Poprask mezi haraburdím (2006)

Velice slušná existenciální konverzačka (takovéto "současné" filmy skutečně mohu). Pátá hvězda je čistě soukromá (za politickou angažovanost) :-P @Freddy: Mně se do rukou dostala 1:15:16 verse - a tam na mne bohužel po závěrečných titulkách nic nečekalo.

Fox (2009)

Proslavenému právníkovi, živícímu se uhlazováním průšvihů velkých ryb, se náhle pohne svědomí a uteče na dovolenou, na které se stane ještě proslavenějším romanopiscem, pak se to vše trochu zamotá policejním vyšetřováním a na zavěr se ukáže, že všechno je vlastně "jinak"... Jinak klasický bollywood: Mumbai a Goa, Hindí smíchané s angličtinou, dramatické prostřihy, televizní zpracování a těžko uvěřitelná story proložená tanečními vystoupeními.

Dvojitý čas (2009)

Normálně itálii moc nemusím, ale tento snímek, vystavěný především na atmosféře a psychologii považuji za vážně výjimečný i díky způsobu, jakým využívá nespočet žánrových klišé - najdete tu vše - od rodinných snímků a sociální kritiku přes komorní drama, psychologický horor až po klasické "bývalý polda" detektivky...

50/50 (2011)

Nevšedně milý film o všedním životě s rakovinou. Nádherně zachycena každodennost a běžnost odcizení, kdy vše tam vlastně dávno je, jen je to nemocí vyostřeno. Katarze byla nejen uvěřitelná, ale i velice lidská. Pátou hvězdu strhávám za mého neoblíbence Setha Rogena (prostě ty jeho šukací proslovy nemusím).

Thor (2011)

Ač naprosto "akční", celé je to jaksi bez příběhu, bez napětí, beze šťávy. Tak za jednu hvězdu - pro nečernobílost Lokyho. Hvězdička navíc za vesmírné animace a třetí pak za Natálku s Anthonym.

Pán velryb (2002)

Jeden z nejnezapomenutelnějších filmů pro děti - tzv. rodinný film s přesahem - vztahy mezigenerační, mezipohlavní mezicivilizační i mezidruhové. :)

Máme rádi velryby (2012)

Mám rád přírodu. Mám rád filmy dle skutečných událostí. Mám rád Arktidu, Eskymáky i malé kluky, ba i velryby. D. Barrymore patří mezi mé oblíbené herečky a ropné společnosti nesnáším. Tedy přestože veškeré použité ingredience schvaluji, výsledek považuji jen za velmi těžce stravitelný: Vršení klišé na klišé, nudná kamera, budovatelský zápal - pocit trapnosti mne takřka celou dobu neopouštěl. Kdyby tam tak hodili alespoň pár panoramat krajiny, západů slunce, detailů velryb atp... Velice nepovedená nápodoba "Free Willy".

Osobní spravedlnost (2007)

I přes neuvěřitelně stavěnou zápletku (přestárlý a lehce obtloustlý ouředník jednající spíše coby kříženec batmana a FBI agenta) nelze filmu upřít (pochmurnou) atmosféru a hlavně (smutné) poselství. Čtvrtá hvězda přidána za absenci romance mezi hlavními postavami a vcelku slušné vykreslení "power games" na všech frontách. Navíc oceňuji proměny zaostření - nejen vizuál, ale i vlastní moto odkazuje k nejednoznačnosti, kdože je tu vlastně obětí a kdo původcem.... "Ve Spojených státech je registrováno více než půl milionu sexuálních deviantů. Na každý tisíc z nich je pouze jeden pracovník, který je monitoruje. Každé dvě minuty je v Americe sexuálně zneužita žena. Kdysi někdo řekl, že ten, kdo bojuje s netvory, by si měl dát velký pozor, aby se sám netvorem nestal. A když někdo nahlédne do pekla, peklo uvidí do něho."

Štěstí ve hře (2007)

Tříhvězdičková podívaná (první za atmosféru, druhou za ústřední duo, třetí za absenci akce :) ), která mne ale nenudila ani na potřetí či počtvrté, čímž si vysloužila i čtvrtou, bonusovou hvězdu. Nicméně nepatří mezi filmy, které si pravděpodobně budete za týden pamatovat.

Bitevní loď (2012)

Průměrná akce, s výbornou výpravou (jak lodě, tak triky) ovšem mizerný scénář, naprosté nelogičnosti, stupidita vetřelců i vrstvení kliošoidních hlášek celý film bohužel naprosto pohřbívají.