Sbohem, Bafano (2007)

Ctvrta hvezdicka za tema hodne pozornosti - skoda jen, ze potencial takto silneho pribehu nebyl vyuzit lepe (moralni sila pochopeni nebyla takrka k nalezeni ani na strane hlavniho hrdiny, ani u Mandely) - ve vysledku tu mame jen vcelku vsedni, povidavy film bez zadneho napeti, gradace ci pointy.

Enderova hra (2013)

Bohuzel Hood se konvencne drzi soucasnych trendu - tedy vsadil na vizual, coz mu zrejme zaruci navratnost investice, bohuzel vsak nikoliv nesmrtelnou slavu v mych ocich. Snimek mozna na chvilku oslni, ale neverim prilis tomu, ze by se stal stalici filmoveho nebe, ktere je jiz v tomto ohledu vice nez zaplnene. Preci jen, od vydani Final Fantasy: The Spirits Within uz ubehlo skoro 15 let a 5 let po Avataru. Predlohu (vcetne Mluvciho za mrtve - Speaker for the Dead) povazuji za jednu z nejlepsich knih co jsem kdy cetl (a to mam nacteno desitky tisic titulu) pro jeji mnohavrstevnatost, epicnost a zaroven jistou "prostotu". Nejsem tedy schopen tento film posuzovat prilis objektivne - pro kazdou "pozapomenutou" rovinu jsem u tohoto zpracovani zkripal zuby. Snimek se bud mel zamerit na bitevni mistnost a veskere drama a napeti okolo ci vykreslit promeny Enderovo duse, takto se spousta veci naznacila, ale zadna nedotahla do konce. Misto vypraveni o tom "proc" a "jak" tady mame veskere body proste naservirovane az pod cumak - neni treba premyslet a vlastne neni treba davat pozor - at se probudite kdykoliv, vzdy na vas vykouknou rozkosni pubertaci probihajici rozkosnymi kulisami. Tedy krom obrazove velkoleposti podmalovane monumentalni hudbou si toho z tohoto filmu asi moc dalsiho neodnesete.

Broadchurch (2013) (seriál)

Dalsi fenomenalni anglicky serial, tentokrat si BBC vzalo na musku soucasnou spolecnost poklidneho skotskeho primorskeho letoviska. Cela serie je (nebo alespon pro mne byla) obrovskym dojakem (kam se hrabou romanticke telenovely) - ac detektivka plna napinaveho patrani, misto akce zde najdete spise lidske vztahy odhalene az na kost. Je zde podle mne mnoho velice hezky prokreslenych postav - od motivu a moralky az po vsednodenni vykyvy a obtize a diky nim se serialu dari vyzdimat z divaku posledniho kouska empatie a soucitu. Zpracovani pak (pro BBC) tradicne precizni, "severske" (pošmourné, s durazem na estetiku, architekturu a celkove "design").

Počátek (2010)

Jako mnoho jinych jsem se o tyto oblasti v mladi dost zajimal, ovsem do meho soucasneho obrazu sveta se tenhle scenar proste nejak nevesel (prilis technicistni, bez srdce ci presahu - spousta krasnych obrazu a forem, lec pro chytrosti zapominajici na moudrost, pro pocity na city, tedy bez podstaty). Alespon co si tak vzpominam, videl jsem ho jen zatim 2x po sobe... Tedy ode mne "jen" pohadka s (necelymi) peti hvezdami, nic vice - 90% - neb zapletka ani napad prilis originalni neni (ac forme se toho mnoho vytknout neda).

The Trials of Darryl Hunt (2006)

Emotivní svědectví o závažném pochybení soudního systému v rasově zabarveném případu znásilnění a vraždy kdy na základě pochybných svědectví a nedotaženého vyšetřování byl odsouzen 19-letý mladík na doživotí. Dokument je složen částečně z dobových dokumentů, časosběrných záběrů monitorujících 20 let hnutí za jeho osvobození a očistu a vzpomínek účastníků. V celém dokumentu avšak nevystupuje nikdo, kdo by skutečně jakkoliv vážněji zastupoval druhou stranu (žalobce) a tak snímek nemá možnost přinést polemiku či jakkoliv jinak se dostat za "pouhé" svědectví o učiněném bezpráví. IMHO mohlo by být o třetinu kratší pro lepší stravitelnost/dynamiku.

Hodinka (2011) (seriál)

Po shlédnutí poslední, šesté, části první série, jsem u vytržení - takto perfektně vystavěný příběh už na mne z televizní obrazovky dlouho nezazářil. BBC se skutečně opět předvedla. Seriál sice gradoval velice postupně, ale to vše jen přispělo k opravdu mistrovskému finále, na které se nezapomíná. Charismatičtí herci (v čele s okouzlujícím Westem), výborný scénář, brilantní dialogy - a v neposlední řadě osudovostí nabité období, kdy se lámal chleba nejen pro Suez, ale i pro demokracii jako takovou. Pokud chcete kvalitně pojatý seriál, který se ovšem nebojí namočit do širších souvislostí politky - a přesto přesevšechno zůstat výsostně lidský a osobní, pak toto je vaše "Hodina".

Šinsekai jori (2012) (seriál)

Výborně zpracované téma budoucnosti - syntéza postkatastrofického scénáře spolu s utopií... aby se nakonec ukázalo, že "všechno je jinak". Filozoficko poetické dílko, které jsem si oblíbil nejen pro jeho propracovanou práci s postavami (jichž proměny charakteru sledujeme na delší časové škále, než je obvyklé), ale i pro jeho nečernobílost (postupné dospívání a proměnu z party rebelů do mainstreamu). Jediné, co mi významněji vadilo (teda krom občasných kiksů ve scénáři) byly ty strašlivé 3D objekty (létající kameny, koule či ta ponorka v posledních dílech).

The Price of Pleasure: Pornography, Sexuality & Relationships (2008)

Dokument natočený čistě z pozic feministické kritiky kapitalistického způsobu vytváření "trhu" pro násilí na ženách. Ovšem velice dobře popisuje, jak celý ten kolotoč pro ždímání $$$ i samotné, čím dál odvážnější a "necenzurované" snímky fungují a dává tušit, "kdo a jak"...

Hořká krajina (2006)

Nic převratného, nic objevného, ale přesně tuto civilnost a neheroičnost je to, co mám rád...