Válka světů (2005)

Že nejde jen o to, že někam vlítnou ufáci s lejzrpuškami, ale že jde o boj dvou ekosystému, to je velmi nosná myšlenka a stále ještě nedoceněná. Kdo zná: David Gerrold: Válka s Chtorr, tak ví, že tam je podobných myšlenek na celý seriál (kdo nečetl, vřele doporučuji). Jo a přitom knižní předloha k tomuto filmu: H. J. Wells, Válka světů je ze století páry! Dnes vidíme, že některé scénky v tomto filmu jsou moc dlouhé a ukecané, a že přesto toho tam moc nevyfilosofovali, a že ten děj je na jiných místech zase takový diapozitivní, místo aby z něj vydojili pořádnou akci, a že na konci je konec jakoby zadarmo. Ale zase zaplaťQ za to, že tam Tom Cruise nelítá jako ufounobijec, že to má strhující stokrát vykradený vizuál i zvuk a dokonce si sem tam picnou po ufácích. Když to srovnám například s tím přiblblým "Dnem nezávislosti", tak se mi dokonce do očí derou slzy vděku.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Jak bylo řečeno, když jde o hrátky s časem, bez paradoxu a bez jisté míry tolerance k nelogičnosti to nejde. Ukázaná platí, až se někdo vrátí. Tohle je chytře a dobře udělaný film. Má nejen dobrou vizuální stránku, spád a hlavně příběh s časovými smyčkami jedna radost. Jo a je tam i to osobnostní vyzrání, které není přiteplalé nebo dokonce vílácké, a to se také cení. A pokud někdo nesouhlasí s tím koncem, tak ať navrhne lepší.

Deadpool (2016)

Tímto doporučuji užívání termínu "crazy-comics film" (případně krejzykomixfilm). Deadpool je podle mého velmi svěží dílo této kategorie (crazy-comics film) s plným nasazením cynického humoru a hlášek zdobících sérii dobře udělaných akcí, ale které se obejdou bez zbytečně drastického hnusáctví a bez epileptického klipového střihu.

Captain Marvel (2019)

Prvních patnáct minut slabý vývar ze Star Trek: špičaté uši, gumokožená brnění, kosmostíhačky, kosmomeče, kosmosekyrky atomupodobně. Ty kroje snad navrhovala Lady Gaga, ne? Dál, než těch prvních patnáct minut, jsem to nevydržel, takže doufám, že zbytek filmu byl lepší.

Nebezpečná rychlost (1994)

Na začátku pohledný akční film s bombovým vyděračem (Denis Hopper). Pak ale zbytek filmu v zaminovaném autobudse se zamilovanou Sandrou Bullock. To už příběh tak netáhne a není ani moc přesvědčivý. No, ale doba byla prostě taková a ve své době to byl akčňák všech akčňáků.

Nebezpečná kořist (2011)

Bankovní lupič (Albert Dupontel) uteče z vězení, aby našel bývalého spoluvězně, který se na něho snaží svalit vinu z vražd několika dívek. Albert z vězení uteče, honí ho policie a a on navíc honí toho svého slizkého spoluvězně - prostě košatá francouzská honička s tempem na úrovni dobrých amerických akčňáků, ale bez "přeakčněnosti". Dobrá kamera i hudba, a přitom sledovanost ve světě i tady na ČSFD nesrovnatelně nižší, než průměrné větry vypouštěné z USA.

Tenet (2020)

To, že SF hrátky s časem musí obsahovat nějaký paradox, to ano. Nedá se to asi udělat bez popuštění uzdy nelogičnosti. Tenhle příběh má nosnost a časové smyčky - jen houšť. No jenže to provedení, to je doslova ostuda, Nolan - Nenolan. To, že kdo přijde z budoucnosti nebo z minulosti, tak chodí pozadu a mluví pozpátku, a to ještě po většinu filmu? Copak to nešlo vyřešit jinak? Je tam vidět i spousta chyb - jsou tam vidět napojení animací, nebo jak nosí tu kyslíkovou masku, tak si pořád zapomíná zapojit tu hadičku. To že si tam sociálně zamoralizují o tom, jak zatěžujeme budoucnost, to jo, ale tím to nezachrání.

Velký Gatsby (2013)

F. Scott Fitzgerald je můj oblíbený autor až tak, že bych prominul skoro všechno. No jenže ta hudba na začátku... Hrome kdo do dvacátých let vchlípil rap? Alespoň že jim místo těch přilízaných účesů jazzového věku nedali ty raperské kapucky. No pak zase nějaká diskošková hudba s muzikálovými veselicemi. No naštěstí jen ze začátku filmu. Od protialkoholní léčebny se to trochu zklidní. I ten dřevitý přezamilovaný Leonardo di Caprio, už ať si dělá, co chce. Sakra, vždyť by úplně stačilo rozvyprávět ten Gatsbyho životní příběh, takhle ten nedostatek děje bolí. No dobrá, tak hlavně že něco vydělali. Jo, ale v téhle úpravě by mohl hrát Leonardo di Caprio z fleku Old Shatterhanda. Klekí-Petru by mohl hrát Saša Kozák, ale kdo by hrál Winettoua?

Blíženec (2019)

Začátek vypadá dost dobře. Will Smith už není takovej slizkej černej klouzek, jako býval. I akce jsou tam dobré. I ty rozehrávky s Mary Elizabeth Winstead. Pak mu ale dojde, co divákovi už došlo dávno, a to, že ho naklonili. A od té doby to jde s příběhem do záchoda, který je ucpaný pseudopsychologickými, sociálmoralistickými i filmovými zvratky. A konec? Asi natřikrát a zase zvratky.

Pasažéři (2016)

Vizuálně pohledná SF o osamělosti ve vesmíru, která byla tolik přitažlivá ve filmu "2001: Vesmírná odysea" (1968). Tady je to sice trochu smeknuté po romantice, ale mně to neuráží. ZaplaťQ, že se to v tomto SF obešlo bez lejzrových přestřelek, manévrů kosmických stíhaček a bez šermovaček kosmomeči! Jen ten konec s tím probuzením vděčných pasažérů, to nemuselo být. Sakra, že se nepřijdou poradit, šak bychom to dali dohromady. Vždyť se část pasažérů mohla vylodit a zbytek to mohl v bezvědomí mastit dál zase jen s tím jedním osamělým kormidelníkem.