• Pohádka

Vlasy (1979)

Do divadla bych se na Vlasy moc nehrnul, jako film je to ovšem výborný muzikál. Treat Williams předvádí naprosto vynikající komplexní výkon, jakých v oblasti muzikálu (a filmového obzvlášť) moc není. Líbí se mi plejáda neznámých tváří, které dodávájí na autentičnosti. I když je tam pár slabších scén, většina z nich je taková, že to všechno zachrání a doslova vyrazí dech. Oceňuju ale hlavně ohromný příběh a massage vyprávěný úžasnou hudbou. Za mě jde o nejlepšího Formana.

Zkrocená hora (2005)

Velmi povedený snímek s definitivně nesilnějším, nejlepším a nejnezapomenutelnější výkonem Heatha Ladgera, Jake Gyllenhaal se mi zde mimochodem líbil ještě víc. Skvělý scénář a dokonalá práce režiséra, naprosto nádherné záběry přírody. Autentičnost filmu zvedá přítomnost homosexuální erotiky (klidně mohli ještě přitvrdit), díky níž se postavy homosexuálně pouze netváří, ale skutečně homosexuální jsou, což je do jisté míry průlomové. Říkat, že kdyby se jednalo o heterosexuální pár, pak jde o zcela tuctový film je velmi nešťastné, protože se jednoduše o heterosexuální pár nejedná. Velmi výjimečný a obohacující film.

Fantom opery (2004)

Podle mého názoru byl tento film až otrocky zrežírován přesně podle prvního londýnského nastudování své divadelní předlohy. Možná, že to mu trochu uškodilo. Možná proto jsou v něm až přehnaně kýčovité náznaky a symboly, které prostě daleko víc sluší divadelní scéně než filmu. Na druhou stranu je to zase příjemný talisman pro miliony lidí, kteří se tímto nejslavnějším a nejúspěšnějším muzikálem světa nechali strhnout právě v londýnském Her Majesty´s Theatre (a já jsem strašně rád, že patřím mezi ně) a díky tomuto filmu si teď mohou na dvd odnést jeho věrnou kopii. A možná, že právě to bylo záměrem tvůrců tohoto snímku. Osobně mě Emmy Rossum zase tak moc nenadchla - naopak mi její pěvecký projev začal být po prvních dvou hodinách už velmi nepříjemný. Z Gerarda Butler jsem byl ale nadšený po všech stránkách.

Chicago (2002)

Vynikající, velkovýpravné, chytlavé a zároveň inteligentí. Jedním slovem báječné!

Moulin Rouge (2001)

Tohle je prostě fantastické. Nádherný blyštivý kýčovitý sen. Přesně takový, jaký má muzikál být.

Pretty Woman (1990)

Komentovat to asi nemá smysl, protože to každý viděl milionkrát:) Myslím si, že je to ale opravdu výborná romantická komedie, jakých mnoho není. Julia Roberts nemá chybu! Ale zajímavé je to, že trvá dvě hodiny (což je na romantickou komedii docela dost) a přesto mi to vždycky uběhne jako voda a minutu se nenudím. U většiny filmů tohoto žánru už po hodině pokukuju na hodinky

Notting Hill (1999)

Kouzelný film s pohádkovým námětem. Okamžik, kdy Anna s Willem sedí na lavičce v parku a do toho začne zpívat Ronan Keating, bych zařadil mezi tři nejromantičtější filmové scény všech dob.

S Madonnou v posteli (1991)

Největší a od té doby jediná revoluce v popové kultuře.

Osobní strážce (1992)

Výborný film, skvělý nápad, skvělý scénář, obsazení, hudba, všechno. Moc se to povedlo.