The First Time (2012)

Nevím proč, ale Britt Robertson (Aubrey) mi zde strašlivě připomínala Julii Roberts z Pretty women (zejména mimika, gesta). Jinak velice zdařilá "puberťácká" konverzačka, která je "o sexu" jen zdánlivě. Mohlo by se klidně jmenovat "Boy meets Girl". Přes veškerou ohranost tématu jsem se vůbec nenudil.

Poslední týden (2008)

Pátou hvězdu přidávám za "HEA" nehollywoodský závěr, jinak kvalitních 80%. Pokud čekáte akční, rodinný či emocionálně vypjatý blockbuster, jste tu špatně, ale pokud se nebojíte na chvilku zastavit, občas i zamyslet a jen tak plynout s osudem, neřkuli pokud oceníte jemný, náznakový humor a nebojíte se pochybovat o "racionalitě" vašich rozhodnutí, pak je toto film pro vás.

Tajemství (2000) (TV film)

V první rovině tichý, civilní příběh ranné puberty a prvních krůčků do nečernobílého světa provázený bulimií. V druhé najdeme třeba překvapivě smutné - a zároveň překvapivě optimistické vyprávění o tom, jak snadné je podvádět své nejbližší. Podvédst sebe sama ovšem už tak snadné není a vždy přináší konsekvence. Jeden z mála amerických snímků, který se nebojí postavit před otázku, zda (a jak!) rodiče skutečně milují své děti. Neb to často není jednoduché. A jak i ty nejjednoduší věci jsou občas těžší než může kdokoliv zvládnout a jak slušnost a snaha o to "bejt normální" či "v pohodě" může mít nedozírné následky. Jak obtížné je odstoupit o krůček od vlastních životů a zahlédnout tak veškeré ty snahy o komunikaci. A jak často mluvíme "na sebe" místo "spolu" a to aniž bychom měli to nejmenší podezření... Kamera, zvuky i výprava je občas sice silně "televizní", ovšem síla tématu i výkony hereček to bohatě vyvažují (ač A. Lohman, hrající 14-ti letou, je v době natáčení 22, krásně hraje dítě celým tělem - zbrklé, trhavé pohyby, přehnaná gesta, okamžité změny nálady mezi bezstarostní, hravostí a zádmučivostí či bezmocnou zlostí a zoufalstvím). Škoda také skutečně strašné (ne)kvality jediného dostupného torrentu.

Bílý oleandr (2002)

Film, jehož síla tkví v několika málo klíčových dialozích (3-4 x 2 min) , které prokládají jinak všednodenní vyprávění z dospívání. Ovšem kvůli těmto desíti minutám má cenu se na tento film podívat. A pak ještě jednou. A pak... chystám se na předlohu

Interstellar (2014)

Když zapomenu na osobní antipatie k hlavnímu herci (které jsou pro mne vyváženy účastí Anne Hathaway) a nezbytnou americkou propagandu heroismu a průkopnicví, co mně nejvíce vadilo, bylo naprosto jasné a očividné popírání jakékoliv základní znalosti fyziky. Ač se v zajímavostech uvádí odborný dohled "předního astrofyzika", který údajně dohlížel i na sebemenší detail, tak (SPOILER ALERT) logika se zastavila už v intru při pronásledování dronu kukuřičnými poli (vážně, zkusili jste si někdy autem honit letadlo? Navíc ještě volnou krajinou, přes pole i meze... a poté ho hodit na korbu pickupu?). Ale přesuňme se do vesmíru - když zapomeneme na tuhostní a jiné konstrukční problémy kosmické lodi vystavené extrémnímu zrychlení, nejenže kosmonauti získali falešnou "gravitaci" pomocí odstředivé síly i na ose otáčení, oni dokonce nejprve několikráte zmíní 3.Newtonův zákon, by ho v obraze naprosto popřeli - pouhým "odpojením" malého přistávacího modulu "urychlili" celou kosmickou loď natolik, by unikla gravitační pasti černé díry. Nehledě na neustálé a okamžité "ztrácení" čehokoliv odpojeného od celku (bez odporu prostředí či gravitace se bombardér i bomba pohybují po stejné trajektorii dokud není vynaložena energie). A to zapomínám na takové "maličkosti" jako jsou ne zcela prozkoumané vlastnosti takových objektů jako je červí díra či černá díra - na to, že film má být založen na propojení času a gravitace, je s podivem že tvůrci byli schopni zapomenout na takové jevy jako jsou slapové účinky gravitace spojené spolu s rotací či emitací tvrdého záření vzniklého třením (nárazy) vysoce excitovaných atomů (neb nic složitějšího se v okolí černé díry neudrží pohromadě). Nehledě na nápovědu obsaženou již v názvu "černá díra" (tj. místo ve vesmíru, které je z tohoto naprosto nepozorovatelné a tudíž nezobrazitelné).

Věk nevinnosti (1993)

Buďme vděčni za chaos moderního světa, který nám dovoluje se osvobodit od podobných "gentle-manských" postojů. Řemeslně bravurně zpracovaný (ač "prázdný") milostný povzdech, řazený do kolonky kostýmní drama, vyčítá společenské smetánce (celých 150 let zpět) povrchnost a domácím puťkám lstivost a manipulativnost za kterou by se leckterý současný politik nemusel stydět.

Zůstaň se mnou (2014)

Strašně smutný film, který se mne vzal podobně jako třeba "My Life Without Me" - krásná Chloë, krásná hudba, krásná kamera, krásná oslava křehkosti a ceny života. Ihned po dokoukání jsem si na netu našel i pokračování v audiobook "Where She Went" od Gayle Forman (a nyní na youtube znovu poslouchám předlohu k If I Stay).

Julie (2008)

Výborný výkon T. Swinton, slabší (a hlavně neuvěřitelný) konec - celá ta mexická část prostě působí velice amatérsky (chybějící motivace, psychologie i logika).

Tajemná řeka (2003)

Výborní herci, skvělá předloha, obstojné zpracování - škoda jen dle mého nepříliš povedeného scénáře...

Šéfe, jsem v tom! (2009)

Jedna hvězda za L.Lohan a druhá,,, druhá třeba za za skvělého psa (a šéfa).