Hlavu vzhůru! (2015)

Film nesnažící se o zkratky či divákovy sympatie - ukazuje nejen to hezké a pokouší se načtrtnout alespoň zčásti propletenec systému, kterému se byrokracie "sociálky" snaží denně čelit. Oceňuji i letmé pohledy do života všech dotčených - od (nedostatečně) zoufalé matky, která sama očividně "propadla sítem" a jen občas se chytá, přes přístup jednotlivých dozorců až po většinovou společnost, pro kterou je jejich "integrace" skutečným problémem.

Záviš - kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918–1992) (2006)

Úmyslně nesnadno čitelný "dokument" v mnoha místech napadající sám sebe, pro pochopení mnoha oslích můstků by divák myslím musel znát mnohem více o pozadí/popředí - několikráte mne napadlo, že bych velice ocenil takové ty moderně-americké "tagy", bublinovité popisky přímo v obrazech (šipečka s kometářem, vysvětlivkou souvislostí). Nicméně i tak jsem si odnesl několik zajímavých (tedy "jiných") pohledů na naši historii a její vývoj. Zejména jeho historky o Haškovi a Dubčekovi mne zaujaly. Ovšem mnoho témat je zde dle mne vyprávěno opravdu jen opisem až zbytečně vzdáleným. I tak je to ale pro mne počin odvážný a šířeníhodný ač pravděpodobně málokterým divákem stravitelný či oceněný.

Vánoce na ranči Heartland (2010) (TV film)

Mladí se vydávají zachránit stádečko koní, staří pak je, aby se nakonec zachránily i dávno zničené vztahy a rodiny. A aby byl zachován duch vánoční, všichni se napraví a začnou chovat zcela v křesťanském duchu. Těžko se mi ve zde zobrazených postavičkách hledali skuteční lidé.

Duha v srdci (2009)

Celý film je čistou a prvolánovou hyppoterapií ala Hollywood - máme tu (překrásnou) puberťačku v nesnázích, snažící se (krásné a bohaté) rodiče, lehkou zápletku se slizkým záporákem a pak hlavně: překrásnou kobylu a romantické záběry klusáka. Ideální pokud chcete vypnout a jste fanoušci koní předělaných na motor bugatky (přirovnání ze samotného filmu), tedy ideálů oslepených a spoustaných. Tak jako my v ledsčem přijde i tento film. Nicméně na nedělní odpoledne moc fajn a dobrou zprávou je i to, že nejenže se v tomto filmu nenadává, ale dokonce ani nesexuje, nezabíjí a neprobíhají automobilové honičky! IMHO primární cílovkou jsou slečny 8-13 let věku sledující TV ve společnosti svých babiček.

Lucifer - Série 1 (2016) (série)

Gailmanova hloubka zcela ořezána a zůstal instantní americký mass-product... Neurazí ale ani nemá šanci být kultovnější, bez přesahu, bez konfliktu, bez kontroverze. Bez myšlenky. Ideální na relax a usínání.

Přes den práce, večer škola (2015)

Dokument směřovaný na mladší školní děti a tak mu odpustím (zejm. i pro jeho krátkost) absenci souvislostí i konotací...

Na východ od ráje (2014) (TV film)

Ač Petra Procházková (i její životní peripetie) jsou velmi zajímavou záležitostí, dokumentu se bohužel nepodařilo zabrousit nějak hlouběji a většinou jen tak zběžně zachycuje přes její rameno několik drobných etud a peripetií z cest do ruského prosoru...

Model pana starosty (2014)

Dokument mne nebavil jednak zejména pro svou délku (o 50 min delší, než by se mi přišlo rozumné), ale postrádal jsem tam i jakýkoliv dramatický oblouk či pointu - celkově je zde malý hitler zachycenbez vtipu či vyšších uměleckých ambicí a tak vás překvapí jedině překvapivě rozumné chování maďarských soudců i policie, kteří starostovi kupodivu na ruku nejdou. Podobných indoktrinačních hnízd existuje všude dosti - ať už se jedná o vrcholky himalájí, hinduistické nížiny indu, šírné dálavy Spojených států, Africké či Asijské diktatury, muslimské či izraelské buňky... či malé evropské vesničky...

Milosrdné radikálky (2015)

Ač by i tento mohl být lepší, hodnotím jako druhý nejlepší z Jednoho Světa 2015 (po Babuškách z Černobylu) - nejenže je dobře natočen a má nějaký příběh a myšlenku, ale zachycuje (s vtipem) vtipné a moudré lidi. Jeptišky vstoupivší do řádu na vlně šedesátých let (nenásilí, svoboda, otevřenost...) se nedali semlýt mašinérií organizace a pomáhají ji tak žít (tedy měnit se).