Deadpool 2 (2018)

Další crazy-comicsová jízda s jedovatým černočerným humorem a se spoustou odkazů zejména: "Pokakaný (dříve posranej) Wolverine" nebo: "A pak to chlupaté nemanželské dítě (dříve parchant) zvedne laťku tím, že umře." . Bohužel tvůrcům asi zakázali ty sprosté hlášky jako v jedničce. Trochu zamrzí i ty "průmyslově vyráběné" akční scény, ale třeba je to také parodie. Přitom se dá v tomto guláši najít i uvěřitelná člověčina - a před tím klobouk dolů a gatě nahoru.

Nevědomí (2013)

Lidé se mají odstěhovat na Titan. Naši, kteří tomu pomáhají, žijí ve sterilním a pohledném prostředí. Jenže se ukáže, že naši nejsou naši, a naopak, že naši jsou ti steampunkoví ilegálové. Jinak filmově a vizuálně docela čistá práce, jen Toma Cruise je potřeba držet trochu zpátky od heroismu. Domnívám se, že tenhle film příznivce SF sice myšlenkově neohromí, ale vzhledem k profi zpracování a malebnému vizuálu ani neurazí.

Výchozí bod (2014)

I tady mne to strhlo a menší filmové nedostatky beru. Je to sice možná občas dlouhá ukecávčka, ale v celku to má nosnou myšlenku o tom, jestli je tu něco, co nás přesahuje, tak by nám o to mělo jít. Obrazově je to dobré, inteligentní. Není to sice žádná SF lejzrová střílečka, ale pro ty, kteří se neštítí se zamyslet, to doporučuji.

Třinácté patro (1999)

Děkuji za takovou víceúrovňovou SF jízdu na věčné téma Mája (Matrix, nadrealita atd.). Film je virtuální jízda z jednoho světa do druhého v předmetrixovém období. Celkově bohužel ale dost předvídatelné, bez překvapení, ale hlavně bez tajemství.

Predestination (2014)

Já to beru se vším všudy - předloha Roberta A. Henleina je uchopitelná a příběh bohatý. Samé smyčky časem a osobnostmi, to je tu oč tu běží. Přesedání z ženy do muže a sebeoplodnění - sakra to je velká jízda. Navíc herecké výkony třeba v tom barovém vyprávění jsou špičkové. Vizuály i zvuk na vysoké úrovni. Vřele doporučuji ke shlédnutí.

Ex Machina (2014)

Tenhle film mě dostal. Možná mu nekriticky fandím, ale pro mne je to návrat ke komorní "lidské" klasice SF bez lejzrových stříleček a kosmomečů. Čistá práce s vizuálem - dokonalé dekorace, jen dva páry herců, ale "zvratový" a záživný děj s nosným příběhem a perfektními dekoracemi a také s řízným koncem. K tomu podpůrný zvuk a dobrá pevná kamera, žádné epileptické klipy. Beru to i s tím loupáním a lepením kůže. Je tam nadestřeno pár myšlenek na téma umělé inteligence, na které tam sice nenalezneme odpovědi, ale přesto je dobře, že si dal někdo tu práci, aby je zformuloval. Za mne pohledná filmová práce, která neurazí a vtáhne do sebe od začátku do konce.

Světová válka Z (2013)

Kdo to má rád, a přijme to, že bytosti bez tělesné obíhačky mohou nejen žít, ale být hbitě nebezpečné, tak pro ty to je podívaná. Je tam jako obvykle brnknuto i na rodinnou notéčku, takže manželka i céra dopadnou dobře. Otázka je, co tam má co dělat Izrael a ta useknutá ruka izraelské vojandy?

Gravitace (2013)

Osamění ve vesmíru je úžasný fenomén od doby "2001: Vesmírná odysea". Kdo to ale vydrží 91 minut se Sandrou Bullock, kde si přivrzne i George Clooney, těm čest. Jinak neurážející čistá SF bez připosraného fantasy mečového harampádí.

Odpor (2008)

Daniel Craig (James Bond) je tady překvapivě jako velitel běloruské židovské partyzánské skupiny. Není to klasická druhoálečná střílečka, protože to nemá obvyklé bojové scény, spíše jen náznaky "špinavé války. Pro mne to ale nadestírá otázky - za cara v Rusku dělali pogromy na Židy, pak byla Říjnová revoluce, která se dá interpretovat jako židovsko - bolševícký socíální projekt, proti kterému se později postavil další vyvolený národ - Germáni, kteří zase probudili tažení proti Židům. Tenhle film se dá vidět, přestože to není klasický válečný film, ale motivy autorů mi zůstaly skryté.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Je v tom spousta šupsemšuptam v čase, spousta superhrdinů, mečů, blesků, kladiv atomu podobně. Thor s kladivem - proč ne, ale co ten tchoř bez kladiva? Žě by náhrada za rozpustilého černouška? Tento hrdinsko - didaktický epos si tady značně povoluje uzdu až k otravné epická šíři. Co tímto dílem ale autoři chtěli říci? Bojové scény jsou sice malebné, ale nikterak napínavé. Lidské citové i heroické "oběťové" scény jsou prolhané. To, že pro genderovou vyrovnanost tam musí být i hrdinky, to je jasné. Hlavním námětem tohoto eposu je zápas nadlidí o Zemi, nebo ne? A proč na konci filmu kpt. Amerika předává ten pitomý gong kpt. Afrikovi? Že by to byla strategie, jak se mají USA popasovat s přestěhováním globálního prediktora do Asie? Ať je to jak chce, kdo hledá výpravnou podívanou, tak tady ji najde. Jo a koho tento žánr bere, tak by měl vidět i ruské avengers, kde vystupují Kostěj Nesmrtelný, Baba Jaga, Ivan a další - Poslední bohatýr (2017).