• Pohádka

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Kvalitní herci, spoustu peněz k tomu Zelenka a samozřejmě jeho scénář a vyjde nám odpad nebo jedna hvězdička v tomto případě za snažení herců.

Kouzelník Žito (2018) (TV film) odpad!

Proč se Zelenka pouští do pohádek když jim nerozumí, kdyby natočil historickou pověst o Kouzelníků Žito prosím pak by mohl i zabodovat ale takto ? Opravdu jsem se snažil na to dodívat ale nešlo to hrozil žlučníkový záchvať. Kterej hlavoun na pohádky psal scénář ?  Vojáci základní služby , čertí reality šli a princezna husopaska zápletka hrozná jako umělá. Tenhle výtvor by měli pouštět ve věznicích jako součást trestu, nebo jak říkal kriminálník Ráth bývalý hejtman novodobá tortura.

RumplCimprCampr (1997) (TV film)

To není pohádka to je Travestišou Jaroslava Kepky v ženské paruce. Zelenka nikdy neměl cit pro pohádky ale v tomhle se překonal. Tahle zrůdnost by zasloužila aby se pouštěla vězňům za trest. Jaroslav Kepka jako travestita by je dlouho budil ze snu. Jednu hvězdičku za překrásnou Andreu Elsnerovou.

Králova přízeň (2008)

Krásné sestry, mladý a pohledný král trocha flirtu a je z toho drama, krásně a výpravně natočeno. Po zhlédnuti by se chtělo říct pryč s despotismus zvaným absolutní monarchie, ale v dnešní době pokuď jde o mocné muže, je to stejné... a alibismus ve stylu Me Too nevěřím. Myslím že tímto směrem by se měli vydat čeští režiséři když s pohádkami jim to nevychází. Kostýmy na 1* no a Scarlet Johansson...wow

Třetí princ (1982)

Temná a krásná pohádka, drobné chybky vše odpuštěno, Libuška v trvalé úžasná. Něco podobného se už nenatočí, neboť tady funguje vše jak má, král působí majestátně, princové jsou prostě mužní a pohlední žádnej obranej uzenáč ani chlapák co smrdí potem. Scénář je bezchybný a hrad Křivoklát je cool nesmím zapomenout ani na autentickou kovárna a v něm František Hanus, prostě gotika jak vyšitá.

O statečném kováři (1983)

Jako dítě jsem tuto pohádku považoval díky hudbě Ulrychových za folklórní a takovou chuďoučkou pro prostý lid Kostýmy jsou umělecky příšerné, Vlado Müler ve vojenské košili vz.65 pro mužstvo. Peněz bylo zoufale málo a přesto je pohádka díky hudbě a kameře pěkná. Pohádka kdyby měla dnešní rozpočet byla by ještě hezčí ale i tak by se od ní měli dnešní filmaři učit.

Panna a netvor (1978)

Těžká pohádka hraničící stylem natočení s hororem vše podtrhuje wágnerovska varhanní hudba, ale i přesto má své kouzlo a veškeré náležitosti pohádky bodejť ne, když je zcela doslova převzatý scénář ze studiového zpracování pohádky od Moskalika ta je ovšem studiová a daleko dramaturgicky vyvážená a pohádkovější. Herzovo zpracování patří dramaturgicky již do hororu nebo balady, jako pohádka se nehodí. Moskalikovo pojetí s krásnou a mladou Šulcovou válcuje jeho film ve všech směrech.Herzově spracování by pomohlo vystřídat warhany jiným instrumentem a rázem by pohádka byla krásnější ano tak mocná je hudba, dokáže umocnit prožitek nebo ho znepříjemnit v této pohádce je krásná jen ty pompézní varhany ji pro dětské ucho przní.

Princezna a půl království (2019) (TV film)

Jedna hvězdička za překrásný hrad Bouzov a úpornou snahu o vtip, jinak tahle pohádka, inspirována patrně lordem Farquádem ze Šreka, je trapárna kde to nezachrání i snažící se herci. To, že se Janák inspiruje pohádkami no proč ne, ale když vymýšlí příběhy zapomíná na pohádku a její smysl. Možná by se mělo na FAMU přednášet pohádkové desatero jak napsat a čeho se vyvarovat v pohádce ( tak jak kdysi desatero pátera Noxe ). Pohádku je možné přetáčet dokola a mohou být skvělé viz. studiová Čertův Švagr a filmová od Bočanová “ s Čerty nejsou žerty” ale vymýšlet paskvil... lepší kdyby Janák natočil na Bouzově historickou fresku na základě dobrého námětu třeba a hlavně scénáře, režíroval umí ale ty náměty...

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Ať žije Lucius Malfoy z Haryho Pottera, kdy by jinak vzal Janák inspiraci na vzhled hvězdy... Zbytek pro inspiraci české pohádky poslouží, geniální fantazi, film Hvězdný prach, Michelle Pfeiffer ? no skvělé, namaskujte Gaislerku je podobná typově. Tak a teď kde je ta pohádka ? Odpověď je nasnadě nikde, možná fantazi příběh ve stylu, příšerné, Saxany 2. Chybí humor, příběh, poučení. Vtipný byl Sokol ale posléze jeho repliky sebestřednosti ala profesor z Bradavic Zlatoslav Lockhard už nefungovalo Závěrem...co čekat od Janáka který do teď předvedl jen samé parodie na pohádky a jeho jediný majstrštyck jsou Snowborďáci. Tedy Vánoce 2020 jsou opět ve znamení další prohry a nekonečného ústupu kvalit novodobé vánoční pohádky.

Král Králů (1963)

Vnímám to jako Fričovu skrytou kritiku celého socialismu, pamatoval moderní prosperující ČSR a v době vzniku filmu totalitní dogma nad dogma, ani dělník v prosperující fabrice neměl na auťák a to byl na montáži v cizině ale všechno se dá zrušit všechno se dá zrušit, neboť na západě kdyby se stal někdo králem ráno plné noviny ale v ČSSR ? Chudák Frič už se nedožil demokracie. Jak mohl natočit kritiku aby se člověk mohl zamyslet? “Tyhle slečny letí na cizince ale já nikoliv”. Ano takhle prosperující ČSR dopadla jako ČSSR byla chudá, pěkné budovy byly ty prvorepublikové, auta ? Jen na poukaz na Spartaka, všude byrokracie.Nejlepší bylo ministerstvo zahraničí takové ospalé, honosné státní zařízení ovšem, ČSSR byla mimo jakékoliv evropské dění, “Já dnes příjdu dřív domů” vždyť se nic neděje, nikde se nevměšujeme prostě mimo všechno dění. Natečone to bylo velmi opatrně aby se vše vnímal spíš podprahově aby měla první dáma šaty od “Christián Dior” no to v socialistické ideologii opravdu nešlo.