Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Clint Eastwood natočil ďalší výborne remeselne zvládnutý film. Tom Hanks hraje jeho (výborný) štandard a Aaron Eckhart mu dobre sekunduje. Čo tomuto filmu chýba od 5*? Chýbajú mu trochu emócie, samozrejme scenár je taký, že aj 96 minút bolo ťažké z neho vytrieskať. Dokazujú to scény(letecké z minulosti), ktoré tak nejako nezapadali a iba vypĺňali čas. Z tohoto dôvodu si myslím, že tunajšie hodnotenie je precenené(predsalen ak by nešlo o skutočný príbeh a zázrak, tak hodnotenie by išlo oveľa nižšie). Ale na 4* to určite stačí.. film si už možno nikdy nepozriem, ale každopádne som sa pri ňom nenudil..

V moci ďábla (2005)

Chápem, že film je o exorcizmu mladej dievčiny a preto prirodzene to všetci porovnávajú s Friedkinom. Ale až tak to porovnávať nemôžme. Áno Friedkinov Exorcista je famózny. Ale tam Friedkin mal voľné ruky, chcel šokovať, desiť a škandalizovať. Tu Derrickson je predsalen trochu obmedzený námetom a snaží sa ho naopak podať, síce takisto hororovo, ale pri tom aj čo najvernejšie podľa predlohy, a síce skutočnej udalosti. A tu je najväčšie plus tohoto filmu. Derrickson nám spojil súdnu drámu s hororom a výsledkom je vynikajúci film, ktorý vás donúti premýšlať, ale aj báť sa. Samotný akt exorcizmu je veľmi, ale veľmi znepokojujúci..Navyše ak sa zamyslíte, že táto udalosť sa naozaj stala a je aj zaznamenaná na magnetofónovej páske.. Celý film pôsobí veľmi uveriteľne. O hereckých výkonoch ani nehovorím. Jennifer Carpenter je desivá. To sú plusy tohoto filmu, ktoré na mňa pôsobia ešte viac ako Friedkinov Exorcista. Po exorcistovi som mal skvelý zážitok. Po tomto filme som si dokonca začal hľadať o prípade Emily Rose(v skutočnosti Anneliese Michel) viac a bol som zdesený ešte viac. Skvelá Derricksonova robota so znepokojujúcimi faktami, ktoré nikoho nemôžu nechať chladnými..

Sebevražedný oddíl (2016)

Veľmi priemerné. Stalo sa to, čoho som sa obával.. DC chce ísť marvelovskou cestou. Byť strašne cool a zábavný film pre násťročných namiesto toho, čím si ma DC získalo viac ako Marvel. Hovorím o temnote, pochmúrnosti, vážnosti atď. A práve Suicide squad mal potenciál všetko toto naplniť. Viac temných postáv sa zíde takto pokope asi už len ťažko. No Ayer nevyťažil z nich nič. Joker je fantastický, Jared Leto ho hrá výborne, no bohužiaľ je pre celý film nepodstatným. Zvyšné postavy sú síce na začiatku predstavené, ale vôbec nie sú rozvinuté. A to nehovorím o motivácii či konaní hlavných záporákov filmu. Pozitívom je Margot Robbie, ktorá sa prekonáva, takisto Will Smith hrá svoj dobrý štandard. O príbehu ťažko hovoriť, je veľmi jednoduchý a ničím prekvapujúci. Napínavé to nejako nie je, takže občasné hlášky to aspoň nejako zachraňujú. Ale to sa celkovo dalo čakať.. po prvom pohcmúrnom fantastickom trailery sa začali objavovať ďalšie, ktoré vraveli, že to takto presne dopadne.. škoda..

Stranger Things (2016) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov dnešnej doby. Neide o žiadnu vykrádačku, ale o veľkú poctu 80.rokom a tak sa aj celý seriál tvári. Je ťažke v krátkosti zhrnúť všetky pozitíva. V dobe digitálnych filmov, kde sa väčšina filmov nakrúca v štúdiách je toto príjemným prekvapením. Navyše herci sú výborní. A to v hlavných úlohách hrajú deti a teenageri. Ale to prekvapivo vôbec nevadí. Seriál je dosť inteligentný, nekŕmi nás detskými stupiditami, ale naopak už od prvého dielu je zarobené na veľké tajmostvá, záhady a veľmi temnú atmosféru. Tá je miestami okorenená vtipnými momentmi, ktoré sú v primeranej miere. Negatívom je snáď iba to, že už nie som teenager alebo ešte mladší. No pozor, aj napriek tomu som si film užíval každým dielom. Už len úvodné retro titulky s hudbou navodzujú pocity nostalgie a výborne reflektujú mysteriózny dej seriálu. Takýto poctivý typ seriálov/filmov ja môžem a kiežby sa ich točilo viac v dnešnej dobe..

Okresní přebor (2010) (seriál)

Takto sa tvorí úspešný seriál. Geniálny nápad. Je vidieť, že tvorcovia si dali záležať. Výber hercov so skúsenosťami z futbalu beriem ako vysoko profesionálny ťah. Ich prínos a rukopis je vidieť.. tie situácie zo šatne, z ihriska, hlášky futbalistov, rozoberanie zápasov, tréningov či celého klubu... to všetko sú naozaj reálne veci, ktoré sa na dedinskom futbale môžu diať a týmito vecami seriál pôsobí veľmi uveriteľne..každý kto niekedy športoval, nájde vo veľa epizódach známe scény či charaktery postáv zo života..práve to najviac dokáže pobaviť človeka.. Keď k tomu pridáme skvelé herecké výkony (Vetchý je neuveriteľný), tak dostaneme jeden z najlepších počinov česko-slovenskej televízie za poslednú dobu.. vynikajúci počin tvorcov..

Horná Dolná (2015) (seriál) odpad!

Toto nie je hate..ale ja vážne nevidím dôvod na to, aby som tomuto seriálu dal viac hviezdičiek. To vážne niekoho toto baví? Humor postavený na trápnych grimasách, primitivizme a absurdizme? Nevieme už na Slovensku vymyslieť trochu inteligentnejšiu zábavu? Horná dolná mi príde zábava pre ľudí s veľmi nízkym IQ.. nechápem ako je možné, že v susednom česku sa dokáže natočiť geniálny zábavný seriál(Okresní přebor) a na Slovensku my dokážeme robiť iba takýto trápny humor. Dokonca ani herci nie sú dobrí. Veď taká Polnišová má zopár grimás nič viac. V takom S.O.S bola super, no na hraný seriál nemá.. Sorry..

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Po sklamaní z Man of Steel prišlo príjemné prekvapenie. Úvodné prepojenie s Man of Steel je fantastické, temná atmosféra okolo Batmana je snáď ešte lepšia. Takisto sa mi páči riešenie otázky potreby či nepotreby Supermana, ktorý je konforntovaný s jeho odporcami. Prvých 90-120 minút nie je veľmi čo filmu vytýkať. Herci svoju úlohu zvládajú veľmi dobre, Ben Affleck sa zhostil úlohy staršieho Batmana dobre, takisto Hans Zimmer štandardne dobrý. Síce jeho hudba nie je nijako zapamätateľná, ale k filmu prispieva výborne. Vytkol by som snád len to, že Snyder prináša až príliš veľa postáv, až príliš chce ukázať prepojenie na univerzum DC a preto sa zdá, že sa film trochu ponáhľa a sedela by mu ešte väčšia stopáž a ešte väčšie prepracovanie postáv s hlbšími motiváciami. Na súd so Supermanom som sa napríklad veľmi tešil a pritom trval prikrátko. Lex Luthor by si zaslúžil viac priestoru pre zobrazenie jeho charakteru. Čo však Snyderovi ťažko odpúšťam je záver. Po vypustení Doomsdaya prichádza veľký digitálny chaos a fantasy orgie samotného Snydera. Dovtedy film pôsobil temne a vážne(čo veľmi kvitujem, pretože Batman bol vždy temný a vážny). Potom však prichdádza zbytočné finále. Vzhľadom na to mi príde Doomsday zbytočný vo filme. Už Wondar Woman by tam nemusela byť(ale pre prepojenie s JL sa to dá odpustiť). Nebyť záveru dal by som 4*. Bez ohľadu na to však film vôbec nie je taký zlý ako hovorí o ňom hodnotenie tu. Má svoje chyby a veci, ktoré šli spraviť lepšie ale v konečnom dôsledku ide o podarený veľkofilm.

Kolonie (2015)

Zaujímavý film s niektorými výbornými surovými scénami a veľmi dobre zahraným záporákom v podaní Nyqvista. Emma Watson celkom fajn. Bohužiaľ si neodpustím poznámku na prvých 10-20 minút filmu. Tie Emma Watson absolútne prehráva na plnej čiare. Rola cool zvodnej ženskej jej vôbec nesedí a neuveríte jej ani nos medzi očami. Pôsobí priveľmi dievčensky a nie žensky pre takéto vystupovanie. Potom však prichádza rola utrápenej, zúfalej, no napriek tomu bojujúcej ženy, ktorá sadne Emme ako uliata. Tábor je zobrazený veľmi dobre a so zaujatím každý sleduje, čo bude ďalej. Nanešťastie však film prináša zbytočné klišé a niektoré scény(najmä záverečné) sú až prihlúple. Škoda, pretože z nadpriemerného sa stáva film iba priemerným a nezachraňuje ho ani silný námet. 3*

V zajetí démonů 2 (2016)

Znovu Wan dokazuje, že je najlepším režisérom hororov dnešnej doby. A robí to klasickým spôsobom, ako to všetci uňho poznáme. Budovanie strachu a napätia sú opäť famózne. Scény, ktoré majú vydesiť, majú tú správnu gradáciu a nitky sa uťahujú tak dokonalým tempom, že nenechajú v pokoji nikoho. Je treba pripomenúť, že tak ako v jednotke, ani tu Wan neprichádza s ničím novým. Straší nás 100krát videným, ale robí to tak remeselne výborne, že každému je to jedno. Konštrukcia príbehu a záverečné rozuzlenie/vyhnanie démona je o dosť slabšie ako v jednotke. Aj preto strhávam 1*. Napriek tomu je to znovu najlepší horor od posledného Conjuring.

Ve jménu Krista (2016)

Obrovské prekvapenie. Takmer žiadna mediálna kampaň, žiadne veľké herecké obsadenie, dokonca ani trailery nijak nevzbudzovali rešpekt. A výsledok? Jeden z najlepších filmov posledných mesiacov. Fiktívny príbeh rímskeho tribúna na pozadí najväčšieho príbehu histórie, tentokrát z úplne iného pohľadu, než sme doteraz videli a počuli. Ježiš(Ješua) ani jeho učeníci nie sú hlavnými postavami. Ješuu vidíme prvýkrát vo filme až mŕtveho na kríži. A odvtedy má film veľkú silu. Pátranie Claviusa po jeho tele a vypočúvania sú niečím novým v tejto tématike.Každé stretnutie s Ješšuom je emocionálne veľmi silné, podporené skvelou hudbou, podarenými exteriérmi a výbornými hereckými výkonmi. Zrejme som bol naladený na správnu nôtu. Síce táto posledná pol hodina možno trochu stráca tempo, ale nestráca nič na svojej sile a hĺbke. Clavius reprezentuje nás všetkých, ktorí vďaka nemu máme možnosť nazrieť do zákulisia stretnutí učeníkov so svojím učiteľom. Možno preháňam s pozitívami, ale pre mňa to bol zážitok a aj preto odpustím nedostatky. 5*