Past (1996)

Začiatky bratov Wachowských možno nazvať vydarenými, pretože ich debutová PASCA je dobrým a zábavným filmom. Scenár je plný nápadov a zaujímavého deja a nechýbajú mu dramatické, ani napínavé momenty. Naviac je efektne natočený a ponúka filmovo vďačné mafiánske prvky, takže ja som s výsledkom nadmieru spokojný.

Čas probuzení (1990)

Základ Marshallovej filmu tvorí neobyčajne silný a pekný príbeh, na ktorý nazeráme prostredníctvom sympatického Dr. Malcolma Sayera, ktorého vynikajúco stvárnil Robin Williams a bez ktorého by asi ČAS PREBUDENIA nikdy nepôsobil tak pekne a citlivo. Herecky vďačnejšia úloha ale pripadla Robertovi De Nirovi a ten ju využil naozaj dokonale, takže keby som mal na hlave klobúk, dám ho pred jeho hereckým výkonom dole. A aj vďaka ich hereckému prispeniu sa podarilo vytvoriť kvalitný a vnútorne pozitívny film, ktorý si zaslúži pozornosť.

The Doors (1991)

Musím sa priznať, že Stoneovo spracovanie DOORS ma príliš nenadchlo a skôr sklamalo ako potešilo. Samozrejme, je tu niekoľko scén, ktoré spôsobom svojho natočenia a zahratia dokážu zapôsobiť, ale inak Stoneovej réžií chýba niečo, čím by preniesol diváka do Morrisonovho obdobia a celkovo sa mu darí zaujať iba v momentoch, ktoré vyplňujú ľahko zabudnuteľné scény a aj preto ako celok zanechávajú DOORS nesúrodý a nanápaditý dojem. Hudba sa určite dobre počúva, ale po celý čas som mal pocit, že je len ideálnym podkladom pre film, namiesto toho, aby bola využitá aj pre rozprávanie príbehu. Ak je tu ale niekto, kto si zaslúži najväčšiu pozornosť, tak je to určite Val Kilmer, vďaka ktorému ožíva Jim Morrison pred našimi očami.

Ako satira na studenú vojnu je Dr. Divnovláska podareným počinom, ale ako film to s ním už nevyzerá až tak ružovo. Ale na druhej strane som sa miestami aj celkom bavil a to hlavne na hercoch, ktorý hrajú vtipne a s nadhľadom a napríklad také vystúpenie Sellersovho Divnovlásky, či G. C. Scottovho Bucka sú veľmi vtipné záležitosti. Ale ako celok a hlavne ako film ma Dr. Divnovláska príliš nezaujal.

Pod povrchem (2000)

Kým Tom Hanks zhadzoval kilá kvôli Stroskotancovi, Robert Zemeckis sa tiež neflákal a svoj čas investoval do vzniku kvalitnej a dobre natočenej duchariny. Dej sa rozbieha trochu pomalšie a aj preto nás Zemeckis niekoľkokrát straší len pre svoje (a naše) potešenie, ale akonáhle sa do hry zapájajú aj nadprirodzené prvky, je mnohokrát cítiť pôsobivú atmosféru a jednotlivé lakačky naberajú hneď lepšiu príchuť. Robert Zemeckis je skrátka zručný filmár, ktorému nerobí problém dobre odviesť svoju prácu ani v tomto žánri a navyše má k dispozícií vynikajúcu Michelle Pfeiffer a Harrisona Forda, ktorý v závere prekvapí nejedného svojho fanúšika. POD POVRCHOM neprináša do svojho žánru nič svetoborného, ale svojou kvalitou mu robí dobré meno a s divákom sa dokáže pohrať a získať si jeho pozornosť, čo je pri podobnom type filmu vždy dôležité.

Tři veteráni (1983)

Najväčším plusom Troch veteránov je scenár Zděňka Svěráka, ktorý ho napísal podľa rozprávky Jana Wericha, takže o zábavu a vtipné momenty naozaj nie je núdza. Hrušinský, Čepek, Somr v úlohách troch veteránov sú obsadení veľmi trefne, každý je niečim charakteristický, ale najviac sa do pamäte zaryjú naopak vedlajšie postavy, ako napríklad Satinského kráľ, Svěrákov minister informácií, či Lasicov colník. Traja veteráni sú skrátka nápadmi sršiaci film, ktorého príbeh zaručuje, že sa na nich budeme baviť aj po niekoľkých desaťročiach.

Král rybář (1991)

KRÁĽ RYBÁR je pre mňa jedným z vrcholných filmov Terryho Gilliama a ani jeho solídny Brazil, ani vynikajúcich 12 opíc si ma nedokázali tak získať, ako sa to podarilo KRÁĽOVI RYBÁROVI. Najväčšiu zásluhu na tom majú hlavne 3 filmové profesie a tými sú réžia, scenár a herci. Silný príbeh tvorí základ kvalitne napísaného scenára a ten doplňuje majstrovská Gilliamova réžia, ktorá ochutila film tou správnou atmosférou, až má človek miestami pocit, že sa nepozerá na New York, ale na nejakú inú planétu, či alternatívny svet. A herci odvádzajú rovnako vynikajúcu prácu; Jeff Bridges s Robinom Williamsom rozohrali pravý herecký koncert a aj preto môžem s čistým svedomím nazvať KRÁĽA RYBÁRA bravúrnym a nezabudnuteľným filmovým predstavením.

6. den (2000)

Počas úvodných minút to už vyzeralo, že 6. DEŇ bude jeden z menej vydarených Arnoldových filmov, ale nakoniec z toho vyšiel jeden z tých lepších Arnieho filmov, ktorý ešte stihol pred politikárčením natočiť. Roger Spottiswoode vsadil na efektnú réžiu a dynamický strih, ale nie vždy sa mu darí jeho réžiou ohúriť, ale aspoň nejakú (aj keď minimálnu) atmosféru svojmu filmu dodal. Akčné scény síce nepatria medzi špičku, ale nenudia a spolu s témou klonovania (aj keď smiešne použitou) patria medzi svetlejšie stránky filmu. Tou najsvetlejšou je ale Arnold, ktorý je najväčším lákadlom filmu, veď kto by sa nechcel pozrieť na dvoch Arnoldov v jednom filme.

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Kvalitný britský humor a dobre napísané postavy predstavujú najväčšiu silu Newellovho filmu, ktorý dokáže pobaviť a zanechať príjemný pocit. Scenár Richarda Curtisa je naozaj veľmi dobre napísaný, má veľké množstvo vtipných i pekných momentov a Newell spolu s hercami ho spracovali dostatočne na to, aby urobili zo Štyri svadby a jeden pohreb dobrý film. A to sa im naozaj podarilo.

Hon na Šakala (1997)

Tvorcom filmu sa pomerne zaujímavo podarilo prepojiť skutočné udalosti s vymyslenými a vytvorili kvalitný a zábavný film. Niektoré veci sú vo filme síce až príliš zľahčené (napríklad vpád na ministerskú konferenciu OPECU), ale celkovo film ponúka vyvážený pomer medzi filmovým zjednodušením a skutočnou realitou a predovšetkým po tej filmovej stránke je HON NA ŠAKALA dobre natočeným filmom, ktorý si dokáže získať diváka. A navyše Aidan Quinn je vo svojej dvojúlohe viac ako dobrý.