Rambo: První krev (1982)

Legendární Stalloneův začátek v akčním žánru jsem vždycky až s nechutí přehlížel kvůli množství repríz v televizi, ke kterým mnohdy docházelo i víckrát za rok. Ale v důsledku toho, že teďko vyšlo jeho poslední filmové řádění, jsem se rozhodl dát oslavovanému Rambovi šanci a učinil jsem velmi dobré rozhodnutí. Protože ta kultovní akční řežba, o které jsem si myslel, že se celá již ze začátku odehrává pouze ve Vietnamu, je neutichajícím dobrodružným filmem, jenž se mi náramně strefil do noty a nenechal mě klidným po celou hodinu a půl. Tyto "naháněčky" mě v akčních snímcích nemálo baví.

Krvavá nevěsta (2019)

Exkluzivně zábavný hororově laděný thriller s nádechem komedie, která film zásobuje tou nejlepší šťávou. Úžasná Samara Weaving v jednom ze špetky toho nejlepšího, co rok 2019 vyplodil. A to se hlavně díky absurdnímu konci jedná o ohromnou kravinu.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

U zcela povedených filmů má člověk starost, aby všechny své pocity nacpal do co nejkratšího, přesto výstižného komentáře. Na druhou stranu u těch, které přijímá o něco vlažněji, je čím dál tím těžší sesmolit smysluplný názor, jasně vysvětlující nespokojenost s právě viděným kouskem. Trvá mi už léta přistoupit ke Quentinově tvorbě, ačkoli takového Djanga či Hateful Eight jsem si užil téměř majestátně. Bohužel snaha o přímočarou oslavu zlaté éry Hollywoodu mi úplně nekápla do noty. Tentokrát na to musím jít poněkud kriticky - tam, kde není děj, nebudou hvězdy.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Liam Neeson se v již poněkud ikonické roli svých obyčejných akčních filmů vrátil zas a znovu a ani tentokrát mu nespravedlnost nedala spát. Bez debat se v posledním Taken jednalo o nejslabší článek celé trilogie, nicméně já jsem z té hrstky, která oceňuje, že se příběh neukončil už po dvojce. Pokud totiž semtam smlsnete nenáročnou akční jízdu, je Tak3n právě pro vás.

96 hodin: Odplata (2012)

Tam, kde mě světem oslavovaná jednotka nikterak neuchvátila, tak přesně tam si mě získalo zbytečně shozené pokračování, jež v ulicích Istanbulu mělo ten pořádný drive. Sice se příběh již tady stával poněkud překombinovaným, stále se ale jedná o ten ryze akční film, na nějž jen tak nezapomenu.

Jak vyloupit spermabanku (2012)

Nedokážu si radši ani vzpomenout, dle čeho jsem tehdy vybíral, na jaký snímek se zrovna kouknu. Protože již jen podle českého distribučního názvu musí každému dojít, že se zde rozhodně nebude jednat o normální, či minimálně stravitelnou záležitost. Americkým komediím s fekálním humorem už dávám jasnou stopku.

xXx (2002)

Asi bych v životě ani nezabrousil k jednomu z těch akčních filmů, které si kvůli svému věku již nemají dnešního diváka jak získat. Bohužel kvůli tomu, že se Vin rozhodl do kůže Xavera Cage vrátit po 15 letech, jsem si jedničku z nekvalitně nepřehledných ulic Prahy dopřál, abych měl jeho příběh “skompletovaný”. Alespoň jsem si tím potvrdil, že se doopravdy jedná o tuctovou slátaninu, kterou nikdy nepotřebuju vidět znovu.

Taková normální rodinka (2008)

S Mádlem jsem v jeho začátcích konzumoval naprosto všechno, tahle komedie je toho jasným příkladem. Zásluhou vlastnění Takové normální rodinky na DVD, neustálého pouštění u nedělního oběda a faktu, že se v tomto mile přihlouplém filmu najdou všechny generace, mám na dávná několikrát opakovaná zhlédnutí spíše ty pozitivní vzpomínky.

Prokletí domu slunečnic 2 (2009)

Po příšerně přiblblé jednotce, které ještě více podkopávala nohy přítomnost Kristen Stewart, by si kdekdo řekl, že mu onen velmi špatný zážitek stačil a po dvojce by rozhodně nesáhl. Mě více než naivně přilákal dovětek Scarecrow v originálním názvu a doufal jsem, že by se mohl skutečný strašák stát hrozbou celého filmu. To by se ale nesmělo jednat o tuctově levné béčko, ve kterém se nestane vůbec, ale vůbec nic strašidelného. Prostě se jedná o ubohou zbytečnost.

Divočina (2006)

Pro dětské oči animák jako každý jiný, pro dospělého člověka, který již upřednostňuje spíše kvalitnější zázemí (viz. Pixar), může být Divočina velkým utrpením. Já ji pro její dobro viděl ještě jako dítě a tak to raději i necháme.