Solo: Star Wars Story (2018)

Nejlepší Star Wars film a skvělej dobrodružnej scifi western. Je to dějově funkční, vystupují zde poměrně sympatické postavy, neni to cringe (což je neuvěřitelné) a je po akční stránce je to nejlepší film z tohohle světa. Nějaké problémy s produkcí na tom nejsou vůbec znát. Howard to ukočíroval skvěle. Nechápu, proč si tohle lidi neužili a radši ze sebe ždímou nadšení kvůli naprosto plochému sedmému dílu. Seriálový Mandalorian se nese v duchu Sola.

Mandalorian (2019) (seriál)

Star Wars rád nemám. Na můj vkus příliš naivní. Co se sci-fi týká - mám ráději temnější a vážnější Dunu. Ze SW filmů jsem si oblíbil jen jeden - sci-fi western SOLO, který je v akci efektní, dějově vyvážený a bez (nebo s nízkým procentem) cringy elementů. Mandalorian odpovídá těmto kvalitám a stává se tak druhým projektem z tohoto fikčního světa, kterej si dokážu užít jako, dejme tomu, zábavný béčko. Na seriálové poměry to však vypadá skvěle. Vlastně to vypadá skvěle i na poměry některých filmů, ač nejsem fanoušek toho, aby se blockbustery točily ve Volume studiu, kde se herci můžou pohybovat jen na malém prostoru před velkými LED obrazovkami, na které se promítá pozadí fikčního světa (viz selhání Thora 4 nebo Ant-Mana 3). V rámci Mandaloriana to ale funguje skvěle - jednak proto, že je to zemitější projekt (jak říkám - sci-fi western) a jednak asi i proto, že se s tím smysluplněji pracuje (množství praktických efektů). --- První sérka bavila, druhá už ani ne (slabší scénář) a třetí opět baví.

Noc na Zemi (1991)

Tohle mělo být poetické a rafinované? Se mam posrat smíchy, když nějakýmu černochovi přijde hrozně vtipný jméno Helmut? Prý to zní jako helma a v tom případě, by se klidně mohl jmenovat Lustr. Když se helmut optá na jméno černocha, odpovědí mu je Yo-Yo. Helmut se začne smát, že se jmenuje jako hračka. Černoch to vezme strašně vážně a odpovídá: "Nenene. Nic takového." Spíše nudné epizodky, v nichž vystupují vesměs nesympatické postavy, které vedou poměrně hloupé a strojené dialogy.

Nebezpečná metoda (2011)

Film, který mohl pojmout mnoho vzhledem k době, tématům a postavám, s nimiž pracuje, ale nepojmul téměř nic. Břitká zbytečnost. Nechápu, čeho chtěl tímto filmem Cronenberg dosáhnout.

Zaklínač (2019) (seriál) odpad!

Tohle nepůsobí Zaklínač. Nemá to ono slovanské a specifické kouzlo. Nemastná neslaná americká produkce, na které je všechno špatně. I kdyby to ale nebyl Zaklínač, ale úplně jiná látka, tak je to pořád velmi neuspokojivé. Děj mě nezaujal, stejně jako postavy. Přesto si to dovoluje žádat si po divákovi mnoho jeho času. Tvůrcům se nepovedlo uvést mě do světa. Nepovedlo se jim napsat dialogy, díky nimž by byla radost sledovat interakci mezi postavami, díky nimž bych si je oblíbil. Toporné, "levné", nepamětihodné, špatné. Před premiérou první série bylo řečeno, že žena může napsat Zaklínače, stejně jako chlap může psát třeba o nějaké elfce. Já bych to tedy ženě nesvěřil, ale teoreticky by asi mohla - pokud by nebyla neschopná a dokázala z látky vyextrahovat její největší klady a vizuálně je podat. Místo toho tu máme typický příklad nadhodnoceného nemastného průměru, který je v porovnání s potenciálem vlastně podprůměrem. Po půl roce od shlédnutí si nepamatuji nic, co by se mi vyloženě líbilo. Tudíž - odpad za první sérii a vážně nechci pokračovat. Nevěřím, že z toho něco bude, dokud na tom budou pracovat tihle lidé. Nyní dodávám, že jsem, já blbec, viděl i druhou sérii a ta byla snad ještě horší. Začátkem listopadu 2022 se ukázalo, že Cavill v roli Zaklínače končí a do čtvrté sérky už nenastoupí. Důvodů bude celá řada, ale nepochybně to to sere i proto, že je to srdcař, tu látku má rád, ale vidí, že má hrát v něčem, co jeho oblíbenou látku hanobí. Tvůrci se prý předloze vysmívají a podle toho to vypadá - jako sračka.

Watchmen (2019) (seriál) odpad!

Villeneuve dokazal perfektne navazat na Scottova Blade Runnera a svym pokracovanim snad jeste prekonal puvodni namet. Tohle byl pravej opak. Naprosta neschopnost udelat dobre cokoliv, co Moorovu predlohu/Snyderovu adaptaci činilo tak dobrou. Seriálový Watchmeni jsou narativne roztříštěný, čímž se jim vsak nedari zakryt obecnou banalitu a hloupost, ktera v mnoha ohledech degraduje puvodni komiks/film (viz. zatknutí Ozymandiase). Postavy za nic nestojí a ta negryně v hlavní roli...co to mělo být? Nejen, že taková plochá postava nemá šanci zaujmout, ale proč obsadili zrovna Reginu King? Co stálo v konkurzu? “Do hlavní role seriálových watchmenú hledáme ošklivou ženu opičích rysů...” To bylo utrpení čumět na tu její hnusnou držku. Fuj typíčo. Fakt humus. Tohle je vubec nejhorsi role, kterou mohli do Watchmenu implementovat a nejhorsi vyber herecky, ktere mohli dat hlavni roli. Avsak ani kvalitni herci jako Jeremy Irons zde nezazari, protoze jejich role za nic nestoji. Ve Snyderově filmu jsem si oblibil vsechny postavy a zasl jsem nad spletitym dejem (ano, to je vsechno hlvne Moorova zasluha). Zde jsem jenom sledoval neschopnost tvurcu udelat cokoliv dobre. Je to ušito na míru libtardům, kteří tomu dali zelenou. Dr. Manhattan je negr a novej ozymandias je ošklivá malá Vietnamka. Z Rorschachovo odkazu udělali KKK...achjo. Kdyby to aspoň cinematicky obstálo, když už všechny postavy zbavili jejich kouzla. Lidi ani klasicky nejsou schopný rozeznat, co dělalo předlohu tak působivou a zde nadšeně jásají a ohání slovy jako nejovážnější a nejambicióznější námět. Pochcat Lindelofa i fanoušky týhle břečky.Prej že Moore by měl pozvat Lindelofa na večeři a poslat omluvnej dopis HBO. Typičo, týpku ty se spláchni.

6 underground: Tajné operace (2019) odpad!

Ztělesnění toho nejhoršího z představy nesnesitelného amerického akčňáku. Nepřehledná akce, nezajímavej děj, postavy by udělaly líp, kdyby nemluvily, hnusná hudba... Bože to byl brak.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Předloha od Kaplickýho je skvělá, ačkoliv jsem u ní byl těžce frustrován nad prezentovaném množství nespravedlnosti. Film mě frustroval tím, o kolik je slabší. Všechny drobné nuance narativu jsou ve filmu osekány a výsledek byl pro mě neúderný.

Le Mans '66 (2019)

Tyhle typy filmů nejsou dle mého ty nejlepší z nabídky trhu, ale nejlíp se setkávají s emocionalitou běžného diváka (viz. těch 90% hodnocení), protože jedou ve vyjetých kolejích - jedou v nich velmi zdařile. Mangold je fakt schopný režisér. Filmu přidává i to, že je životopisný/historický, takže by něco skutečného vyprávěl i kdyby se s diváky tak nesetkával - obzvlášť s diváky mužského pohlaví. Je to ostatně velmi maskulinní film. Víte, co myslím? Zasazení na automobilového závodění a dva přidrzlí kovbojové, kteří místo koltu ovládají volant.

Americké psycho (2000)

K Americkému Psychu jsem si musel cestu hledat. Původně se mi to vrylo do paměti, ale nebyl jsem schopný ten film nějak myšlenkově uchopit i docenit. Po letech jsem ho zkoukl znovu a byl jsem jím zcela odstřelen. Zamiloval jsem si filmy, jenž stojí na poutavé postavě někoho jaksi vyjebaného. Patrick Bateman je dokonalým příkladem. Člověk fyzicky dokonalý, ale psychicky uplně rozesraný. Jednotlivé scénky jsou tak morbidně humoristické, cynické, zlé i bizarní, že to od začátku do dokonce jen brnkalo na strunu mého vkusu. Dialogy mezi postavami maj takový grády, že jsem chtěl víc. Přečetl jsem si i knihu a snad se stala mou oblíbenou. Film je vlastně věrnou adaptací své předlohy. Liší se snad jen v míře násilí. Film je to morálně zhýralý, avšak explicitního násilí se zde divák nedočká. Předloha se však v explicitnosti různého mučení a hanobení lidí přímo vyžívá. Ellisovi tím připisuji body za kreativitu, ale chápu, že film si to musel odpustit, jinak by se řadil někam k druhé lidské stonožce. Mně by to vlastně nevadilo, avšak dost už o tom. Ač jsem si grafičnost těchto kapitol užil, tak snad víc mě bavili interakce, mezi postavami. Ty jsou v knize jen delší a výživnější. Myslím však, že tvůrci ve scénáři zachytili to hlavní a poradili si s tím bravurně. Jakmile divák pronikne k podstatě a zjistí, jak si lze Americké Psycho interpretovat, tak už nebude zmatený a bude si užívat jednotlivé scénky. Kupříkladu ta se sekerou, Jaredem Leto a hitem Hip to Be Square je neskutečná. Samotný Christian Bale si s rolí poradil skvěle. V jednom momentě vypadá neodolatelně a v dalším je slizkým, žilnatým psychotikem. Film se mi stal natolik "výrazným", že jsem si během čtení začal příliš promítat estetiku filmu i jeho Batemana do pasáží knihy.