajú beztiažovému stavu, aj keď mu podliehajú obyčajné kvapky vody, či malé plamienky ohňa.. takýto dlhotrvajúci účes v rôznych podmienkach by chcela nejedna žena..za mňa 3*