• Pohádka

Pták Ohnivák (1997)

Václav Vorlíček v devadesátých letech podepsal s Němci kontrakt na tři pohádky a Pták Ohnivák je jednou z nich. Němci si nakladli řadu podmínek, mimo jiné, že značná část herců v hlavních rolích budou Němci. Tahle je podle mě nejméně zdařilá a to hlavně z toho důvodů, že děj je zbytečně zamotaný. I tak jde podle mého názoru o příjemnou záležitost a pták Ohnivák zpívá úchvatným hlasem, který mu propůjčila Lucie Bílá.

Jezerní královna (1998)

Jezerní královna uzavírá česko-německé trio pohádek Václava Vorlíčka z devadesátých let, a přestože se tato trojice nesetkala s příliš vřelým přijetím z řad kritiků, diváků a dokonce ani samotného režiséra (což sám s odstupem času přiznal), mně se všechny tři moc líbí. Líbí se mi atmosféra téhle pohádky, líbí se mi téma (inspirace Labutím jezerem), líbí se mi netypická nádherná princezna Jitka Schneiderová, komická Jiřina Bohdalová a hlavně jezerní královna Ivana Chýlková. Stejně jako o pár let dříve v pohádce Sedmero krkavců je zde za zlou a zápornou postavu, ale narozdíl od krkavců je tady taky komická.

Producenti (2005)

K tomuto muzikálu vůbec nemám pozitivní vztah. Hitler mi prostě vadí v jakékoli podobě, i když je zesměšňován. Estráda s hákovými kříži mi vtipná nepřipadá. To, že jde o slabé dílo i po hudební stránce je vzhledem k tomu již vedlejší.

Vánoční výlet paní Santa Clausové (1996) (TV film)

Když uvážím, že jde o televizní film, pak smekám! Je to muzikál a jako muzikálu tomu naprosto nic nechybí. Jednoduchý příběh, chytlavé písničky, skvělá choreografie a taky vánoční atmosféra. Angela Lansbury je skvělá, takže kdo není úplně psí čumák, tak při tomhle prostě o Vánocích roztaje:)

Žabí princ (1991)

Tak trochu divný film, to je sice fakt, ale přesto z toho dýchá atmosféra, jakou umí jenom Juraj Herz a tu já mám hrozně rád.

Susedia (2006) (seriál)

Naprosto fantastický sitcom. Kam se hrabe Krok za krokem.

Flashdance (1983)

Takový obyčejný příběh, žádná pohádka, ale o to pravdivější. Krásně vystihuje atmosféru 80.let a taneční čísla jsou natočená dokonale. K tomu nádherná Jennifer Beals a naprosto fantastický soundtrack.

Lucie Bílá: Život je zebra (2000) (TV film)

České celebrity si velmi rády stěžují, jak jim budvár zasahuje do jejich soukromého života, ale pak když mají udělat dokument, např. o tom jak natáčí nové album, nebo z turné, raději zveřejní do puntíku svůj nejintimnější soukromý život. Tohle je stejný případ. Ale tenhle dokument se mi přesto velmi líbí, protože je na české poměry uděláný neobvykle a originálně.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Opravdu velmi povedený film se skvělými hláškami. Vedle trilogie Slunce, seno... jde asi o největší českou komediální klasiku, jejíž citáty maximálně zlidověly.