Viděl jsem ďábla (2010)

Dávám čtyři hvězdy, i když bych nejraději dala odpad, protože to byl opravdu hnusný film. Ale musím uznat, že ve svém žánru to asi výborný film je - scénář, režie i herecké výkony nebyly nudné ani průměrné (tedy aspoň to, na co jsem se dokázala koukat - dost často jsem byla zalezlá pod stolem). Ale i když to bylo dlouhé, dokoukala jsem to, protože ta linka spravedlivé pomsty se mi líbila - zabít toho hajzla rychle, nebo ho dokonce předat policii, by vážně bylo málo. Ale obecně stejně moc nechápu, proč se takové filmy vůbec točí. Jaký typ lidí vyvolává poptávku... a co nám to má jako lidstvu předat...

Kód Enigmy (2014)

Nevěřila jsem, že by mě nějaký film z období 2. světové války, která je poměrně hojně zmapovaná, mohl ještě zaujmout, nebo vůbec přinést nový pohled. A Enigmě se to bezezbytku podařilo. Nechápu výtky, že je tam spousta věcí jen na efekt a aby to vybízelo k cenám. Když někdo tohle umí - takhle chytře a dokonale vyskládat příběh, kde i vedlejší motivy dokážou být silné, nemoralizující, ale v každém ohledu poučné - tak si jakoukoliv cenu plným právem zaslouží. A právě takové filmy by je měly dostávat, ne jen umělecky a intelektuálně přebujelé fantazie, které reálně nedají nikomu nic a nerozumí jim též nikdo, včetně tvůrců. Jinak - Benedict Cumberbatch hrál Turinga výborně, a kéž by i jeho "sherlokovská" popularita přispěla k tomu, abychom se nad autisty (ale i homosexuály) nedojímali a nechápali je jen na plátně, ale aby nám to vydrželo i poté, co si v kině vyprášíme popcorn z klína, nebo se slavnostně odlepíme doma od obrazovky.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Čtyři hvězdičky si to sice úplně nezaslouží - ta hlavní příběhová linka držela pohromadě jen velmi ztuha:), ale přesto je z nostalgie dám. Vidět Tonyho Starka s Thorem, Hulkem, Black Widow a Kapitánem Amerikou pohromadě je vždy velký zážitek, a o ten děj vlastně ani tolik nejde. Nikdy vás nezklamou - pokaždé se rvou a vtipkují udatně, přeudatně. A taky jejich tatínkovi, S. Leeovi, táhne už na 92 let a věčně tu nebude asi ani on - pokud tedy tenhle komiksový génius nemá nějaké další eso v rukávu, kterým nám všem vytře zrak...

Fotograf (2015)

Hodnotím dva díly v TV, tedy delší verzi (film jsem neviděla): bylo to lepší, než jsem čekala. Roden hrál Saudka skvěle a vzhledem k tomu, že je Roden mnohem sympatičtější než originál, byla to jímavá, vtipná a velice lidská podívaná. A v prvním díle téměř pábitelská. Atmosféru bytu/ateliéru se Pavláskové podařilo vykreslit věrně, a přesto, že se tam nahotou nešetřilo, nepůsobilo to ani trochu vulgárně. Druhý díl byl již o něčem jiném - o pomstě. Jestliže se však Sára k "Jeníčkovi" skutečně zachovala tak, jak film popisuje, pomsta to byla opravdu sladká. A také zřejmě jediná možnost satisfakce - dokud soudy podobné kauzy nebudou umět vyhodnotit jedině jako jasný podvod. A budou dál brát za bernou minci pouhou existenci "podpisu", a vůbec je nebude zajímat kontext, ani absurdnost celé situace - že by někdo při smyslech a dobrovolně podepsal něco pro něho samotného tak šíleně nevýhodného.

Kluk od vedle (2015)

Postoosumdesáté totéž. Nuda. Scénář bez jediného nápadu.

Vražda (2007) (seriál)

Seversky chladné, napínavé, návykové. První řada byla nejlepší.

Lovci hlav (2011)

Dosud jediný zfilmovaný Jo Nesbo - a výborně. Viníkem je jednoznačně knižní předloha - scénář se pak psal sám (což ovšem neznamená, že se to nedalo zkazit). Na "holeovky" si zatím - pokud vím - nikdo netroufá, což je asi jen dobře. Kdyby je bylo možné vidět, už by se to tolik nečetlo, a to by byla nekonečná škoda - autorův geniálně komplikovaný styl, skvostné příběhové zauzlence a málem shakespearovským jazykem neutuchající chrlení jedné akce za druhou, včetně nezbytných myšlenkových pochodů postav, na plátno prostě přenést nelze. U Lovců hlav se to povedlo (odchylky od knihy vyjmenovávat nebudu, jistě že jsou), neb se jednalo o izolovanou výjimku, jeden ohraničený příběh. Ale důležité je, že tenhle film funguje sám o sobě - je na co se dívat a co poslouchat. Díky!

Opilí láskou (2002)

Sandler mě už často pobavil, ale z tohoto počinu jsem jenom otrávená. Příšerný scénář, děsivý děj (neděj), naprostá nuda. Název filmu úplně mimo mísu.

Mystérium sexu (2013) (seriál)

Tento seriál je především úplně JINÝ než ostatní seriály. Má zvláštní atmosféru, kterou buď beze zbytku přijmete, nebo vás to nebaví. Pitvá sice sex, ale snad právě proto je dost asexuální. Vychází z reality a životopisných dat hlavních aktérů, ale přetváří si ji po svém. Neotřele, chytře, často i napínavě. Daleko nejlepším tahem bylo ale angažování Lizzy Caplan jako Virginie - ta je skvělá a jedinečná naprosto v každém záběru. A i když by těžko mohla aspirovat na matku roku, ani vás nenapadne jí něco vyčítat. Bill Masters Michaela Sheena je její totální protiól - upjatý a nesympatický robot, ale interakce mezi nimi (oddanost práci, zvláštní osudové pouto) funguje ukázkově. Co překvapí - je žánrová odlišnost první a druhé série. Proto plně chápu, že při druhé řadě přibývá odpadlíků. Pikantnosti ohledně výzkumu "sexu" se totiž téměř výhradně odehrávají v té první, hravé sérii; druhá řada je naopak spíše vztahová - tedy o poznání ponurejší, temnější, ale také o to lepší. Pro mě osobně návyková záležitost - všech 24 dílů/1 týden.

Hon (2012)

Je to skvělý, mrazivý film. Nesentimentálně ukazuje, že věci prostě nemusí dopadnout dobře a připomíná, že malé děti jsou ti nejlepší lháři.