Na nože (2019)

Vynikající, dobře udělaná a chytrá detektivní konstrukce s mírnou přísadou sarkastického humoru, ale rozhodně ne nějaká komediální rozchechtávačka. Na spoustě míst je vidět (i slyšet) respekt k Sherlockovi a k Herculovi. Kdo to má rád, tak to ocení. Také Napoleon by měl radost, protože tady se situace také mění každým okamžikem a dějové zvraty nutí diváka k pozornosti, protože i figur je tam více jak na orloji. Je to zároveň vynikající podívaná včetně dekorací, hereckých výkonů s převahou pokřivených záporáků. A Daniel Craig, který ze začátku vypadá, že je tu jen do počtu, tak to pak excelantně rozbalí, a všechno to odhalí. Film je sice mladý (2019), ale není znečištěn epileptickými počítačovými animacemi. Vřele doporučuji!

Upgrade (2018)

Poslední nečipovaný člověk Logan ochrne, ale dají mu čípek, aby chodil. Jenže čípek dostane vlastní rozum a Logan se s ním musí poprat a ne se z toho pos-at. Za ty peníze je to řízné, chytré a pohledné SF, které má dokonce i protiglobalizační myšlenku. Co jiného je to ogúglování, osimkartování, ofejsbůkování než očípkování? Prostě - už je to tady, už se do nás s těmi čípky derou všemi tělesnými otvory!

Skála (1996)

Špičkově odvedená práce na "akčňáku": honička, úniky, průniky, dekorace, tvrdí vojáci, střel ho, a když to nepůjde, tak ho píchni, řízni atd. Jen scénáristicky je to trochu kluzké a bez překvapení. Jo a nevím kdo vymyslel, že se před výbuchem dá utíkat, a přitom je to v každém druhém akčňáku. No ale jinak výborná podívaná.

Amadeus (1984)

Teď po letech už mi to jako taková jízda nepřišlo. Pištěkovy kostýmy jsou divadelně přebaroknělé, a to včetně těch jakoby rokokových parochní (paruk). Také tomu Josefu II trochu plivli na kabát (ale mistrně zahráno Jeffreyem Jonesem, který se pochlapil třeba i ve filmu Valmont). Josef dvojka ve skutčnosti byl opravdou pokrokář - například zrušil monopol katolické církve a omezil její moc (a dobře jim tak), ukončil pobělohorské hony na jinověrce, zrušil nevolnictví a robotu, zavedl povinnou škoní docházku, příjmení atd. Přes historickou nevěru jsou zápletka i myšlenky filmu vynikající s monstrózní výpravou, ale příběh nějak nejede, je sakra přeplněný divadelními ukázkami a zpěvnými výstupy. Jinak všechno ostatní skvělé, kamera, herci, dekorace a samozřejmě - skvělá Mozartova hudba!

Dálniční hlídka (2019)

Hrome, není mi jasné, proč by měl být příběh Bonie a Clyda méně zajímavý než kodrcání dvou seniorů s občasnou zastávkou a dotazem, jestli někdo B a C neviděl. Připadalo mi to trochu jako Cimrmanův "Hamlet bez Hamleta", tedy až na to, jak hanebně je nakonec rozstříleli.

Mafiáni (1990)

Gangsterka, která je přitažlivě autentická, ale vrcholí v depresivní neodvratnou až karmickou odplatu. Někdo má rád holky, jiný zase přiteplalé fantasy. Kdo má rád gangsterky, tak je v Mafiánech jako doma, možná tedy až moc doma. Scorsese to ale prostě umí. Profi provedení, herecké výkony na úrovni, jen je tom už trochu vidět to filmové stáří.

Loupež ve velkém stylu (2017)

Tři šouraví dědové vyloupí banku, ale není to ale ani napínavé, ani veselé, jen to budí soucit. Pozitivní je na tom ten nápad a pak odvaha to zrealizovat.

Viking (2016)

Je to sdělení, že ve středověku byl bratr bratrovi vlkem, jak to známe i od nás, kdy se v desátém století střídali panovníci jak figury na orloji a značná část jich a jejich bratrů skončila násilně. Kdo by ale hledal historická poučení o počátcích Kyjevské Rusi, tak v tomto filmu jich asi moc nenajde. Film je také poněkud přetížený neuvěřitelnou ruskou dumnou "dostojevskostí", která brání pochopení skutečných pohnutek postav - proč sakra jednají zrovna takhle? O co méně srozumitelný je děj, o to je výprava mocnější a dražší - s věrohodnými dobovými reáliemi, špínou a mastnými kšticemi.

Zběsilý útěk (2006)

Honička za malým kindošem (kindoš z něm das Kind, pandžábsky ਬੱਚਾ), který uteče s revolverem, kterým byl spáchán zločin. Akčnák, který tím dítětem není přiotrávený a má spoustu zvratů. Film je od režiséra, který natočil také vynikající Pawn Shop Chronicles: Historky ze zastavárny (2013).

Pawn Shop Chronicles: Historky ze zastavárny (2013)

Černé minipříběhy s prstenem a Elvisem. Asi se nedá ubránit se připomínce na "Hisorky z podsvětí". Tohle je ale řízný a sarkastický pohled na USu, možná ne tak dobře markeťácky promyšlený kulťák jako PF, ale pro mne o to stravitelnější. Já se fakt černě bavil.