• Western

Tombstone (1993)

Western trapnější než kníry hlavních hrdinů, který skřípe už v obsazení hlavních rolí (Kurt Russell je jako Wyatt Earp neuvěřitelně mdlý a nevýrazný a Doc Holliday Vala Kilmera je snad jenom špatným vtipem) přes šílený scénář, kde postavy leckdy jednají jako troubové a nechají se v klidu odprásknout. Navíc přerod hlavního hrdiny v pomstychtivého zabijáka je totálně nevěrohodný a sentimentální závěr všemu nasazuje korunu. Pokud hledáte kvalitní zpracování oné mýtické přestřelky v O.K. Corralu, zhlédněte raději stejnojmenný film s Kirkem Douglasem a Burtem Lancasterem.

Krajina střelců (2003)

Poklidný western (jestli se takové sousloví dá vůbec použít) s příjemně plynoucím dějem a jednou jedinou přestřelkou (která ovšem stojí zato a takhle bych si skutečnou přestřelku na divokém západě představoval). Navíc se solidním Duvallem a Costnerem, jimž jejich role drsných honáků sednou jako ulité. Jenom škoda hlavně na začátku až příliš kýčovité kamery, která se do westernu vůbec nehodí.

Gran Torino (2008)

Starý pardál ve své (bohužel) poslední roli uzavírá svou hereckou kariéru stejně nekompromisně, jako to udělal s westernovou érou v Nesmiřitelných. Pan herec - a to nemyslím nijak ironicky - nám řekl bon voyage, zato Pan režisér pokračuje ve své spanilé pouti. Doufejme, že ji ještě hodně dlouho neopustí.

Dokonalý svět (1993)

Eastwood byl vždycky machr, ale to, co provedl s tímhle filmem, je až neuvěřitelné, protože - ruku na srdce - příběh samotný je celkem obyčejný doják, který ovšem Eastwood svým citem pro správnou míru dramatičnosti a nadsázku pozvedává mnohem výš. V hlavních rolích Kevin Costner a guvernérův karavan.

Údolí včel (1967)

Porovnání s Bergmanovou Sedmou pečetí je vskutku na místě, narozdíl od ní mě ale tento Vláčilův snímek ničím neobohatil a po většinu stopáže jsem se nudil.

Vůně ženy (1992)

....A to jsem si myslel, že mě Al už ničím nepřekvapí. Výborný, nenudící film, kterému odpustím i ten vcelku naivní závěr. Pacinův výkon a celková upřímnost a dojemnost ho hravě přebíjí. P.S. A já si pořád myslel, že to nebyl Hoffman, ale Sean Astin :)

Utrpení (1997)

Mráz, sníh, alkoholický James Coburn, bolavý zub, jedna podivná nehoda na lovu a Nick Nolte postupně propadající šílenství. Název filmu je naprosto vystihující.

Andělé a démoni (2009)

Ron Howard zachraňuje, co se dá (scény s ohněm a vodou vám rozpumpují adrenalin) a naivní scénář převádí na plátno svižně a nápaditě, k čemuž mu vydatně pomáhá i Hans Zimmer a všichni zúčastnění. Jenže bohužel to nefunguje neustále a v poslední půlhodině se dostavuje nuda a veškerá rezignace na logiku. Jako letní oddychovka a průvodce (umělým) Vatikánem pěkné, Šifra byla dokonce překonána, ale stejně nic kvůli čemu bych to musel vidět znova.

Warriors (1979)

Hrozně se mi líbí ta jednoduchá premisa - probít se neozbrojení skrz gangy přes celý New York, pokud možno živí a zdraví. Žádné zbytečné dialogy a kličky, žádné prokreslení hrdinů, ale jde se rovnou na věc a o nějakou tu kapku krve nebude nouze. Velice sympatický film a už se těším, jak si s touhle látkou poradí Tony Scott. EDIT: Tony Scott už si bohužel neporadí s ničím, ale stejně doufám, že po téhle látce sáhne někdo schopný. Warriors v sobě i po letech mají ohromný potenciál.