• Pohádka

Ráno budeme moudřejší (1977) (TV film)

Jedna z příkladných televizních inscenací která nám vždy šly, tato jako bonus vánoční. Kvalitní scénář, luxusní obsazení, samozřejmě slabá výprava, to vše velmi typické pro tehdejší socialistickou tvorbu, tak chudou na peníze. Dnes je to vše přesně naopak, luxusní výprava, slabý scénář, nudné obsazení. Nicméně zpět k inscenaci, hlava rodiny matka v podání excelentní Blanky Waleské hýbe-manipuluje svoji dcerou v podání brilantní Jany Hlaváčové, která ztratila ženské sebevědomí aby tak jako v pohádce vše dobře dopadlo. Když přidáme vánoční atmosféru štědrého dne je to za 5 hvězdiček. Herecké výkony jsou výborné do jednoho, Bořivoj Navrátil hraje inteligentního lékaře bravurně a jeho marnivá manželka-kočka, zdravotní sestřička z dětského oddělení v podání, atraktivni, Gabriely Vránové je naprosto věrně zahraná. Atmosféra je jedinečná a divák si přeje aby hlavní postava se z bezvýchodnosti dostala pryč...na jinou kolej, aby z té citové manipulace unikla. Naštěstí její “černý myslivec”, v podání charismatického Petra Čepka, nezklame.

Svatební skandály slečny Juliány (1979) (TV film)

František Němec ať hraje v čemkoli vždy mě baví, Zlata Adamovská byla tak půvabná se sametovým něžnými hlasem že je Škoda že nehrála již za mladá více hlavních rolí ( není divu že Dušan Klein použil její něžný hlas na předabování na jeho vkus drsného a neznělého hlasu paní Evy Vejmělkové ) . Námět a scénář no takové soft Zkrocení zlé ( skandální ) ženy, ale dívá se na to oddechově. Ty 3 hvězdičky za to, že dnes se tvorba tohoto, oddechového, žánru netočí...to je teprve na 1 hvězdičku hanba. Minus za mizerný filmový materiál při natáčení v “reálu”, zajímavostí je účinkování Sylvie Sequencové dcery slavného Režiséra, hrála velmi málo, zřejmě vliv závisti nebo nedostatečného talentu? Každopádně mně připadala zajímavá a sexy, krom účinkování v “Jeden na Oslu a tři na Koni” si ji nevybavuji. Plus za Františka Němce s plnovousem.

Sněženky a machři po 25 letech (2008) odpad!

Teda napojeni se na 1 díl, kdy z profesora Kardy je stará existence uvízlá v reálném socialismu vzpomínající na Vikyho Cabadaje jako nejlepšího studenta to je u charismatického chlapáckého a čestného profesora nelogičnost neřkuli blbost vždyť Cabadaj jako manipulátor třídy je v prvním díle odhalen, jeho popularita je pryč-na jeho závěrečný pokřik “dřepkyns” už třídní kolektiv nereaguje, tedy dobrý konec. Pokráčování  je trapnou parodii být opět za cool frajera, chová se jako egocentrik, pomlouvá vlastní dceru, jen vzpomínání starých dobrých časů tj. Jedničky, smutně  působila i Marika jako vyžilá blondýna.

Sněženky a machři (1982)

Teenagerská komedie za socialismu, moc jsme jich neměli. Kvalitní scénář z pera Radka Johna ukazoval mládež jaká byla, údajně se inspiroval vlastním “lyžákem” když byl na “gymplu”. Tento lyžařský kurz/ třída mi ovšem jako studenti gymnázia nepřipadali, spíš jako učni odborného učiliště, zřejmě jsem ovlivněn Třetím patrem. Viki Cabadaj (Antonín Duchoslav) jako všemi mastmi mazaný manipulátor, což znamenalo že se v subkultuře socialismu bude umět perfektně pohybovat a druhé využívat, to zahrál skvěle, zřejmě hrál sám sebe. Režisér Smyczek byl vždy excelentní na casting, jen z Radkem Brzobohatým mu to nevyšlo, jako pedantský profesor na mě nepůsobil, na to byl příliš chlapská a charismatická postava. Radek Kopta, tomu jedinému jsem toho studenta gymnázia věřil, úsměvné je, že v současnosti hraje usedlé funkcionáře, jaká ironie Radka Převrátila, mladého sečtělého filosofa. Jako jediný měl charakter což jeho spolužáci pochopí na konci filmu, kdy odjel jako hlavní viník co vzal vše na sebe a Viktor Cabadaj jako prozrazený manipulátor kterého všichni spolužáci již odhalili a na jeho “dřepkyns” již nereagují je mravně poražen.

Osm hrozných (2015)

Quentinovo zakousnutí se tentokráte do filosofie mravní kocoviny severu a jihu, po jejich bratrovražedném boji. Kdy jih : Chris Mannix znázorňuje touhu po důstojnosti viz.”vojáci mého otce ho následovali i po válce takovou měl autoritu a čest” a jeho oprávněném strachu, viz. “Když černí mají strach, tak jsou bílí v bezpečí”. Proti severu, zde zastoupeném majorem Warenem, který znázorňuje černošskou mentalitu která se musí uchylovat ke drobným lžím aby v bílé Americe přežila. Aby závěrem film ukázal, že skutečný nepřítel severu a jihu je: zlo, čisté zlo, zde ztvárněné Jennifer Jason Leigh a její, za mrzký peníz sehnané, bandy tj. faleš, nenávist a strach, nebo rasismus jako takový, zde v podání bývalého jižanského generála. Toliko filosofické sdělení scénáře díla. První chyba, obsazení Samuela L. Jacksona, paralela a volná vazba na Nespoutaného Djanga si zasloužila angažování Jemieho Foxxe, bylo by to vtipnější a nepůsobilo by to trapně melodramaticky jako snaha napravit reputaci záporné role Samuela v Djangovi. Další chybou je slabší scénář a komorní pojetí... No a nyní klady, excelentní kamera a střih, huba průměr ale exteriéry na jedničku. Z hereckého ansámblu je bezvadný Walton Goggins, který působil autenticky i v Nespoutaným Djangovi. Tři hvězdičky za krásnou, horskou, zimu a odpočinkovou divadelní detektivku, k ní se hodí horkej čaj s rumem a sněžení za okny samozřejmě na horách.

Sissi (1955)

Pohádkové zpracování, skvělý filmový materiál Kodak a herci zejména Romy Schneider to je výsledek který je odměňován každoročními reprízami což mluví, na rozdíl od mnoha laxním komentářů, za vše. Škoda jen že Romy už nechtěla v uvažovaném pokračování hrát neboť byla Sissi přesycena, přitom tato role je po 70 letech Romy Schneider nejvýraznější. Stejně jak Michele Merciér jako Angelika která již roli nechtěla hrát byť jinou rolí tak nezazářila.

Císařovna Sissi (2009) (TV film)

Když dva dělají totéž není to totéž, koho by zajímal Titanic bez Cameronova uměleckého ztvárnění, se Sissi je to samé. Romantické pojetí takřka pohádkové zpracování režiséra Ernsta Marischky je to co chce divák vidět i po létech a malá skupina diváků které ocení zpracování od Xavera Schwarzenberga, nuda, šeď až dokumentárni ale jistě historicky korektní. Stejně nudně a “nekoukavě” jsou remaky Angeliky nebo Vinnetoua.

Memphiská kráska (1990)

Film který jsem viděl hned po natočení, byl jsem ve věku střelců této posádky tj. mladí kluci, velmi se mi film líbil, mentalitou, atmosférou, přesně vystižená nálada v posádkách bombardérů. Dnes po letech, musím říct že film už vnímám jinak. V podstatě válečná agitka a oslava denního bombardování Německa a jiných průmyslových cílů které jsou v takticko-strategickém významu velmi kontroverzní. 8 letecká armáda US. AIR FORCE to sypala na strategické cíle tj. železnice, továrny, dokonce i na přehradu v noci ve dne, vše úspěšně... nicméně k zuřivosti spojenců “skopčáci” toho vyráběli čím dál více, sypání-nesypání v porovnání nákladech na toto bombardování cena převyšovala strategický, nikoliv devastující, význam. Proto i tento film vnímám jako skvěle natočenou podívanou, úžasná kamera, střih i práce architekta, která ovšem glorifikuje a přeceňuje podíl vítězství nad “3 říší.

Breakheartský průsmyk (1975)

Americký western, který je hodnotný svoji autentičností... rekvizity jsou na jedničku, vlak, mosty, zbraně, příroda. Děj je jako dobrá detektivka natahován až do konce. Z dnešního pohledu kapku roztahané, dnes se točí jinou stopáží, nicméně poklona která byla složena i hrou RDR2 kde také hraje svoji roli vylupováni vlaků. Za mě poctivé 3 stars🌟

Smrt černého krále (1971)

Atmosféra 1.republiky dokonale vystižena. Režisér Sequens byl profík, dnes je přehršel kriminálek a všechny postrádají kouzlo, scénář, vtip... jediné co nepostrádají je to že se berou přespříliš vážně. Smrt černého krále je koncert, zejména panu Somrovi ten Karel sedl jak vyšitej, hudba je zde také velká radost prostě Holka ze Záběhlic.